Контакт

Свет

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Објавено пред

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни рекорди во 2015 година, покажуваат најновите податоци објавени вчера, со кои располага бразилската влада.

Во ноември беа уништени 563 квадратни километри од најголемата тропска шума во светот, што претставува зголемување за 103 проценти во однос на истиот месец минатата година, според истражувањето на Националниот институт за вселенски истражувања ИНПЕ.

Со тоа, вкупното уништување на шумите во периодот јануари-ноември достигна 8934 квадратни километри, што претставува зголемување за 83 проценти во однос на истиот период во 2018 година и претставува површина со големина на Порторико.

Информациите од ИНПЕ беа собрани преку базата на податоци ДЕТЕР, систем што објавува аларми заради пожари и други закани за тропската шума.

Процесот на уништување на шумите обично се забавува во ноември и декември за време на сезоната на дождови во Амазонија.

Истражувачите и активистите за животна средина го обвинија десничарскиот бразилски претседател Јаир Болсонар за охрабрување на ранкерите и дрвачите да ги палат шумите.

Свет

Турција ги олеснува рестриктивните мерки воведени поради пандемијата на коронавирус

Објавено пред

Во Турција повторно се отворија ресторани, кафулиња и паркови и укинати се ограничувањата за меѓуградски патувања.

Владата на турскиот претседател Таип Ердоган постепено ги олеснува ограничувањата во последните неколку недели, а властите велат дека епидемијата сега е под контрола.

Повеќе од 4.500 луѓе починале од коронавирус во земјата, а повеќе од 160.000 се заразени.

Ресторани, кафулиња, спортски сали, базени на плажа, паркови, библиотеки и музеи се отворени повторно од понеделник.

Се отвораат домови и градинки, но остануваат ограничувањата за движење на лица над 65 години и под 18 години.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Европа зголемена побарувачката за велосипеди

Објавено пред

Како што мерките за ограничување на движењето во Британија и Европа се олеснуваат така расте побарувачката за велосипеди. Линколн Ромен, директор на „Brixton Cycles“, тврди дека навалицата е толку голема што нивните резерви се потрошени.

„Кај нас доаѓаат различни клиенти. Оние кои и порано патувале со велосипед на работа, оние кои никогаш не го сториле тоа и немаат велосипед. Има и такви чиј велосипед собирал прашина во подрум и има потреба од сервис”.

Откако ги попуштија мерките, Велика Британија и другите земји ги охрабруваат луѓето да избегнуваат јавен превоз при враќање од работа. Секретарот за транспорт, Грант Шапс, вели дека многумина послушале.

„Милиони луѓе го откриваат велосипедизам за време на кризата, без разлика дали тоа е само за вежбање или како средство за безбеден превоз што овозможува физичко растојание“, рече тој.

Британската влада објави дека ќе инвестира милиони фунти за проширување на постојните велосипедски патеки или за создавање нови.

Велосипедизмот стана тренд во Европа. Во Барселона, употребата на велосипедски патеки е зголемена за 325 проценти, вели првиот човек на градската канцеларија за урбано планирање, Џенет Санц.

Затоа, градот ќе додаде 21 километар на постојните патеки за велосипеди. Берлин додава 22 километри, а Брисел 40. Во Франција, Париз, Ница, Лил и Нант веќе најавија нешто слично. Дури и Италија, земја со најмногу автомобили по глава на жител, се враќа на велосипедот.

Најмалку 150 километри велосипедски патеки ќе бидат изградени во Рим, град познат по својата непрактичност и опасност за велосипедистите.

Ова значи дека овој економски сектор ќе излезе побогат од оваа криза. „Продажбата на велосипеди, особено електричните, нагло се зголеми по повторното отворање на продавниците“, велат во австриската стопанска комора.

Француската компанија „Гоу спорт“ во изминатите недели бележи 300 проценти поголема продажба на интернет. Во Велика Британија, однапред беа продадени 20.000 велосипеди, соопшти здружението за трговци АКТ.

Прикажи повеќе...

Регион

Италијанците не разбираат зошто Грците не ги пуштаат слободно во земјата

Објавено пред

Италијанскиот министер за здравство, Роберто Сперанца, изјави дека епидемиолошката состојба во Италија е подобра отколку во другите европски земји и дека не разбира зошто некои земји го ограничуваат влезот за Италијанците.

Меѓу нив е и Грција, која објави дека италијанските туристи во Грција ќе треба да останат во карантин седум дена, доколку немаат симптоми на инфекција, а оние кои ќе покажат дека се заразени – дури 14.

Италијанскиот министер за надворешни работи, Луиџи ди Мајо, ќе разговара за таа мерка на владата во Атина по телефон со својот грчки колега.

Директорот на одделот за интензивна нега на болницата „Сан Рафаело“ во Милано, Алберто Зангило, изјави дека клинички коронавирусот веќе не постои, а неговата изјава ја пренеле сите италијански медиуми, како и бурната реакција на колегите и научниците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија59 минути

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија2 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија2 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија2 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет2 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет3 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет14 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија15 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија19 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт20 часа

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија20 часа

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Македонија20 часа

Арсовски: Несериозно и морбидно е да се зборува за избори на 5 јули

Фиксираниот датум за избори на 5 јули кога би се случиле изборите не само што е несериозно туку е морбидно,...

Македонија21 час

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир...

Македонија21 час

Потврдени 62 нови случаи на ковид 19, починаа 2 лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 62 нови случаи на ковид-19, а починале 2 лица....

Македонија21 час

Мухамед Зекири е позитивен на коронавирус

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири на социјалните мрежи објави дека е позитивен на коронавирусот. Зекири информира дека позитивни на коронавирус...

Македонија23 часа

(Видео) Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

По сила на закон изборите се на истекот од 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што значи дека ќе...

Свет24 часа

(Видео) Маск за лансирањето: Преплавен сум со емоции, тешко е да се зборува

Елон Маск не можел да опише како се чувствува откако неговиот SpaceX во соработка со НАСА прв пат испрати астронаути...

Македонија1 ден

Во ладилник кај Миравци пронајдени над 100 мигранти, приведен е жител на Косово

Синоќа на автопатот Гевгелија – Демир Капија, кај клучката Миравци, при преглед во товарното возило „сканија“ и ладилник со скопски...

Свет1 ден

(Видео) Немири на протестите во САД, полицијата со возило туркала луѓе

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен...

Македонија1 ден

Казнети 673 лица за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие на територија на целата држава, по однос на уредбата за носење на лична заштита на...

Досие