Контакт

Свет

УНХЦР: Во светот има 80 милиони баратели на азил и раселени лица, најмногу досега

Објавено пред

Во 2019 година во светот имало речиси 80 ​​милиони раселени луѓе, вклучувајќи 30 милиони баратели на азил и бегалци, двојно повеќе од 2010 година, открива неодамна објавениот извештај на високиот комесар за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР).

Во извештајот „Глобални трендови“  на УНХЦР се вели дека овој бројот е исто така и најголем досега забележан. Од 79,5 милиони раселени низ целиот свет, 30 милиони се бегалци или баратели на азил, а 45 милиони се внатрешно раселени, што значи дека станале бегалци во границите на нивните земји.

Ставајќи ја главната бројка од 79,5 милиони во перспектива, бројот на раселени лица денес во светот е еквивалентен на вкупното население на цела Европа на крајот на средниот век.

Јасно мнозинство на барателите на азил сега се од само пет земји. Сирија е на врвот на списокот со 6,6 милиони раселени луѓе, по што следат 3,7 милиони од Венецуела, 2,7 милиони од Авганистан, 2,2 милиони од Јужен Судан и 1,1 милиони од Мјанмар.

Турција во моментов е домаќин на најголем број баратели на азил – 3,6 милиони- а потоа следуваат Колумбија (1,8 милиони), Пакистан (1,4 милиони), Уганда (1,4 милиони) и единствената европска земја во листата топ-пет: Германија, со 1,1 милиони. Сепак, во однос на новите барања за азил, САД забележуваат најголем број во 2019 година со 301.000 нови барувања за азил, а потоа следат Перу (259.800), Германија (142.500), Франција (123.900) и Шпанија (118.300).

Податоците на ЕУ откриваат дека како што се олеснуваат мерките за контрола на коронавирусот низ цела Европа, бројот на пристигнувања на мигранти почнува да расте.

„Сведоци сме на променета реалност кога принудното раселување не само што е пораспространето во моментов туку не е и краткотрајна или привремена појава“, рече комесарот за бегалци на ОН, Филипо Гранди.

Рефлектирајќи го тоа, извештајот открива дека сè помалку бегалци и баратели на азил сега се враќаат во своите татковини. Во изминатата деценија, само 3,9 милиони се вратиле во својата татковина, во споредба со 9,6 милиони претходната деценија.

Додека УНХЦР не прави предвидувања за бројот на мигранти, некои шпекулираат дека Европа би можела да види милиони повеќе во годините што доаѓаат.

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, беше уште појасен на почетокот од годинава, кога предупреди дека Европа може да ги види своите земји членки преплавени со милиони мигранти од Турција откако неговата влада ги отвори границите кон крајот на февруари.

Коронавирусот доведе до тоа Ердоган да ја затвори граничната област, но грчките власти предупредуваат дека бранот мигранти, најверојатно, ќе дојде откако ќе се олабават ограничувањата. Турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу, отворено изјави кон крајот на март дека мигрантите ќе се вратат на границата кога ќе заврши кризата.

Регион

Во Србија ќе се предложи задолжително носење маски во затворен простор

Објавено пред

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, најави дека ќе предложи задолжително носење маски во затворен простор.

Ова ќе се однесува на цела Србија, без оглед дали во некое место е прогасена или не вонредна состојба.

Во Србија досега со Ковид-19 се заразени 18.639 лица, од кои 405 починаа, а оздравеле 13.940 луѓе.

Прикажи повеќе...

Регион

Премиерот на БиХ позитивен на коронавирус

Објавено пред

Премиерот на Федерацијата Босна и Херцеговина, Фадил Новалиќ, е позитивен на коронавирус.

Тој ги почувствувал првите симптоми на неодамнешниот мировен марш по повод одбележувањето на 25-годишнината од масакрот во Сребреница.

Медиумите во БиХ пренесуваат дека тој денеска има покачена температура, треска, болки во мускулите и мачнина во стомакот.

Прикажи повеќе...

Регион

Нови антивладини протести во Бугарија: „Корона, чао! Бојко, чао!“

Објавено пред

Нови антивладини протести попладнево се случуваат во Софија, Варна, Бургас, Стара Загора, Хасково и неколку други градови во Бугарија.

Веќе петта вечер по ред илјадници луѓе излегуваат на улиците барајќи оставка. Како што пренесе БГНЕС, на протестите присутни се голем број луѓе со деца, кучиња и на велосипеди од сите возрасти.

Собраните извикуваа: „Корона, чао! Бојко, чао! “

На паролите пишува: „Протестирам за да не емигрирам“, „Сакаме иднина за нашите деца“, „Бугарија на народот, а не на мафијата“, „Доволно е 10 години! Борисов, оди си во мир!“, ,„Сакам иднина во Бугарија, дали е тоа многу?“

Зголемено е присуството на полицијата во повеќе области, а засега протестите се одвиваат мирно.

Главните барања на демонстрантите се оставката на владата и главниот обвинител.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија55 минути

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија3 часа

До 15 часот гласале 340 лица заразени со коронавирус или во самоизолација

До 15 часот гласале 340 лица со Ковид-19 или во самоизолација. Државната изборна комисија соопшти дека досега гласањето се одвива...

Македонија4 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ4 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија4 часа

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија5 часа

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет8 часа

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа9 часа

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ10 часа

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ10 часа

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија10 часа

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион10 часа

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион11 час

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет11 час

(Видео) Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет12 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион12 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија13 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија1 ден

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија1 ден

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Досие