Контакт

Свет

Ураганот Флоренс се приближува кон САД, евакуацијата на населението почна

Објавено пред

Соединетите Американски Држави го очекуваат пристигнувањето на моќниот ураган Флоренс, кој се приближува до источниот брег. Делови од три американски држави се веќе во фаза на евакуација, а милиони Американци се подготвуваат за еден  од, како што велат познавачите, најкатастрофалните урагани во регионот во изминатите децении.

Директорот на Националниот центар за урагани, Кен Греј, предупреди дека размерот на ураганот Флоренс е збунувачки и дека се очекува тој да биде доста моќен.

 

Свет

Јужна Кореја го раскина Договорот за споделување разузнавачки информации со Јапонија

Објавено пред

Јужна Кореја одлучи да го напушти договорот за размена на воени разузнавачки информации со Јапонија, објави новинската агенција „Јонхап“, пцитирајќи го заменик-шефот на Советот за национална безбедност на земјата Ким Ју-геун.

„Владата одлучи да ја прекине размената на разузнавачки информации со Јапонија. Токио ќе добие официјално известување преку дипломатски канали“, Ју-геун на брифингот во Сеул.

Тој нагласи дека Јапонија не успеала да објасни зошто ја исклучила Јужна Кореја од списокот на доверливи трговски партнери, наведувајќи ги како причина поткопаните односи меѓу Сеул и Токио што ги предизвика овие измени во соработката во врска со одбраната на двете земји.

Покрај тоа, Ју-геун објави дека одржувањето на договорот потпишан за споделување на важни воени разузнавачки информации веќе не е во согласност со националните интереси на Јужна Кореја.

На 2 август, јапонската влада го одобри предлогот за отстранување на Јужна Кореја од списокот земји кои примаат јапонски наноматеријали и високо-технолошки компоненти на рационализиран начин и без никакви ограничувања. Одлуката официјално ќе стапи во сила на 28 август.

На 1 јули, Токио ја засили контролата над извозот на три вида материјали во Јужна Кореја, потребни за производство на полупроводници и дисплеи на разни електронски уреди. Одлуката е донесена поради сомневање дека дел од овие компоненти можат нелегално да се достават до Северна Кореја. Сеул категорично ја отфрли таквата идеја и одговори со воведување слични ограничувања против Јапонија.

Прикажи повеќе...

Европа

Америка доби понуда да ja купи Валонија за едно евро

Објавено пред

Подмладокот на националистичката партија Нова фламанска алијанса му предложи на американскиот претседател Доналд Трамп да ја купи Валонија – за едно евро.

„Драг претседател Трамп, едно евро и Валонија е ваша. Јавете ни се“, напишаа на твитер-профилот на оваа партија.

Објавена е и фотографија од градот Дурбуј, на кој е додадена фотографија на њујоршкиот облакодер „Трамп тауер“.

Претходно беше објавено дека американската администрација разговарала за можноста на Данска да ѝ се предложи годишна исплата од 600 милиони долари за предавање на Гренланд во неограничена употреба.

Прикажи повеќе...

Свет

Британски „Ченл 4“ ќе снима филм за Путин

Објавено пред

Во Велика Британија ќе се снима документарен филм во три продолженија за рускиот претседател Владимир Путин, а снимањето и продукцијата ги потпишува телевизскиот „Ченл 4“, пренесува „Спутник“.

Телевизијата на својот сајт објави дека овој филм ќе биде приказна за власта на Путин и за тоа како таа го промени светот.
Снимањето ќе се одвива во Русија, САД, Европа и во Велика Британија, а ќе бидат користени и архивски материјали како и интервјуа со Путнин, со луѓе блиски до рускиот лидер и со луже врз кои тој имал најсилно влијание.

Според „Ченл 4“, рускиот лидер се покажал како еден од најзначајните политичари на 21. век.

„Филмот зборува за тоа како Путин, како поранешен разузнувач, повторно ја одреди политиката и какво влијание имаше тоа врз светот,“ посочува извршниот продуцент на филмот, Џејмс Роган.

Во филмот ќе стане збор и за Крим како и за инцидернтот ово Солсбери.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Маскирани мажи нападнале гости додека гледале фудбал во кафуле во Хрватска, петмина повредени

Гостите на едно кафуле во општината Бискупија во близина на Книн, го гледале фудбалскиот натпревар на „Црвена звезда“ кога група...

Топ2 часа

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ3 часа

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија4 часа

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија4 часа

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија5 часа

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет5 часа

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија6 часа

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа6 часа

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија17 часа

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија18 часа

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион18 часа

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија20 часа

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Македонија21 час

(Видео) Влада: Одговорност мора да има за сите инволвирани во случајот „Рекет“.

Од Владата соопштија дека отворениот случај „Рекет“, во кој сега осомничена е и првата специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдува дека...

Македонија21 час

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија21 час

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија1 ден

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Македонија1 ден

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Топ1 ден

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион1 ден

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Досие