Контакт

Свет

Уште една американска држава пријави случај на новиот вид коронавирус

Објавено пред

Калифорнија го потврди првиот случај на новиот, позаразен вид коронавирус и стана втората држава во САД која има пациент инфициран со овој вид вирус. Пред Калифорнија прв случај на новиот вид коронавирус беше потврден во Колорадо.

Гувернерот а Калифорнија, Гевин Њусом, изјавил дека заразеното лице е од Јужна Калифорнија, а тоа го открил за време на јавен онлајн разговор со првиот имунолог во САД, Ентони Фаучи.

„Жителите на Калифорнија не треба да мислат дека ова е нешто чудно, туку дека е очекувано“ рекол Фаучи.

Првото лице во САД кое е инфицирано со новиот вид коронавирус е национален чувар на паркот во Колорадо, кој влегол да помогне во старски домови за време на пандемијата, но здравствените работници се сомневаат дека и неговиот колега најверојатно го има истиот вид вирус.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Човек во САД минал три месеци на аеродром поради страв од коронавирусот

Објавено пред

Полицијата на аеродромот во Чикаго уапсила човек што поминал три месеци во обезбеден дел од аеродромот.

Како што изјавил, тој тоа го сторил од страв да не патува со авион среде епидемијата на коронавирусот.

Адита Синг (36) целосно незабележан престојувал во делот на аеродромот за меѓународен сообраќај, а бил уапсен дури кога полицијата го легитимирала, објавило Обвинителството, а пренесува „Хина“.

Додека му ги проверувале документите, тој на полицијата ѝ покажал картичка на која пишувало дека е менаџер на аеродромот. Вистинскиот сопственик на картичката пријавил дека го изгубил документот во октомври.

Синг ја пронашол картичката на аеродромот, каде што останал подолго од предвиденото затоа што наводно се плашел да влезе во авион и да се врати дома поради вирусот.

Синг живее во предградијата на Лос Анџелес и нема криминално досие. Засега не е познато дали има некоја подлабока заднина поради која тој останал во Чикаго.

Обвинет е за упад во забранета зона на аеродромот и кражба на документ за идентификација.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Се разбуди Етна, најголемиот вулкан во Европа

Објавено пред

Се разбуди најголемиот и највисок активен вулкан во Европа, Етна, објавија италијанските медиуми.

Ерупцијата на лавата, проследена со облак од пепел, кој достигнал висина од неколку стотици метри, беше спектакуларна, изјавија очевидци.

Вулканскиот пепел ги покрила автомобилите во селата на Сицилија. Локалните власти известија дека црн пепел бил пронајден и на места оддалечени дваесетина километри од Етна.

Ерупцијата била видлива и од градот Таормина, оддалечен педесетина километри.

Првиот запишан доказ за ерупцијата на Етна, вулкан висок 3.300 метри, датира од 425 година пр. н.е. и иако ерупциите се чести, тие ретко предизвикуваат голема штета.

Прикажи повеќе...

Свет

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Објавено пред

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и поранешни претседатели ќе се појават пред мала, физички далечна публика, со заштитни маски и во затворен град поради пандемијата, како и поради безбедносни закани.

По заклетвата, Бајден ќе го има своето прво обраќање до нацијата како претседател.

Како и на претходните инаугурации, се очекува да присуствуваат повеќето членови на Конгресот и Врховниот суд, како и поранешни претседатели со сопругите, како Барак и Мишел Обама, Џорџ и Лора Буш, Бил и Хилари Клинтон, а најстариот жив претседател, Џими Картер (96), и неговата сопруга нема да присуствуваат на церемонијата, но тие ги испратија своите најдобри желби.

Претседателот во заминување, Доналд Трамп, и првата дама Меланија нема да присуствуваат на церемонијата бидејќи претходно тие ќе патуваат со воен авион на Флорида. Трамп ќе биде првиот претседател од 1869 година што не присуствува на инаугурацијата на својот наследник.

Потпретседателот Мајк Пенс ќе присуствува на церемонијата.

Бајден ќе даде заклетва точно во 12 часот, со раката поставена на неговата семејна Библија стара 127 години, која ќе ја држи неговата сопруга Џил, и пред судијата на Врховниот суд, Џон Робертс.

Камала Харис, првата жена со афроамериканско и азиско потекло како потпретседател, ќе положи заклетва на две библии, што ќе ги држи судијката Соња Сотомаер, првата членка на Латинска Америка на Врховниот суд, пред која Бајден положи заклетва за заменик-претседател во 2013 година.

Големото финале на инаугурацијата е ТВ-шоуто „Прослава на Америка“, кое ќе се емитува на телевизија и ќе го води актерот Том Хенкс со помош на Ева Лонгорија и Кери Вашингтон, а во кој ќе учествуваат Брус Спрингстин, Џон Леџенд, „Фу фајтерс“, Џон Бон Џови, Џастин Тимберлејк, Деми Ловато и многу други.

Поради немирите во Конгресот на 6 јануари, беа преземени многу силни безбедносни мерки, а настанот ќе го обезбедат 25.000 припадници на Националната гарда и тајните служби.

Местото на инаугурацијата е обезбедено со високи огради, а просторот помеѓу Капитол и споменикот на Џорџ Вашингтон, во кој обично се наоѓаа оние што сакаат да ја следат инаугурацијата во живо, ќе биде затворен, како и повеќето метро-станици во центарот на Вашингтон.

Мостовите во Вирџинија се исто така затворени за сообраќај.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет40 минути

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија59 минути

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет13 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет14 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија15 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија15 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија17 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија20 часа

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија20 часа

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија23 часа

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија23 часа

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет1 ден

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија1 ден

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија1 ден

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет2 дена

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт2 дена

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија2 дена

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет2 дена

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија2 дена

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет2 дена

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Досие