Контакт

Свет

Фараж: Договорот со ЕУ е голем чекор напред

Објавено пред

Застапникот за брегзит, Најџел Фараж, изјави дека трговскиот договор постигнат помеѓу Велика Британија и ЕУ не е совршен, но дека претставува „голем чекор напред“.

„Секако дека сум загрижен за некои работи, но дали е ова напредок? Дали сме далеку подобри отколку што бевме пред пет години? Апсолутно”, изјави Фараж за „Скај њуз“.

Тој рече дека најмногу го загрижува тоа што тој сè уште не ги видел деталите за тоа како ќе работи арбитражниот комитет.

Свет

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Објавено пред

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва, непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден, давајќи ѝ на Демократската партија контрола над горниот дом на Конгресот на САД.

Покрај функциите претседател и потпретседател на државата, демократите во следните две години ќе ги контролират и Претставничкиот дом и Сенатот, што ќе му овозможи на Бајден да спроведе амбициозен план за соочување со големи предизвици, според Асошиејтед прес.

Неколку часа откако новата потпретседателка на САД, Камала Харис, положи заклетва, тројца нови сенатори од Демократската партија, Џон Ософ, Рафаел Варнок и Алекс Падила, го сторија истото пред неа.

Односот на демократите и републиканците во Сенатот сега е 50 спрема 50, но во тој случај одлучувачки е гласот на претседателката Камала Харис.

Ософ (33), најмладиот сенатор, некогаш истражувачки новинар, рече дека Америка врти нов лист.

Прикажи повеќе...

Свет

Куба се надева дека ќе произведе 100 милиони дози од вакцината против Ковид-19

Објавено пред

Куба се надева дека годинава ќе произведе 100 милиони дози од својата вакцина против коронавирус и ќе ја вакцинира целата популација, најави директорот на институтот „Финлеј“, кој управува со два од четирите проекти за вакцина кои се во фаза на клинички студии.

„Имаме капацитет да произведеме 100 милиони дози од ‘Соберане 2’, која е најнапредниот кандидат за кубанска вакцина“, изјави Висенте Верес пред новинарите, додавајќи дека фазата на производство е веќе започната.

Според него, ако сè оди како што треба, целото население на Куба ќе биде вакцинирано оваа година.

„Во февруари ќе почнеме клиничко испитување на педијатриската популација, така што вакцината може да се примени и на деца“, рече тој.

Целта е да се започне општа вакцинација на Кубанците во првата половина на годината. Вакцината ќе биде бесплатна, но не и задолжителна. Верес рече дека ќе им биде понудена и на туристите.

Куба има четири кандидати за вакцини: „Соберана 1 и 2“, „Абдала“ и „Мамбиса“, сите во фаза на клинички испитувања. Првите три се даваат со инјекција, четвртата е спреј за нос.

Доколку некоја од нив добие конечно одобрување, тоа ќе биде првата вакцина против Ковид-19 направена и произведена во Латинска Америка.

Иако неодамна се зголеми бројот на случаи, Куба останува една од најмалку погодените земји од пандемијата во нејзиниот регион, со вкупно 19.122 заболени и 180 смртни случаи. Во Куба живеат 11,2 милиони жители.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден потпиша – САД се враќаат во Парискиот климатски договор

Објавено пред

Претседателот на САД, Џо Бајден, потпиша извршна уредба со која започна процесот на враќање на Соединетите држави во Парискиот климатски договор, со што е укинат еден од клучните потези на неговиот претходник Доналд Трамп.

Набргу откако положи заклетва како 46-ти американски претседател, Бајден потпиша серија декрети со кои се укинаа климатските политики на Трамп кој долго време се спротивставуваше на глобалниот договор за климата потпишан од скоро сите земји во светот, а во ноември 2020 година, САД и официјално се повлекоа од пактот.

Во исто време, одлуката на САД означи големо намалување на американското финансирање за посиромашните земји за да им помогне да ги надминат ефектите од климатските промени.

Европската унија и Обединетите нации синоќа го поздравија враќањето на САД во Парискиот договор за климатски промени. Францускиот претседател, Емануел Макрон, исто така, го поздрави потегот на Бајден, и напиша на Твитер: „Добредојдовте назад во Парискиот договор“.

На неговиот прв ден на функцијата, Бајден, исто така, потпиша и указ со кој се бара преиспитување на сите одлуки на Трамп за ублажување на мерките за заштита на животната средина.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва, непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден, давајќи ѝ на Демократската...

Македонија1 час

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска наместо до 18 ќе работат до 21 часот. Согласно одлуката на Владата, рестораните...

Свет12 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет14 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет15 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија15 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт17 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија17 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија17 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет18 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија18 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија19 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет21 час

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет22 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија23 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ23 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет24 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет1 ден

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија1 ден

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет2 дена

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Досие