Контакт

Свет

Фараж предупредува: Инвазијата продолжува, рекордни 1.450 илегалци во август

Објавено пред

Повеќе од 1.450 илегални мигранти го преминале Ла Манш и стигнале на британските брегови во август.

Анализата на британската новинска агенција „ Прес асосиејшн“ откри дека минатиот месец дека бројот илегални пристигнувања биле речиси колку колку во јуни и јули заедно, речиси 1.500. Извештајот исто така открива дека на 6 август, рекордни 235 илегални мигранти преминале од Франција кон Велика Британија.

Од јануари досега во Велика Британија пристигнаа повеќе 5.000 илегалци, претежно од Блискиот исток, Азија и Африка. Овој број не ги вклучува оние кои пристигнале без да бидат откриени.

Пристанишниот град Довер во источен Кент во вторникот забележа нови пристигнувања, а некои мигранти беа донесени на брегот со британскиот патролен брод „Хантер“.

Најџел Фараж сподели ексклузивни снимки од мигранти во мал моторизиран брод, кои пристигнале на брегот и се распрснале, па веројатно ќе исчезнат во црната економија на Велика Британија и нема да бидат регистрирани во Министерството за внатрешни работи, а камоли да бидат испратени назад во Франција.

„Хаос во Кент денес“, посочи Фараж, пред да ги критикува мејнстрим медиумите за неуспехот да зборуваат за мигрантската криза додека инвазијата продолжува.

Британскиот секретар за внатрешни работи, Прити Пател, се најде на удар на критиките  последните неколку месеци за тоа што не успеа да се справи со мигрантската криза на Ла Манш. Неодамна, повеќе од 40 пратеници од ториевците ја повикаа владата да ги смени законите за азил и да одбие давање статус на бегалец на мигранти кои нелегално влегле во Велика Британија откако поминале низ безбедни земји.

Министерството за внатрешни работи минатиот месец во твит отворено ги обвини активистите-адвокати за искористување на регулативите, кои се крути и отворени за злоупотреба, за одложување и спречување на враќањето на илегалци во последната земја на престој во ЕУ. Сепак, по притисокот од правните тела, владиниот оддел подоцна го избриша твитот.

Британската влада се бори да врати дури и мал број мигранти во земјите како Франција и Германија – безбедни, развиени нации каде мигрантите требало да ги поднесат своите барања за азил. Минатата недела активисти-адвокати од три адвокатски канцеларии успешно ги сите 23 закажани депортации во Шпанија на еден лет.

Портпарол на владата забележа дека напорите за олеснување на целосно легитимните и законски депортации се премногу често спречени во последен момент. Тој рече дека поднесените жалби се многу често неосновани и целосно без покритие, но бидејќи добиваат целосно правно разгледување, тоа честопати значи дека депортациите се презакажуваат.

„Ова може ефективно да резултира со истекување на времето за враќање поради строгите Даблински регулативи “, рече тој.

Свет

Разговор на ерменскиот премиер и Путин: Русија засега нема да интервенира во Нагорно Карабах

Објавено пред

Ерменскиот премиер Никол Пашинијан и рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговараа за ситуацијата во Нагорно Карабах.

ТАСС пренесува дека не се зборувало за можноста Русија воено да интервенира во тековниот вооружен конфликт меѓу Ерменија и Азербејџан.

„Претседателот Путин и јас не разговаравме за можна руска воена интервенција во Нагорно Карабах. Покрај тоа, во моментов не ни е неопходно користењето на потенцијалот на 102. руска база, иако, доколку е потребно, тоа може да се случи затоа што има законска основа за тоа“, рече премиерот Пашинијан, пренесе ТАСС.

Азербејџан и Ерменија прогласија воена состојба и општа мобилизација и обете страни соопштија дека има многу цивилни жртви меѓу жртвите на четиридневниот вооружен конфликт.

Прикажи повеќе...

Регион

„Гардијан“: Судењата во Хаг ќе влијаат на односите меѓу Белград и Приштина

Објавено пред

Судењето на поранешните лидери на ОВК во Хаг ќе влијае на веќе напнатите односи меѓу Белград и Приштина, се оценува во коментарот на лондонскиот дневник „Гардијан“.

Британскиот весник наведува дека почетокот на долго одложуваните судски постапки би можел да има значајно влијание на Косово и на напнатите односи меѓу Белград и Приштина.

За време на минатата недела Специјалниот суд за злосторства на ОВК, нареди апсење на тројца поранешни и влијателни припадници на терористичката Ослободителна војска на Косово.

Се работи за шефот на здружението на ветерани на ОВК, Хусни Гуцати, неговиот заменик Насим Харадинај и Сали Мустафа.

Тие се појавија пред судот во посебно припремена судница, опремена со заштитни стакла, а Насим Харадинај се изјасни дека не го признава судот во Хаг.

„Не го признавам овој суд и вашата работа. Го прекршивте секој човечки закон и право на изразување. И да ме осудите на казна од 500.000 евра, не можете да го промените мислењето на моите луѓе за овој суд“ порача Харадинај.

Прикажи повеќе...

Регион

Продавниците во Словенија нема да бидат отворени во недела и за празници

Објавено пред

Продавниците во Словенија ќе бидат затворени во недела и за празници, одлучија членовите на парламентот.

Измените и дополнувањата на Законот за трговија, за чие усвојување 72 од 88 пратеници гласаа во Националното собрание во вторникот, со ретки исклучоци, забрануваат работа на продавници во недела и на празници.

Продавниците со продажна површина до 200 квадратни метри на бензински пумпи, гранични премини, пристаништа, аеродроми, железнички и автобуски станици и болници се изземени од забраната, пренесува Индикатор.ба.

Исто така, во недела и на државни празници ќе бидат отворат и преостанатите помали продавници со површина до 200 квадратни метри, доколку дејноста ја вршат трговски субјекти, односно нивни претставници, но и студенти и пензионери.

Прашањето дали продавниците треба да бидат затворени во недела и празници ја мачи јавноста во Словенија со децении. Со него се занимаваше Уставниот суд, а во септември 2003 година граѓаните беа прашани за тоа на референдум. Забраната за работа во недела тогаш беше поддржана од нешто повеќе од 57 проценти од гласачите кои излегоа на гласачките места.

Стопанската комора на Словенија се противи на амандманите донесени вчера, и најави можност за процена на уставноста на законското решение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет1 час

ЕУ со предупредување до Турција: Сите опции се на маса

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел предурпеди дека сите опции се на маса во одбрана на интересите на ЕУ, ако...

Свет2 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет2 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет16 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија17 часа

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија17 часа

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија17 часа

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија20 часа

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет20 часа

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија21 час

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија22 часа

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија22 часа

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија22 часа

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија22 часа

Илјадници ученици и денес не може да се приклучат за онлајн-учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, Националната платформа за онлајн-учење и денес паѓа. Илјадници ученици, наставници и родители и утрово не...

Свет23 часа

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на „Твитер“ дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Македонија23 часа

Средба Османи – Вархељи: Почетокот на преговорите ќе биде јасен сигнал за европскиот курс на целиот регион

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел оствари средба со еврокомесарот за соседство и...

Топ1 ден

Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица – Штип кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници...

Македонија1 ден

МОН: За еден ден, на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога почнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Свет1 ден

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат...

Досие