Контакт

Свет

Фаучи: Вакцината би можела да биде достапна во октомври

Објавено пред

Директорот на Националниот институт за алергии и инфективни болести на САД, Ентони Фаучи, вели дека вакцината против коронавирусот би можела да биде достапна во октомври, а најдоцна до ноември.

Тој не ја отфрла можноста вакцината да биде достапна до октомври, но поверојатно е, како што рекол, тоа да се случи до ноември.

„Гардијан“ пренесува дека Фаучи изјавил оти издавањето дозвола за вакцина во октомври е сигурно изводливо, дека таа опција останува отворена, но дека се сомнева оти тоа ќе се случи пред ноември.

Овие вести стигнуваат пред одржување на претседателските избори во САД, кои се закажани за ноември.

Американскиот национален институт за здравје денеска почна со третата фаза од тестирањето на вакцината притив коронавирусот.

Регион

Во последните 24 часа, во Грција регистриран голем број заразени лица

Објавено пред

Во Грција, во последните 24 часа се регистрирани 196 нови случаи на инфекција со коронавирус, меѓу кои дваесет се тестирани на граничните премини.

Од вчера е пријавен еден смртен случај, соопшти националната организација за јавно здравје.

Во Грција досега се разболеле речиси 6.000 лица, од кои 1.503 се поврзани со патувања во странство.

Досега починаа 214 лица, од кои 71 се жени. Агенцијата АНА наведува дека 95,8 проценти од починатите имале придружни болести.

Прикажи повеќе...

Свет

Првa Aфроамериканка кандидат за потпретседател, Трамп веднаш реагираше

Објавено пред

Камала Харис, сенаторка од Калифорнија, е првата Афроамериканка во американската историја којашто е номинирана за заменик претседател од една од двете водечки партии.
Таа е номинирана од претседателскиот кандидат на Демократската партија Џо Бајден за кандидат за потпретседател на САД.

Ова е четврта жената којашто ја кандидира партијата. Претходните тројца изгубија сè, две како кандидати за потпретседател и Хилари Клинтон како ривал на Доналд Трамп. Камала Харис се кандидираше за претседателска номинација на Демократската партија пред да го поддржи Бајден.

Кога беше избрана во Сенатот во 2016 година, таа беше втората афроамериканска сенаторка во историјата на горниот дом на американскиот Конгрес. Пред да биде избрана за сенатор, таа беше главен државен обвинител на Калифорнија.

Харис реагираше на Твитер и наведе дека и е чест што е номинирана и дека Џо Бајден може да ги обедини Американците. Таа е позната по острите прашања, особено за време на расправата за потврдата на кандидатурата на Брет Кавано за судија во Врховниот суд.

Нејзината кандидатура за потпретседател би можела да придонесе за поголем одѕив на афроамериканските гласачи – кои се најлојалниот електорат на Демократската партија, пренесува Ројтерс.

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека е изненаден што неговиот противник Бајден ја одбрал Камала Харис за свој кандидат за потпретседател, бидејќи, како што вели, таа била многу лоша кон самиот Бајден за време на дебатите.

Трамп рече дека Харис била „многу, многу непријатна“ кон Бајден за време на внатрешните партиски избори на демократите, пренесува Ројтерс. Како што вели тој, една од причините што го изненадува е тоа што таа веројатно била непријатна и се однесувала кон Бајден со непочитување.

Прикажи повеќе...

Европа

Нов Зеланд збунет за потеклото на вирусот, можно е да дошол на пакувања со замрзната храна

Објавено пред

Официјални претставници во Нов Зеланд испитуваат дали новите случаи на Ковид-19, регистрирани во земјата по повеќе од три месеци, се резултат на вирус кој пристигнал преку увезени пакувања со замрзната храна, а во земјата се воведени строги мерки за борба против ширењето на короната.

Откривањето на четворица заразени членови на семејство од Окленд, по 102 дена без вирус во земјата, ја поттикна премиерката Џасинда Ардерн брзо да воведе нови строги ограничувања за движење во најголемиот град во Нов Зеланд и ограничувања за патувања низ целата земја.

Двајца членови од заразеното семејство посетиле туристички места јужно од Оклаед, оддалечени на околу три часа возење, додека веќе имале симптоми, а третиот отишол да работа во финансиска фирма во Окленд, исто така со симптоми на заболувањето.

Повеќе од 200 луѓе се идентификувани како блиски или случајни контакти, а здравствените службеници се подготвуваат да тестираат десетици илјади луѓе во наредните денови.

Изворот на епидемијата ги збуни здравствените власти во земјата, кои се убедени дека во Нов Зеланд немало локално пренесување на вирусот веќе 102 дена и дека семејството не патувало во странство.

„Напорно работиме за да ги собереме сите делови од сложувалката за тоа како се заразило ова семејство“, рече раководителката на здравствениот систем во Нов Зеланд, Ешли Блумфилд.

Спроведените тестови ја откриле можноста за потенцијален увоз на вирусот преку замрзната храна.

Блумфилд рече дека во тек е тестирање на работните површини во магацин за разладување во Окленд, каде работел човек од заразено семејство. Инфицираниот маж веќе неколку дена е на боледување, а сите вработени се испратени дома.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија36 минути

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет1 час

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти за првпат прогласија општ карантин, откако еден граѓанин кој е позитивен на коронавирус бил во близок контакт со...

Свет2 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи изјави дека рече дека има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирус во Русија...

Свет2 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија2 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија17 часа

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија17 часа

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа18 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија18 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија18 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија20 часа

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија20 часа

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија21 час

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија22 часа

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет23 часа

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија23 часа

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ23 часа

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет1 ден

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет1 ден

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Досие