Контакт

Свет

Фаучи: Вакцината против Ковид-19 во САД би требало да биде достапна следната година

Објавено пред

Водечкиот американски стручњак за заразни болести, Ентони Фаучи изјави дека следната година ќе може да почне да се размислува за враќање на вистинската нормалност.

Фаучи смета дека вакцината против коронавирус може да биде прогласена за безбедна и ефикасна до крајот на годината, но нагласи дека не очекува таа да биде достапна за масовна употреба во САД сè до почетокот на 2021 година.

„До крајот на годинава или почетокот на следната година, треба да се знае дали вакцините против коронавирус се безбедни и ефикасни за употреба, како оние што се развиваат во САД, така и оние во другите земји“, изјави Фаучи за „Вашингтон пост“.

Свет

(Видео) Бил Клинтон задремал на говорот на Бајден?

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон изгледа здремал за време на инаугуративниот говор на Џо Бајден, пишува „Њујорк пост“.

На снимките кои по церемонијата се раширија на социјалните мрежи, се гледа дека 74-годишниот Клинтон едвај ги држи очите отворени, а главата често постепено му паѓа надолу за време на обраќањето на Бајден во Капитол.

„Бил Клинтон дефинитивно спие“, вели машки глас на снимка од мобилен телефон емитувана во емисија на Си-би-ес њуз, објавена од корисник на „Твитер“.

Слична снимка, извлечена од телевизискиот извештај на Би-би-си, беше објавена и на „Јутјуб“ под наслов „Бил Клинтон заспа на инаугурацијата на новиот претседател“.

Клинтон на инаугурацијата седеше покрај неговата сопруга Хилари и во близина на поранешниот претседател Џорџ В. Буш и сега поранешниот потпретседател Мајк Пенс.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Mи се крши срцето кога ќе помислам колку многу луѓе умреа во самотија

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е силно емотивно погодена од големиот број смртни случаи во домовите за стари лица, за време на пандемијата од коронавирусот.

„Срцето ми се крши кога ќе видам колку луѓе… починаа таму во самотија“, изјави Меркел пред новинарите во Берлин. „Емотивно гледно, мене тоа ми падна многу тешко“, призна таа.

Бројот на смртни случаи во пандемијата во Германија е зголемен за три пати од почетокот на декември, искачувајќи се на речиси 50.000 смртни случаи, поврзани со инфекција од коронавирус.

Вториот бран на пандемијата од Ковид-19 особено ги погоди домовите за стари лица.

Канцеларката исто така ја бранеше одлуката на Германија да се приклучи на заедничката иницијатива за набавка на вакцини во Европската Унија и ги отфрли тврдењата дека нејзината земја не обезбедила доволно вакцини за свои потреби.

Меркел им изјави на новинарите дека би било навистина многу ужасно доколку Германија почнела со вакцинирање додека другите, економски послаби земји, само стојат отстрана и чекаат.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Објавено пред

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна.

Пожарот го гаснат повеќе пожарникарски екипи, соопшти началникот на противпожарната служба.

Три лица биле спасени од зградата, а причината за пожарот сè уште не е позната. Според последните информации, пренесени од „Тајмс оф Индија“, загинале пет лица. Информацијата дека има мртви ја потврди и извршниот директор на компанијата, Адар Пунавала.

Пожарот не ги зафатил магацините во кои имало околу 50 милиони дози од вакцината „Ковишилд“, ниту, пак, погоните во кои се произведува вакцината против Ковид-19, објави телевизијата НДТВ, повикувајќи се на извор од институтот. Уништени се неколку ката.

Индискиот институт за серуми е најголемиот производител на вакцини во светот. Оваа година планира да произведе милијарда дози вакцини против Ковид-19.

Индија планира да вакцинира 300 милиони луѓе до август. Го има вториот најголем број на заразени лица од почетокот на пандемијата, по САД.

Регистрирани се повеќе од 10,5 милиони случаи, а починале 153.000 луѓе.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет60 минути

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија2 часа

Филипче: Првите вакцини од „Фајзер“ и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз

Не постои законска пречка за прием на вакцините против Ковид-19 во нашата земја. Првите дози на вакцината од „Фајзер“, која...

Македонија5 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија5 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија5 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија6 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија7 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија8 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа8 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет9 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија10 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет21 час

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет22 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет24 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија24 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт1 ден

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија1 ден

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија1 ден

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Досие