Контакт

Свет

Фаучи: Mожно е да добиете Ковид-19 откако ќе ја примите вакцината, иако тоа не е чест случај

Објавено пред

Доктор Ентони Фаучи, претседател и директор на Националниот институт за алергија и инфективни болести во Америка, во интервју за Си-ен-ен објaснува дали вакцинираните лица може повторно да се заразат со Ковид-19 и дали вирусот може да се шири и по вакцинирањето.

„Да, можно е да добиете Ковид-19 откако ќе ја примите вакцината, иако тоа не е чест случај. Институтот процени дека имало околу 5.800 случаи на новозаразени со коронавирус, од околу 77 милиони вакцинирани лица“, вели тој.

„Иако е невообичаено, гледаме дека се случува и тоа“, објасни Фаучи.

„Како може да се случи ова? Може да биде пред сè неуспех на вакцината, кога телото не дава соодветен имунолошки одговор на вакцината од повеќе причини. Тоа може да биде имунолошки статус, здравствен статус, употреба на лекови или неуспех во чување на лековите. Ова е дополнително зошто треба да носите маски и да се дистанцирате откако сте ја примиле вакцината“, препорачува Фаучи.

Тој дава одговор и на прашањето дали коронавирусот може да се шири дури и по вакцинирањето.

„Првото нешто што треба да го запомните е дека откако ќе се вакцинирате, ризикот од нова зараза е драстично намален. Логично е да го поставите прашањето зошто мерките мора да продолжат да се почитуваат “, додаде Фаучи. Тој на ова прашање одговори со зборовите дека во одредени ситуации, едно лице може да се вакцинира, да нема клинички знаци и да ја шири заразата дури и без да знае за тоа. Вирусот може да се најде во носот и да се пренесе на некој што не бил вакциниран и тоа лице може да се разболи. Поради оваа причина, неопходно е да се носат маски.

Друга добра причина зошто е неопходно да се носат маски е секако фактот дека кружат нови видови на вирусот, а експертите сметаат дека тие се доста загрижувачки. За среќа, вакцината дејствува на некои видови, како што е вирусот што се појави во Велика Британија, но има и други на кои треба да се внимава.

Она на што треба да бидете внимателни е да не заразите случајно некого, а со оглед на тоа што бројот на заразени постојано се зголемува, ова е особено чувствително прашање. Фаучи нагласува дека не сака луѓето да мислат дека ризикот не е драстично намален по вакцината, бидејќи таа е безбедна. Ризикот е мал и луѓето ќе одлучат што сакаат да направат, но мора да се запрашаат колку ризик се подготвени да преземат, заклучи Фаучи.

Свет

(Видео) Во Израел се сруши платформа со стотина верници, загинаа две лица

Објавено пред

Oткако денеска се урна платформа во синагога во израелската колонија на Западниот брег, две лица загинале, а најмалку 100 верници се повредени, објави израелската медицинска служба.

Полицијата соопшти дека имало 650 верници кои биле натискани во синагогата за време на молитвата на почетокот на еврејскиот празник Шавуот.

Снимки од безбедносните камери во храмот покажуваат како платформата се руши и луѓето паѓаат едни на други.

Според портпаролот на безбедносната служба, структурата што се срушила била во фаза на изградба.

Полицијата и локалните власти соопштија дека организаторите биле предупредени дека градбата е небезбедна, но го одржале настанот и покрај недостатокот на дозволи, пренесува Би-би-си.

Прикажи повеќе...

Европа

Џонсон: Евреите во Британија не смеат да бидат жртви на „срамен расизам“

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека нема место за антисемитизам во британското општество и дека Евреите во земјата не смеат да бидат жртви на „срамен расизам“, пренесува „Ројтерс“.

„Во нашето општество нема место за антисемитизам. Во пресрет на (еврејскиот празник) Шавуот, стојам покрај британските Евреи кои не смеат да бидат жртви на срамниот расизам што го видовме денес“, објави Џонсон на „Твитер“.

Џонсон сепак не прецизираше на кој инцидент конкретно мисли.

Претходно денеска на интернет се појави видео од колона автомобили со палестински знамиња како минуваат низ северен Лондон и емитуваат антисемитски пораки преку мегафон.

Лондонската полиција соопшти дека е запознаена со содржината на видеото.

„Официјалните лица спроведуваат итна истрага за да ги идентификуваат одговорните. Таквото однесување нема да се толерира“, се вели во соопштението на полицијата.

Прикажи повеќе...

Европа

Пандемијата ќе му остави долготрајни рани на општеството, вели германскиот претседател

Објавено пред

Пандемијата на коронавирус ќе остави долгорочни рани врз општеството, предупреди германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер на екуменска конференција во Франкфурт.

„Социјалните последици од вирусот нема едноставно да исчезнат со последната вакцинација, последната мерка“, рече Штајнмаер во завршното обраќање на собирот.

Германскиот претседател предвидува дека долго време нема да има целосно враќање на стариот начин на живот.

„Сепак, повторното обединување со семејството и пријателите, ракувањата, гушкањето и одржување на мисите како што е редот – сите со нетрпение го очекуваме тоа“, рече Штајнмаер.

„Жестоко се боревме во однос на вирусот и задолжителното носење маски, ограничувањата и ублажувањата, градинките и училиштата, вакцините и приоритетите за вакцинација“, додаде тој.

Многу врски порпаднаа, пријателства исто така, а семејствата беа поделени, рече германскиот претседател.

Но, екуменската конференција покажа дека католиците и протестантите имаат повеќе заедничко од она што ги дели, рече Штајнмаер, додавајќи дека ова важи и за општеството во целина.

Затоа, тој повика на изградба на мостови меѓу оние што пандемијата ги разделила.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија10 часа

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет11 час

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија12 часа

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Свет15 часа

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет16 часа

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет17 часа

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет18 часа

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет1 ден

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија1 ден

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет2 дена

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија2 дена

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија2 дена

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија2 дена

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија2 дена

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија2 дена

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет2 дена

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија2 дена

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија2 дена

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет2 дена

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Досие