Контакт

Свет

„Фајзер“ годинава ќе произведе двојно помалку вакцини од тоа што првично го најави

Објавено пред

Фармацевтската компанија „Фајзер“ ја намали најавената бројка за производство на вакцината против Ковид-19 во 2020 година, поради доцнењето во воспоставувањето на синџирот за снабдување со суровини, пренесува „Ројтерс“.

Компанијата неодамна објави дека очекува да произведе 50 милиони дози од вакцината против Ковид-19 оваа календарска година, што е помалку од претходно планираните 100 милиони дози. Вакцината на „Фајзер“ се дава во две дози, што значи дека 50 милиони дози се доволни за вакцинирање на 25 милиони луѓе.

Портпаролката на компанијата за „Ројтерс“ изјави дека воспоставувањето на синџирот за снабдување со суровини трае подолго отколку што претходно се очекувало. Таа исто така изјави дека резултатите од клиничките испитувања на „Фајзер“ исто така задоцниле, па затоа се очекува да се произведат и помалку дози пред крајот на 2020 година.

Додаде дека прилагодувањето на производните линии на „Фајзер“ е завршено и дека сега дозите се произведуваат со голема брзина.

Во ноември, „Фајзер“ поднесе апликација до регулаторите во САД за одобрување за вакцината против Ковид-19. Американските власти соопштија дека очекуваат овој месец вакцината да добие зелено светло од регулаторите. Владата на САД очекува 6,4 милиони дози при првата распределба на вакцината.

Регулаторите во Велика Британија веќе издадоа одобрение за употреба на вакцината на „Фајзер“ во таа земја.

Свет

Кина водечка земја во светот според бројот на вакцинации

Објавено пред

До денес Кина им даде повеќе од 15 милиони дози вакцини на своите граѓани, изјави Ванг Бин, официјален претставник на Националната здравствена комисија, како што објави „Ројтерс“.

Кина е водечка земја во светот според бројот на вакцинации, пред Велика Британија и САД.

Досега во САД се вакцинирани 13 милиони луѓе, кои примиле една или две дози.

Прикажи повеќе...

Свет

Индија почна со бесплатна испорака на вакцини во соседните земји

Објавено пред

Од денес, Индија, еден од водечките светски производители на лекови, ќе почне да ја дистрибуира вакцината против коронавирусот на шест соседни земји.

Првите резерви на вакцини во рамките на програмата за неповратна помош ќе бидат испратени во Бутан, Малдиви, Бангладеш, Непал, Мјанмар и на Сејшелите, потврди Министерството за надворешни работи.

Вакцината доаѓа како дел од програмата за помош, што значи дека тие земји нема да мора да плаќаат за неа.

Индиската агенција за лекови издаде итно одобрување за употреба на две вакцини против Ковид-19. Зелено светло доби вакцината на Универзитетот во Оксфорд и фармацевтската компанија „Астра зенека“, како и вакцината од индиската компанија „Бхает биотех“.

Индија во саботата почна програма за вакцинација на речиси 300 милиони луѓе.

Прикажи повеќе...

Европа

Фон дер Лаен: Нова зора во САД со доаѓањето на Бајден

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, по повод инаугурацијата на Џозеф Бајден за нов претседател на САД, оценува дека ЕУ, по четири долги години, повторно има партнер во САД.

„Новата зора во Америка се чекаше долго време“, рече Фон дер Лаен.

Говорејќи пред Европскиот парламент, претседателоката на Европската комисија истакна дека САД се најстариот и најдоверливиот партнер на ЕУ и дека ЕУ и САД мора да работат заедно и да бидат лидери во светот.

Фон дер Лаен рече дека борбата против пандемијата на Ковид-19 е приоритетна заедничка борба и дека очекува САД, предводени од Бајден, да се вратат на Парискиот климатски договор.

„САД се враќаат, а ЕУ е подготвена да му верува на стариот партнер и да вдахне нов живот во надежта за скапоцено партнерство“, заклучи Фон дер Лаен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ32 минути

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет1 час

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет2 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија2 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет14 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет15 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија16 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија16 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија18 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија21 час

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија21 час

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија1 ден

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија1 ден

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет1 ден

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија1 ден

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија1 ден

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет2 дена

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт2 дена

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија2 дена

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Досие