Контакт

Европа

„Фајзер“ ја одложи испораката на вакцини во осум земји од ЕУ поради проблеми со температурата

Објавено пред

Производителот вакцината против коронавирус, „Фајзер“, ја одложи испораката во осум европски земји поради тешкотии поврзани со чување и складирање на вакцините на ниски температури. Министерството за здравство на Шпанија соопшти дека примило порака од производствениот погон на „Фајзер“ во Белгија дека вакцината во оваа земја ќе биде доставена во вторник наместо в понеделник поради проблем во процесот на товарање и складирање поврзан со контрола на температурата. Шпанските власти соопштија дека уште осум земји во Европа се соочуваат со исти тешкотии, но не наведуваат за кои земји станува збор.

Локалните власти во Германија исто така известија за доцнење на испораката по утврдените проблеми со транспортот на вакцината, која треба да се чува на температура од -70 степени.

Испораката на вакцините на „Фајзер“ е комплицирана поради условот да се чува на многу ниска температура, но она што го олеснува транспортот, од друга страна, е што вакцината неколку дена може да издржи на температура од 2 до 8 степени.

Сепак, доцнењето на испораката во некои земји предизвика одложување на вакцинацијата, која за време на викендот почна во Германија, Унгарија и во Словачка. ЕУ обезбеди 300 милиони дози од вакцината на „Фајзер“ со надеж дека две третини од европското население ќе биде вакцинирано до септември 2021 година. Освен со „Фајзер“, склучени се договори и со други производители на вакцини.

Европа

Нови правила за влез во Германија

Објавено пред

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез во Германија. Контролата се спроведува на германските граници и аеродроми.

За да ја заштити Германија од увоз на нови случаи со корона, сојузната влада класифицираше значително повеќе земји во области со висок ризик отколку порано, пренесува ДВ. Новина е списокот на земји во кои т.н. седумдневна инциденцијаа е повеќе од 200 новозаразени на 100.000 жители неделно (Германија во моментов: 111).

Сите патници кои доаѓаат или се враќаат во Германија, потребно е да се регистрираат преку интернет на Einreiseanmeldung.de – пред да влезат во земјата.

Патниците од ризични области, земји или региони со инциденција над 50 мора да се тестираат на короната не подоцна од 48 часа – по влегувањето во Германија.

Според германското Министерство за внатрешни работи, тестовите систематски се проверуваат на аеродромите и пристаништата. Особено, летовите од таканаречените области со висок ризик се „доследно проверувани“ – проверени директно во авионот и пред пасошка контрола. Покрај тестовите, се контролира и дали патниците ги пополниле формуларите за апликација.

Во пограничните области со другите земји на ЕУ и Швајцарија, патниците се проверуваат по случаен избор. Според федералната полиција, дополнителните мерки служат за идентификување на патници кои мора веднаш да бидат испратени во карантин.

Во принцип, сите патници кои влегуваат или се враќаат во Германија и кои биле во областа на ризик (категории од 1 до 3) во последните десет дена пред влезот, треба да поминат десетдневен карантин. Карантинот може да се скрати само по пет дена, ако се направи друг тест и е негативен.

Правилата за карантин се одговорност на сојузните покраини и затоа може да се разликуваат. Деловните патувања генерално се ослободени од карантин.

Прикажи повеќе...

Европа

Новиот вид коронавирус ќе стане доминантен во Германија

Објавено пред

Новиот британски вид коронавирус ќе стане доминантен во Германија, истакна шефот на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел, Хелге Браун.

„Во моментов гледаме дека веќе сега имаме работа со новиот вид коронавирус во неколку болници. Ова значи дека новиот вид влегол во земјата и дека, како и во другите земји, ќе го потисне стариот и ќе ни создаде проблеми“, изјави Браун за јавниот сервис АРД.

Затоа, посочува тој, сега е важно да се задржи курсот, да се намали бројот на новозаболени што е можно повеќе.

Прикажи повеќе...

Европа

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Објавено пред

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус, австриските власти одлучија да ги заострат претходните мерки на заклучување, па од полноќ сите граѓани над 14 години мора да носат маски на високо ниво на заштита ФФП2.

ФФП2 маските мора да се носат во продавниците, јавниот превоз, во сите јавни институции, при посета на лекари, но и кај автомеханичарите.

Овој вид маска мора да се носи на пазарите, без разлика дали е на отворено или во затворен простор, но исто така и ако лицето вози автомобил со друго лице кое не е од неговото домаќинство.

Само бремените жени и лицата на кои не им е дозволено да носат маска од здравствени причини се изземени од оваа мерка.

Кој ќе ја прекрши обврската да ја носи маската ФФП2, ќе мора да плати казна во износ од 25 евра.

Покрај тоа, одлуката на Владата ја зголеми обврската за растојание помеѓу лица од различни домаќинства од еден на два метра.

„Подобрената заштита на граѓаните со маските ФФП2 и удвојувањето на растојанието се вистинскиот одговор на новиот вид вирус што се шири низ Австрија и што го зголемува ризикот од инфекција“, рече министерот за здравство Рудолф Аншобер.

Исто така, со одлука на Владата, проширен е и кругот на професии во кои вработените треба да се тестираат за коронавирус на неделно ниво.

Така, покрај медицинскиот персонал и негователитеи, вработените во продавниците, наставниците, магацинските работници, лицата во јавните служби кои примаат клиенти, но и професионалните спортисти сега мора да поминат редовно, еднонеделно тестирање.

Оние кои не се тестирани ќе мора да носат маска ФФП2 на работа, додека досегашната маска ќе биде доволна за тестираните лица.

Медицинските работници и негувателите и покрај тестирањето ќе мора да носат маски ФФП2.

Маските FFP2 започнаа да се продаваат минатата недела во супермаркетите кои се натпреваруваат во цената од 50 до 59 центи, но некои го ограничуваат и бројот на маски по купувач.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Новиот британски сој на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Свет1 час

Во пукање во Индијанаполис петмина мртви, меѓу кои и бремена жена

Пет лица, вклучително и 19-годишна бремена жена, се убиени во пукање во северниот дел на Индијанаполис. Еден малолетник е тешко...

Топ1 час

Притвор за тренер по џудо од Прилеп кој сексуално злоупотребувал малолетни ученички

Прилепското основно јавно обвинителство поведе постапка против маж на возраст од 46 години, за кој постои сомнение дека сторил продолжено...

Регион2 часа

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа2 часа

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Свет3 часа

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет3 часа

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Спорт17 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт19 часа

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија20 часа

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион21 час

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион21 час

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ22 часа

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион22 часа

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион24 часа

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет1 ден

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион1 ден

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет1 ден

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион1 ден

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет1 ден

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Досие