Контакт

Свет

ФБИ приведе руска пратеничка на аеродром во Њујорк

Објавено пред

Инга Јумашева, пратеничка во руската Дума, е приведена на аеродромот во Њујорк, соопшти амбасадорот на Русија во САД. Таа била приведена од страна на службеници на ФБИ.

Руската амбасада упати протестна нота до Стејт департментот.

Агенцијата „РИА Новости“ пренесува дека Јумашева допатувала во САД за да учествува на форум „Дијалог Форт Рос“ кој се одржува денеска и дека службеник на ФБИ ја сослушувал еден час.

Од руската амбасада велат дека ѝ биле поставувани сосема нејасни, неразбирливи и неприфатливи прашања.

Претходно, дел од делегацијата на Русија која требаше да учествува на Генералното собрание на ОН во Њујорк не доби визи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Дојче Веле: Денешниот самит на ЕУ носи многу неволји за европските лидери

Објавено пред

Дури и без драмата околу брегзит, која ќе биде централна тема за лидерите на земјите од ЕУ, на самитот кој се одржува денеска и утре во Брисел, ова ќе биде многу необичен состанок, оценува „Дојче веле“.

Германската медиумска куќа како една од најважните споредни работи на самиотот ги истакнува проблемите во кои може да западне францускиот претседател, Емануел Макрон во врска со проширувањето на ЕУ на Западен Балкан.

Според најавите, канцеларката Ангела Меркел силно ќе се заложи да се одобри почеток на пристапни преговори со Скопје и Тирана.

Макрон одбива да го стори тоа, придржувајќи се кон формулата која ја повторуваше и во минатото – прво ЕУ да ги реши своите проблеми, а потоа можеби и проширување.

Официјален Париз беше непоколеблив за време на подготвителниот министерски состанок пред овој самит, иако скоро сите други членки на ЕУ, како и Европската комисија и парламентот, веруваат дека се исполнети условите Албанија и Северна Македонија да ги започнт преговорите.

Покрај овие сериозни проблеми, на самитот би можело да настанат жестоки полемики и во врска со парите на Унијата. ЕУ треба да донесе нов седумгодишен буџет (2021-2027). Германија, која е една од најголемите нето придонесувачи во буџетот на ЕУ, бара буџетот да не надминува еден процент од БДП на Унијата. Франција сака ваквиот индекс да оди до 1,03 проценти, а ЕК до 1,13 проценти.

Зад овие децимали стојат милијарди евра кои Германците би сакале да ги насочат кон штедење. Во однос на празнината во буџетот што ќе настане кога Велика Британија ќе ја напушти ЕУ – Берлин предлага да се затегне ременот.

Нема ни согласнот за тоа за што да би се трошеле парите. Франција не сака да ги намали субвенциите за земјоделците, што традиционално е најголем трошок од буџетот на ЕУ.

Германија, од друга страна, зборува за иновации, трошоци за миграција и инвестиции за иднината.

Европските лидери како и обично, работата треба да ја завршат до петок попладне. Но, постои можност наското повторно да се сретнат. Доколку нешто се придвижи во врска со брегзит, можен е посебен самит на ЕУ до крајот на месецот со цел да се склучи нов договор, констатира „Дојче веле“ во својата анализа.

Прикажи повеќе...

Регион

Грците го добија својот прв крематориум

Објавено пред

Во Грција е отворен првиот крематориум по неколкудецениско спротивставување на Грчката православна црква, која смета дека кремирањето е непочитување на телото.

Крематориумот се наоѓа во Рицона, оддалечена 80 километри од Атина, а е изграден од приватна компанија за четири милиони евра.

Сите претходни обиди на локалните власти во Грција да изградат нешто слично, вклучително и Атина и Солун, пропаднаа поради спротивставувањето на Црквата, пренесува „Индекс“.

Крематориумот започна со работа и пред официјалното претставување пред јавноста, веќе се извршени 30 кремации.

Иако кремирањето беше легално во Грција уште во 2006 година, постапките не можеа да се водат заради спротивставувањето на Грчката православна црква.

„Црквата не прифаќа спалување на телото затоа што тоа е храм на Светиот Дух. Секој што искажува намера да се кремира го потврдува своето раздвојување од Црквата и затоа нема право на верски обред “, рече претходно Црквата.

Прикажи повеќе...

Европа

Орбан: Ако Турција пушти бегалци, ќе употребиме сила на границата со Србија

Објавено пред

Унгарија ќе мора да примени сила на својата јужна граница со Србија за да ја заштити границата со Европската Унија, доколку Турција го оствари заканувањето дека ќе ја отвори вратата за бегалците кон Европа, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Орбан рече дека 90.000 луѓе во моментот се обидувале да стигнат до ЕУ преку „балканската рута“, додавајќи дека нивниот број наскоро ќе се зголеми на 100.000.

„Ако Турција ослободи уште стотици илјади мигранти, ќе мораме да употребиме сила за да ги заштитиме унгарската граница и српско-унгарската граница“, рече Орбан.

Орбан предупреди дека сегашната состојба во Сирија наскоро може да има последици и за Унгарија, чии граници се воедно и граници на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Меркел : Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела...

Европа2 часа

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион3 часа

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под...

Свет3 часа

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа3 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија14 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија15 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија17 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа19 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија20 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија22 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија22 часа

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија23 часа

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет23 часа

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион1 ден

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија1 ден

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет1 ден

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет1 ден

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион1 ден

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Досие