Контакт

Свет

Феминистичкo списание признава дека зад најголем број сексуални напади на базените стојат мигранти

Објавено пред

Додека полицијата и властите се колебаат да ги обвинат мигрантите за сексуални напади на базените, едно германско феминистичко списание објави статија во која признава дека повеќето напади се извршени од нив, пренесува „Брејтбарт“.

Статијата во феминистичкото списание „Ема“ од Келн потврдува дека младите мажи мигранти се одговорни за повеќето сексуални напади на базените во целата земја.

„Мигрантите масовно ги малтретираат жените. Покрај тоа, постои висок степен на насилство и недостиг од почит! Отворениот базен треба да биде место за рекреација, а не место на ужас“, вели за магазинот претседателот на Сојузната асоцијација на германски пливачки шампиони, Петер Харцхајм.

„Од 2015 година има проблеми во нашите бањи со младите мигранти. Тоа беше бавен процес. Во меѓувреме, преовладува впечатокот дека само младите Арапи се осмелуваат да одат на отворен базен“, додаде Харцхајм.

Според полицијата во Северна Рајна-Вестфалија, каде што се случуваатсе повеќето сексуални напади на отворени базени, повеќето сторители се млади луѓе од северноафриканско, арапско и турско потекло.

Списанието тврди дека жените, па дури и младите девојки честопати се малтретирани од мажи мигранти. Некои базени се обиделе да го ублажат проблемот со сексуални напади забранувајќи им влез на мигранти на базените, но таквите забрани беа повлечени кога предизвикаа бес кај левичарските групи.

„Ни треба поголема поддршка од полицијата и од политичарите. Оние што не го спомнуваат проблемот по име, само го влошуваат“, рече Харцхајм.

Уште во 2016 година беше забележан пораст на сексуални напади од мигранти во јули истата година кога беше обелоденет извештајот од полицијата во Диселдорф.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Премиерот на Етиопија ја доби Нобеловата награда за мир

Објавено пред

На премиерот на Етиопија, Абиџ Ахмед, денеска во Осло му беше врачена Нобеловата награда за мир. Тој се заложи за единство и помирување, изјавувајќи дека ние и тие не постојат.

Ахмед (43) е награден за помирувањето и договорот постигнат со Еритреја со кој се стави крај на 20-годишниот конфликт меѓу двете држави.

„Нема ние и тие, туку само ние затоа што сите сме поврзани со заедничката судбина на љубовта, простувањето и помирувањето“, рече премиерот на Етиопија.

Нобеловата награда се состои од златен медал, диплома и чек на девет милиони круни (околу милион евра). Паричниот износ на наградата се дели ако има повеќе лауреати во една дисциплина.

Прикажи повеќе...

Свет

Илјадници Британци починале во последните 3 години чекајќи третман во болниците

Објавено пред

Речиси 5.500 луѓе умреле помеѓу 2016 и 2019 година додека чекале достапен кревет во болниците на националниот здравствен систен НХС, објави во понеделникот „Гардијан“, повикувајќи се на студија направена од лекари на НХС, во услови на голем недостиг на персонал во здравствениот систем на Обединетото Кралство.

Според студијата на д-р Крис Мултон и д-р Клиф Ман, 5.449 лица починале како резултат на тоа што биле принудени да чекаат помеѓу шест и 11 часа за третман по несреќен случај на одделенијата за итни случаи во болниците во Велика Британија во дадениот период.

„Истражувањата покажуваат дека одложувањата во одделенијата за итни случаи се штетни за пациентите и доведуваат до многу лошо искуство на пациентот, а вклучуваат и ризик од смрт, што сега се обидовме да го измериме“, рече Мултон.

Двајцата лекари заклучиле дека овие смртни случаи биле предизвикани единствено од должината на времето што пациентите биле принудени да чекаат, пишува весникот, а нивната студија е прво медицинско истражување што направило таква директна корелација.

Според документите на NHS, оперативниот стандард за време на чекање при несреќи и вонредна состојба гледа 95% од пациентите кои се лекуваат, префрлени или испразнети во рок од четири часа од нивното пристигнување. Во септември оваа година, NHS успеа да лекува, пренесе или испушти само 85,2 проценти од пациентите, се вели во официјалниот извештај за успешност.

Двајцата лекари заклучиле дека овие смртни случаи биле предизвикани единствено од должината на времето што биле принудени да го чекаат, а нивната студија е прво медицинско истражување што направило таква директна корелација.

Коментаторите го посочуваат лошото функционирање на здравствената служба во Велика Британија за значителниот недостиг од финансии што доведе до недостиг од персонал.

„Ова е директен резултат на контиуираното недоволно финансирање на НХС и социјалната заштита и постојаниот недостиг од болнички кревети“, изјави Kон Кел од Здружението на пациенти.

Според документите на НХС, според оперативниот стандард за време на чекање при несреќи и вонредна состојба, 95 отсто од пациентите се лекувани, префрлени или пуштени дома во рок од четири часа од нивното пристигнување. Во септември годинава, НХС успеал да да се погрижи за само 85,2 отсто од пациентите, се вели во официјалниот извештај за успешност.

НХС во моментов доживува значителна криза поради недостигот од медицински персонал. Според извештајот од ноември 2018 година објавен од Кралскиот фонд и Фондацијата за здравство, јазот помеѓу потребниот персонал и бројот достапен во здравствената служба во Велика Британија може да достигне речиси 250.000 до 2030 година. Брегзит, исто така, се очекува да има значително влијание врз бројот на вработени бидејќи медицинските сестри од земјите на ЕУ го напуштаат НХС.

Прикажи повеќе...

Свет

Момчиња бркале полициско возило во Париз

Објавено пред

Полициско возило со двајца полицајци вчера било гонето од автомобил со пет млади луѓе, објави „Ле Паризиен“. Инцидентот се случил кога полицијата ги запалила ротациските светла за да избегне сообраќаен метеж.

Необичниотт инцидент се случил на раскрсница во Париз додека полицајците се враќале во предградието Кретеј. Според весникот, младите се обиделе да ги заплашат полицајците, па дури и да го наведат на судир полицискиот автомобил.

Откако полицајците повикале засилување, прогонувачите веднаш го запреле своето возило откако сфатиле дека ги брка полицијата. Петте лица во автомобилот биле на возраст од 19 до 24 години.

Прекршителите во моментот се наоѓаат во притвор поради загрозување на животот на други лица и за дела за заплашување. Момчињата, пак, негирале дека сакале да им наштетат на полицајците, велејќи дека тие едноставно го следеле полициското возило за да можат побргу да се движат низ сообраќајот.

Полицијата отвори истрага за случајот за да утврди дали дејствата на петте лица претставуваат заплашување или обид за загрозување на животите на другите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија2 часа

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија4 часа

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија4 часа

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија4 часа

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработениот во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус“, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија4 часа

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија4 часа

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева, го почна сведочењето за случајот „Рекет“. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет5 часа

Ардерн: Има прашања што мора да бидат одговорени, размерите на трагедијата се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, истакна дека има прашања што мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет6 часа

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Свет6 часа

Пукање во болница во Чешка, најмалку шестмина убиени

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата...

Свет7 часа

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека...

Македонија18 часа

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Регион22 часа

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ23 часа

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија23 часа

Кривични за вработени во Бирото за метрологија поради злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Македонија23 часа

Мицкоски: Ако не се одржат предвремените избори ќе ги преиспитаме односите со Пендаровски

Одложувањето на предвремените парламентари избори кои беа договорени да се одржат на 12 април, според ВМРО-ДПМНЕ ќе ја втурнат државата...

Македонија1 ден

Приведен 49-годишен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Секторот за компјутерски криминал ќе поднесе кривична пријава против 49-годишен скопјанец, поради објавени сериозни закани по животот на Фејсбук, насочени...

Регион1 ден

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Спорт1 ден

Русија исфрлена од Олимписките игри и светското фудбалско првенство

Извршниот одбор на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) го прифатил предлогот на независниот комитет на Агенцијата, руските спортисти поради кршење на...

Свет1 ден

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Веб-камера открила најмалку десет туристи во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд, во момент пред ерупцијата, пренесуваат...

Досие