Контакт

Свет

Ферута: Иран ја зајакна соработката со ИАЕА 

Објавено пред

Иран ја зајакна соработката со Меѓународната агенција за атомска енергија, изјави денеска генералниот директор на ИАЕА, Корнел Ферута.

Тој им рече на новинарите дека е во тек ангажман, но не го образложи.

Тој додаде дека напредокот е резултат на состаноци со разни високи ирански власти во последните неколку недели и дека тоа имало врска со неговиот повик во септември Иран да преземе нешто.

„Тоа е процес во тек… Не можам да замислам како ќе заврши. Ангажирањето не значи дека проблемите се целосно решени, но тоа е чекор во вистинската насока“, рече Ферута.

Во исто време Иран продолжува да ги крши ограничувањата на договорите за нуклеарна активност чекор по чекор како одговор на американските економски санкции.

САД велат дека санкциите ќе го присилат Иран да седне на преговарачката маса, а Иран изјави дека нема да преговара сè додека САД не ги укинат санкциите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Алергиски реакции кај службениците кои броеле гласови во Косово

Објавено пред

Во Центарот за броење и резултати во Косово, денеска околу 11 часот, во текот на пребројувањето на гласовите пристигнати преку пошта од Србија, дошло до алергиска реакција кај неколку службеници, поради што било прекинато пребројувањето на гласовите, јавува агенцијата „Анадолија“.

Како што е соопштено од Универзитетскиот болнички центар на Косово, на Инфективна клиника околу 12 часот пријавени се 9 пациентки од кои две биле бремени, со симптоми на чешање на раката со низок интензитет.

„Две пациентки повраќаа. Сите имаа чувство на непријатност и страв. Во сите случаи немаше инфективен синдром и општата состојба им е стабилна. Пациентките тврдат дека веднаш по отворањето на ковертите од гласачките кутии, почувствувале непријатен мирис“, се наведува во соопштението.

Се додава дека дежурната екипа на Инфективната клиника им пружила лекарска помош на пациентките.

Портпаролот на Централната изборна комисија, Валмир Елези, за АА потврди дека обвинителот и полицијата излегле на местото на настанот и вршат истрага, и дека се чека нивен извештај.

Портпаролот на Полицијата на Косово, Даут Хоџа, за АА изјави дека полицијата поседува информации и дека од полициски аспект го води случајот. За останатите детали, Хоџај ги упатува медиумите на адреса на Централната изборна комисија на Косово (ЦИК) и здравствените власти.

Во Косово, минатата недела, на 6 октомври одржани се предвремени парламентарни избори и во Центарот за броење и резултати во тек е пребројувањето на гласовите пристигнати преку пошта и од странство.

Прикажи повеќе...

Свет

Tрамп: Има консензус за наметнување на силни санкции за Турција

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека работи со Конгресот, вклучувајќи и претставници на Демократската партија, за наметнување „силни санкции за Турција“.

– Министерството за финансии е подготвено. Можеби ќе бидат потребни дополнителни закони, но има голем консензус за тоа – напиша Трамп на Твитер.

Трамп изјави дека Курдите и Турција се борат меѓусебно со години и дека Анкара ја смета Курдистанската работничка партија за „најлош терорист од сите“.

– Другите можеби ќе сакаат да се приклучат и да се борат за оваа или онаа страна. Нека се борат. Ние внимателно ќе ја следиме ситуацијата “, напиша Трамп.

Трамп потсети дека пред две години Ирак требаше да се бори против Курдите во друг дел од Сирија.

– Многумина тогаш сакаа да се бориме со Курдите против Ирак. Тогаш реков „не“ и Курдите ја напуштија борбата, двапати. Сега истото се случува и со Турција – напиша Трамп на Твитер.

Прикажи повеќе...

Свет

Расте бројот на загинати од тајфунот во Јапонија, десетици се исчезнати

Објавено пред

Најмалку 35 лица загинаа, а 17 се водат за исчезнати во налетот на тајфунот што ја погоди Јапонија.

Ден откако тајфунот направи хаос во Токио и други области од централните, источните и североистоните делови, ангажирани се околу 27.000 припадници на силите за цивилна заштита, пренесе „Кјодо“.

Тие се обидуваат да спасат и околу 360 лица во Нагану, каде реката го пробила насипот. Локалните власти предупредуваат дека нивото на водата може да достигне височина и до пет метри.

Налетите на ветрот достигнаа 180 километри на час и донесоа обилни дождови и силни ветрови што го парализираа Токио.

Речиси половина милион домови останаа без електрична енергија, а делови од централна и источна Јапонија се поплавени, јави „Ројтерс“.

Јапонските власти упатија десетина илјади спасувачи и војници во загрозените подрачја.

Јапонската меторолошка агенција издаде предупредување за Токио и околината, наведувајќи дека таков интензитет на дожд може да се види еднаш во 60 години.

Агенцијата „Кјодо“ соопшти дека количината на врнежите може да ја надмине онаа од најразорниот тајфун во 1958 година, кога загинаа 1.200 лица, а голем број исчезнаа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ4 часа

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион4 часа

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура4 часа

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија8 часа

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија8 часа

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа8 часа

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија10 часа

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет10 часа

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија1 ден

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија1 ден

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Македонија1 ден

Заев очекува позитивна одлука за ЕУ, Мицкоски смета дека можно е да нема датум

Лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски денеска испратија пораки за очекувањата во врска...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: По примерот на Мицкоски и Заев да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел

По примерот на Христијан Мицкоски и премиерот, Зоран Заев, да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел. Ова...

Спорт1 ден

Македонија подготвена за полската „стапица“ (галерија)

Македонската фудбалска репрезентација го оддржа официјалниот тренинг на „ПГА Народови арената“ во Варшава, каде што утре од 20.45 часот не...

Македонија1 ден

Соботка: Блокирањето на преговорите штети на кредибилтетот на ЕУ

Претседателот на австрискиот парламент, Волфганг Соботка истакана денеска, во пресрет на состанокот на Интерпарламентарната унија (ИПУ) во Белград, дека секој...

Македонија1 ден

Европската народна партија повика на започнување разговори за пристапување на Северна Македонија и Албанија

Следната недела, земјите-членки на Европската унија (ЕУ) ќе се соочат со стратешки избор во врска со започнувањето на пристапните преговори...

Регион1 ден

Словенија го менува законот – невработените со надомест од 402 евра

Владата на Словенија предложи измени и дополнувања на Законот за пазарот на трудот, со што би се зголемила минималната бруто...

Македонија1 ден

Меркел ќе го убедува Макрон да попушти за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и францускиот претседател Емануел Макрон утре треба да остварат средба, која според уверувањата на дипломатите, е...

Бизарно1 ден

(Видео) Тепачка за ,,Патики на Исус“ со мирис на темјан кои чинат 3 000 долари

MSCHF, компанија со седиште во Бруклин, на пазарот пушти во продажба патики кои ги нарече Jesus shoes (Патиките на Исус),...

Топ1 ден

Над 160 казни за возачи во Скопје

Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје на 11.10.2019 во времето од 06,00 до 24,00 часот...

Досие