Контакт

Свет

„Фејсбук“ го суспендира Трамп на две години

Објавено пред

„Фејсбук“ одлучи да го суспендира профилот на поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, на две години, барем до јануари 2023 година.

Двегодишната суспензија е во сила од првичниот датум кога на Трамп му беше забранет пристапот до „Фејсбук“ на 7 јануари годинава и ќе се укине доколку се намали ризикот за јавната безбедност, објави „Фејсбук“ во блогот, пренесува АП.

Во мај надзорниот одбор на „Фејсбук“ поддржа суспендирање на профилот на Трамп, воведено по немирите во Капитол на 6 јануари од страв дека тогашниот претседател со своите коментари поттикнал насилство во американскиот Конгрес, но исто така заклучил дека одлуката за суспендирање на неодредено време е погрешно и ѝ даде на компанијата шест месеци да утврди нова соодветна мерка.

Европа

(Видео) Уапсена банда која на спектакуларен начин се обидела да украде злато во Венеција

Објавено пред

Во координирана полициска акција ширум Европа вчера беа уапсени осум лица поврзани со обид за драматичен грабеж на златарница во Венеција во 2017 година.

Осум осомничени се уапсени во Австрија, Естонија и Финска и припаѓаат на банда од Естонија, специјализирана за грабеж на луксузни европски продавници за накит, јави АФП, повикувајќи се на италијанската полиција.

Во март 2017 година, членовите на бандата активирале димни бомби на плоштадот Свети Марко во Венеција, обидувајќи се да го привлечат вниманието на јавноста и полицијата, пред упадот во златарницата.

Но, грабежот останал само обид бидејќи еден турист ја предупредил блиската полициска патрола, по што вооружените разбојници побегнале.

Снимките објавени од италијанската полиција покажуваат како осомничен става димна бомба во подножјето на камбанаријата на плоштадот Свети Марко и ги испаничил туристите кои бегаат од местото на настанот откако почнал да се крева густ облак чад.

Друга димна бомба била поставена во блиската улица.

Веста за апсењето беше објавена вчера, по долготрајната истрага координирана од Европол.

Полицијата соопшти дека членовите на бандата се одговорни за три слични грабежи, на Корзика и во Австрија, во 2016 и 2017 година. Вредноста на украдениот плен се проценува на милион евра.

Меѓу уапсените е и водачот на бандата, кој се криел во Финска. Италијанската агенција АГИ наведува дека тој веќе бил осуден за разбојништво, но и убиство.

Прикажи повеќе...

Свет

Израел ги укина маските во затворено

Објавено пред

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор.

Како што е наведено, постојат три исклучоци, па вработените и посетителите на домовите за стари лица, социјалните институции кои не биле вакцинирани или немале коронавирус, како и оние кои одат во карантин и патници во авиони мора да продолжат да носат маски.

Министерството за здравство не ги спомена училиштата, а претходно беше речено дека учениците сепак ќе мора да носат маски затоа што повеќето од оние на возраст под 16 години сè уште не се вакцинирани, пренесуваат израелските медиуми.

Доколку трендот на болеста продолжи да опаѓа и успее кампањата за вакцинација за деца на возраст од 12 до 15 години, која започна минатата недела, ќе се разгледа и обврската за укинување на маските во училиштата.

Покрај тоа, списокот на земји од кои патниците мора да бидат ставени во карантин 10 дена по пристигнувањето ќе продолжи да се објавува.

Вакцинацијата на возрасните во Израел започна пред половина година, по одобрувањето на вакцината на „ Фајзер / Бионтек“.

Во Израел, повеќе од половина од населението од околу девет милиони жители ги прими двете дози на вакцината.

Прикажи повеќе...

Свет

Американски носач на авиони влезе во Јужното кинеско море

Објавено пред

Американската морнарица денеска објави дека носачот на авиони УСС „Роналд Реган“ влегол во Јужното кинеско море како дел од рутинска мисија.

Сепак, агенциите потсетуваат дека ситуацијата сега е многу напната поради растечките тензии меѓу Вашингтон и Пекинг, кои тврдат дека имаат право на тој воден пат.

„ Додека е во Јужното кинеско море, ударната група спроведува поморски безбедносни операции, а присуството на носачот на авиони УСС„ Роналд Реган “во Јужното кинеско море е дел од рутинското присуство на американската морнарица во Индо-Пацификот, соопшти морнарицата на САД.

Кина често протестира против воените мисии на САД во Јужното кинеско море, за кои вели дека не помагаат во унапредување на мирот и стабилноста, а оваа изјава на американската војска доаѓа откако Кина ја осуди заедничката изјава на Групата седум (Г7), во која се критикуваше Пекинг за низа прашања.

Кина го зголеми своето воено присуство во Јужното кинеско море во последните неколку години, вклучително и изградба на вештачки острови и воздушни бази.

Јужното кинеско море стана една од многуте точки на напнатост во односите меѓу Кина и САД, со тоа што Вашингтон ги отфрли, како што ги нарече, незаконските територијални претензии на Пекинг во овие води богати со ресурси, тврдени од неколку земји од Југоисточна Азија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет24 минути

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија26 минути

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе започне денеска во 13 часот според соопштение од владините служби на дневен ред пред министрите за...

Свет57 минути

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебреизус рече дека има пад на новозаразени со коронавирус во последните...

Свет1 час

Бајден вети дека ќе му ја каже „црвената линија“ на Путин

Американскиот претседател Џозеф Бајден вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет1 час

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската унија денеска ја осуди проценката на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија16 часа

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет17 часа

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет19 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија19 часа

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа20 часа

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија21 час

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија22 часа

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион22 часа

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија22 часа

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија1 ден

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет1 ден

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија1 ден

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт2 дена

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт2 дена

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт2 дена

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Досие