Контакт

Свет

„Фејсбук“ за три месеци отстранил 8,7 милиони фотографии од голи деца

Објавено пред

„Фејсбук“ објави дека неговите модератори во рок од три месеци отстраниле 8,7 милиони фотографии на кои биле прикажани голи деца.

Од социјалната мрежа воедно соопштија дека развиле софтвер кој автоматски укажува на потенцијални фотографии од деца во сексуален контекст. Софтверот почнал да функционира минатата година, но од „Фејсбук“ дури сега одлучија јавно да зборуваат за него.

Тие исто така објавија дека имаат развиено друга програма што ги детектира контактите во однос на сексуалната злоупотреба. Од 8,7 милиони фотографии на „Фејсбук“, 99 отсто од нив биле отстранети пред корисниците да ги пријават како несоодветни.

„Фејсбук“ минатата година беше критикуван од страна на британските власти кои тврдеа дека на социјалната мрежа е распространета сексуалната злоупотреба на деца. По овие тврдења, Би-би-си ги истражи наводите и дојде до докази дека педофилите споделуваат фотографии на деца во тајни Фејсбук-групи. Од „Фејсбук“ сега размислуваат за воведување системи за забележување детска голотија на „Фејсбук“ и „Инстаграм“, а посебниот софтвер што блокира слики од злоупотреба на деца е веќе во функција.

Регион

Јоханис: Романија не е подготвена да претседава со ЕУ

Објавено пред

Романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека Романија не е подготвена да го преземе ротирачкото претседавање со ЕУ, на 1 јануари идната година, поради што ја повика Владата да поднесе оставка.

Јоханис рекол дека ситуацијата излегла од контрола и дека постои политичка потреба за промена на Владата, која ја нарече несреќен случај на романската демократија, пренесе АП.

Вјорика Данчила стана премиерка во јануари, но таа има малку извршни овластувања, додека Владата всушност ја води лидерот на владеачката Социјалдемократска партија, Ливи Драгне. Тој неможе и официјално да биде премиер поради обвинувања за кражба на гласови.

Прикажи повеќе...

Свет

АП: Осумгодишни деца во Украина учат да убиваат Руси

Објавено пред

Во летен камп на една од радикалните националистички групи во Украина деца, од кои некои имаат осум години, учат да користат автоматски пушки и да убиваат Руси, објави АП. Американската агенција наведува дека нивни новинари го посетиле тој камп, кој е скриен во шумата во западниот дел на Украина.
Како што се наведува, кампот има две цели, децата да се обучат да ја одбранат својата земја од Русите и нивните сипматизери и да шират националистичка идеологија.

„Никогаш не го насочуваме оружјето кон луѓе“, рекол инструкторот Јури Чорнота Черкашин, но додал дека меѓу луѓето не ги сметаат сепаратистите, малите зелени луѓе, окупатори од Москва.

„Така што можеме и треба да целиме кон нив“, нагласил тој.

Черкашин е ветеран кој се борел против проруските сили на истокот од Украина, бил ранет во борбата и подоцна го предводел младинското крило на партијата „Свобода“.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Нигерија 70 жртви на колера

Објавено пред

 

Бројот на смртни случаи во Нигерија предизвикани од колера се искачи на 71, соопштува Светската здравствена организација.

Колинс Овили, претставник од СЗО, соопштува дека 71 лице се починати од колера во пет области на Јобе.

Според Овили, 759 случаи на колера се детектирани во регионот во последните два месеца, а владата на Нигерија обезбедува бесплатно лекување за да се справи со епидемијата.

Колерата претставува акутно заболување предизвикано од инфекција во цревата со бактеријата вибрио колерае со која луѓето се заразуваат преку вода или храна што е веќе инфицирана со бактеријата.

Симптомите вклучуваат дијареа и повраќање, а ефектот на болеста зема замав 6 до 48 часа откако бактеријата ќе навлезе во телото.

Многу делови од Нигерија се често афектирани од епидемијата поради ограничен пристап до чиста вода за пиење.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

СЈО за „Империја“: Оштетен буџетот за шест милиони евра, испрани речиси 11 милиони евра

Специјалното јавно обвинителство информираше дека во рамките на истрагата „Империја“, судот донел решенија за определување на привремена мерка одземање на...

Македонија1 час

МВР го бара Груевски со потерница за издржување на затворската казна

Министерството за внатрешни работи по налог на кривичниот суд распиша потерница по поранешниот премиер Никола Груевски, кој требаше во петокот...

Топ2 часа

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија3 часа

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија4 часа

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Свет5 часа

Трамп со твит за состојбите во Калифорнија ги разгневи пожарникарите и славните личности

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ ја објасни својата теорија за вистинските виновници за катастрофалниот пожар во Калифорнија. Како што...

Економија5 часа

Бензините поевтинуваат 4 и 4,5 денари

Од ноќеска на полноќ цената на бензините ќе се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти...

Европа6 часа

Французинка криела дека има двегодишна ќерка и ја чувала во багажникот од автомобилот

На Французинката Рози Марија де Круз ѝ се заканува затворска казна од 20 години во судењето што почна денес поради...

Регион9 часа

Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, „Нова демократија“, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка...

Македонија10 часа

,,Се молиме ветрот да не го промени правецот, бидејќи за минута може да изгори селото”, сведочат жителите на Селци

Една недела над селото Селци, на падините на планината Стогово, гори шумата, во која има борови и дабови дрва. Во...

Македонија23 часа

(Видео) Од 1 декември нема да дозволиме зависници да доаѓаат во Кисела Вода, жителите се судрија со претставник од Општината

Жителите на Кисела Вода им дадоа рок на властите до крајот на месецов да го дислоцираат Центарот за превенција и...

Македонија24 часа

И последниот амандман доби „зелено светло“ од Комисијата за уставни прашања

Со девет гласа „за“, пет „против“ и без воздржани, собраниската Комисија за уставни прашања попладнево го усвои последниот нацрт-амандман, со...

Економија1 ден

Усвоен ребалансот на Буџетот – 3 милијарди денари за општините, намалени проекциите за економски раст

Општините ќе добијат 3 милијарди денари за покривање на долговите, нивото на буџетски дефицит е задржано, а намалени се проекциите...

Македонија1 ден

Партијата на Бачев за Василевски: Охриѓани велат дека е превртлив и е дел од масонски организации

Еден ден по расправијата во Охрид помеѓу лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев и пратеникот Сашо Василевски, од партијата на...

Македонија1 ден

Интервју на Димитров за „Велт“: Веруваме дека Грците ќе го исполнат ветеното

Топката е засега кај нас. Ние веруваме дека Грците ќе го направат она што го ветија. Ова е најдобриот компромис...

Македонија1 ден

Граѓански собир за дислокација на Центарот за зависници во Кисела Вода

По иницијатива на поголем број на граѓани кои жиевеат во општина Кислеа Вода денеска ќе се одржи граѓански собир на...

Европа1 ден

Австрија откри уште еден случај на шпионажа во корист на Русија

Канцеларијата на австриското државно обвинителство за борба против економскиот криминал и корупција започна истрага против австриски контраразузнавачки агент, кој е...

Топ1 ден

Кривична пријава за стружанец оти одгледувал канабис под пластеници

Стружанецот М.К. (52) од селото Корошишта доби кривична пријава отккао полиција во неговата фарма под пластеници нашла 10 стебла канабис....

Топ1 ден

Возило излетало од патот и се превртело, две лица се повредени

На магистралниот пат Струмица-Радовиш кај село Војславци патничко моторно возило „Фолксваген Голф“ со радовишки регистерски таблици управувано од 21-годишниот Р.С....

Европа1 ден

Трамп во разговор со Макрон ги помеша Балтик и Балкан

Американскиот претседател, Доналд Трамп кој е во посета на Париз остварил среба со францускиот претседател Емануел Макрон. За време на...

Досие