Контакт

Свет

Филипинскиот претседател се закани со апсења на невакцинираните кои ќе излезат од карантин

Објавено пред

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте денеска изјави дека невакцинираните граѓани ќе бидат уапсени доколку не ги почитуваат мерките за задолжителна изолација.

„Доколку некое лице не ја почитува мерката задолжителна изолација, ако ја напушти својата куќа и оди во обиколка на заедницата, ќе биде задржано. Полицијата има овластување да апси непослушни лица“, рече Дутерте во телевизиско обраќање, а пренесува агенцијата „Ројтерс“.

„Јас сум одговорен за безбедноста и благосостојбата на секој граѓанин на Филипините“, посочи претседателот, додавајќи дека секој кој не ја одобрува неговата политика може да поднесе тужба против него.

Според податоците од крајот на минатата година, целосно се вакцинирани 49,8 милиони луѓе или 45 отсто од вкупно 110 милиони жители на Филипините.

Бидејќи земјата бележи зголемен број случаи на инфекција со коронавирус, здравствените експерти предупредуваат дека е можно повторно да се создаде притисок врз здравствениот систем.

На Филипините, досега се потврдени 43 случаи на омикрон варијантата на коронавирус, што ја натера владата да ги заостри ограничувањата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Објавено пред

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа сенаторот Скот Винер.

„Алабама дозволува таква одлука на 14, Орегон на 15, Род Ајленд и Јужна Каролина на 16 години“, рече Винер, демократ од Сан Франциско, цитиран од АП.

Сенаторот вели дека Калифорнија веќе дозволила децата од 12 години и постари да се вакцинираат против хепатитис Б и хуман папиломавирус (ХПВ) и да лекуваат сексуално преносливи болести, злоупотреба на супстанции и нарушувања на менталното здравје.

„Не е во ред тинејџерите да не можат да се вакцинираат бидејќи тоа не го сакаат нивните родители. Да се ​​биде во можност да им се даде на младите луѓе автономен избор за примање вакцини за спасување животи, без оглед на убедувањето на нивните родители, е од клучно значење за нивното физичко и ментално здравје. Не е во ред тинејџерите да не можат да се вакцинираат затоа што нивните родители не сакаат или не може“, рече Винер.

Малолетниците на возраст меѓу 12 и 17 во моментот не можат да се вакцинираат во Калифорнија без дозвола на родител или старател, освен ако тоа не е вакцина за спречување на сексуално преносливи болести.

Прикажи повеќе...

Свет

Избришан „Твитер“ профилот на синот на кралицата Елизабета по скандалот со злоупотреба на деца

Објавено пред

Неколку дена откако кралицата му ги одзеде сите воени титули на принцот Ендру, избришан е и неговиот официјален профил на „Твитер“.

Следбениците на неговата официјална страница @TheDukeofYork, која претходно беше означена во официјалните објави на кралското семејство на „Твитер“, сега наидуваат на празна страница со порака – овој профил повеќе не постои.

Се чини дека принцот Ендру сè уште има активен официјален профил на „Инстаграм“, иако неодамна беше префрлен на приватни поставки; што значи дека следбениците мора да бараат пристап до страницата, пишува „Си-ен-ен“.

Тој остана без титулите пред околу една недела, поради тужбата што против него ја поднесе Вирџинија Џуфре – жена која тврди дека ја малтретирал кога била малолетна.

Во соопштението од Бакингемската палата се вели: „Со одобрение и согласност на кралицата, воената припадност и кралското покровителство на војводата од Јорк се вратени на кралицата. Војводата од Јорк повеќе нема да презема никакви јавни должности и се брани во овој случај како приватен граѓанин“.

Извор од палатата рече дека принцот повеќе нема официјално да ја користи титулата Неговото кралско височество, а другите негови улоги ќе бидат споделени меѓу членовите на кралското семејство и нема да му бидат вратени.

Американскиот суд ја отфрли жалбата на принцот Ендру, а обвиненијата против него за сексуално злоставување малолетник остануваат. Тој беше тужен од Вирџинија Џуфре, која тврди дека принцот сексуално ја злоставувал кога имала 17 години.

Во тужбата таа изјавила дека покојниот Џефри Епштајн тргувал со нејзиното тело и ја принудувал на секс со нејзините пријатели, меѓу кои имало и принц. Таа тврди дека Ендру ја малтретирал и во куќата на Епштајн на Менхетен и на неговиот приватен остров на Американските Девствени Острови. Таа додаде дека принцот Ендру бил свесен дека таа во тоа време била малолетна.

Окружниот судија на САД Луис А. Каплан рече дека адвокатите на принцот не успеале да ја оспорат уставноста на тужбата поднесена од Вирџинија Џуфре во август. Имено, неговите адвокати рекоа дека нејзината тужба не е јасно составена и оти треба да биде невалидна поради договорот со адвокатите на Џефри Епштајн од 2009 година.

Тие тврдеа дека тужбата на Џуфре ги прекршила условите на спогодбата во која Епштајн и’ платил 500.000 долари за да го откаже случајот против него и другите инволвирани луѓе. Но, името на принцот не се споменува експлицитно во спогодбата.

„Тужбата на Џуфре не е „неразбирлива“, „нејасна „или“ двосмислена“, напиша судијата Луис во пресудата. „Таа наведува дискретни инциденти на сексуална злоупотреба во одредени околности на три препознатливи локации. Исто така, наведува кој точно учествувал во сексуалната злоупотреба“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Заем од 750 милиони американски долари од Светската банка за Јужна Африка за закрепнување од корона кризата

Објавено пред

Светската банка одобри заем од 750 милиони американски долари поврзан со Ковид-19 за Јужна Африка, чија цел е заштита на сиромашните и поддршка на економското закрепнување од пандемијата, соопшти јужноафриканското министерство за финансии.

Јужна Африка, втората по големина економија на континентот, е тешко погодена од четирите бранови на зараза кои убија околу 94.000 луѓе и заразија 3,5 милиони, што е најголем број во Африка.

Последователните локдауни поради заштита на луѓето доведоа до затворање на илјадници бизниси, зголемувајќи го бројот на невработени, што, пак, доведе до пораст на стапката на невработеност во Јужна Африка минатата година.

„Поддршката од Светска банка доаѓа во критично време за нас“, рече Дондо Могајане, генерален директор на Државниот трезор.

Средствата од заемот за развојна политика ќе помогнат да се премости финансискиот јаз што произлегува од дополнителните трошоци за кризата со Ковид-19, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, СДСМ смета дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија33 минути

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет42 минути

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија13 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија14 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет15 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет15 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија18 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија19 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија20 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет21 час

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија22 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија22 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет23 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет24 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт24 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа1 ден

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија2 дена

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија2 дена

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Досие