Контакт

Свет

Фон дер Лаен за односот во Турција: Се чувствував тажно, повредено и осамено

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, го осуди начинот на кој се однесуваа кон неа при нејзината посета на Турција кога за неа немаше стол на средбата со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, посочувајќи дека тоа се случило затоа што е жена.

„Не наоѓам никакво оправдување за тоа како се однесуваа кон мене. Ова се случи затоа што сум жена“, рече Фон дер Лаен во Европскиот парламент во дебатата за односите меѓу ЕУ и Турција, во која доминираа токму прашањето за т.н. софагејт.

На дискусијата присуствуваше и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој беше критикуван од многу европратеници дека не реагирал веднаш и со тоа не спречил понижување на претседателката на Европската комисија.

Фон дер Лаен и Мишел ја посетија Турција на 6 април. За време на состанокот со турскиот претседател, Мишел седеше на стол веднаш до Ердоган, а Фон дер Лаен мораше да седи на креветот на страна, а спроти неа на друг кревет беше турскиот министер за надворешни работи.

Се покажа дека Фон дер Лаен се третира како министер на Мишел.

„Хм“,  се слуша како вели Фон дер Лаен на снимката кога сфати дека нема место за неа покрај Ердоган.

Инцидентот во медиумите го доби името софагејт.

Фон дер Лаен посочи дека нема основа во европските договори за различен третман на претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија.

„Дали тоа ќе се случеше ако бев во костум и вратоврска?“, праша Фон дер Лаен.

„Се чувствував тажно, повредено, осамено, како жена и како Европејка. Не станува збор за протокол за седење, туку за самата суштина на она што сме, за вредностите за кои се залага Унијата. Тоа исто така покажува колку сме далеку од еднакво третирање на жените, секогаш и секаде“, рече Фон дер Лајен, која беше видно лута.

„Јас сум првата жена претседател на Европската комисија. Очекував да ме третираат така за време на мојата посета на Турција, како претседателка на Комисијата, но не го направија тоа“, додаде таа.

Свет

Нетанјаху: Ќе ги засилиме нападите врз Газа

Објавено пред

По денешното нагло зголемување на бројот на прекугранични ракетни напади на Палестинците, израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, најави дека ќе ги засили нападите врз Појасот Газа каде што живеат Палестинци.

„Од вчера, војската изврши стотици напади врз Хамас и ‘Исламскиот џихад’ во Газа. Уште повеќе ќе ги интензивираме нападите“, рече Нетанјаху во видеопорака и се закани дека Хамас сега ќе добие удари какви што не очекува.

Тој зборуваше откако две жени беа убиени во директен ракетен напад на две куќи во израелскиот град Ашкелон.

„Нема да застанеме додека не се врати затишјето“, рече израелскиот министер за одбрана Бени Ганц.

Тој додаде дека безбедносните сили на Израел предизвикале и ќе предизвикаат сериозна штета на Хамас и „Исламскиот џихад“.

Прикажи повеќе...

Регион

Црна Гора го укина полицискиот час

Објавено пред

Здравствените власти на Црна Гора донесоа одлука за укинување на полицискиот час кој важеше од полноќ до пет наутро, откако епидемиолошката состојба во земјата продолжи да се подобрува.

Новата одлука дозволува патување меѓу општините и за време на викендите, што досега беше забрането, и дозволува музика во живо на терасите во кафулињата од 19 до 22 часот, додека останува обврската да се носат заштитни маски на отворено и во затворен простор и како и забраната за групирање.

Во втората половина на април, Црна Гора речиси го нормализираше животот со ублажување на скоро сите епидемиолошки мерки.

Исто така, на почетокот на мај, со голем одзив од граѓаните, започна масовната вакцинација на населението во Црна Гора, така што за една недела беа вакцинирани скоро 17 проценти од вкупното население во таа земја со една доза.

Од почетокот на пандемијата, во Црна Гора се потврдени 98.449 случаи на коронавирус, а починаа 1.544 луѓе.

Прикажи повеќе...

Свет

Иран го обвини Вашингтон за инцидентот во кој американски брод пукаше кон нивни чамци

Објавено пред

Иранската елитна револуционерна гарда (ИРГЦ) ја префрли вината за последниот инцидент во Персискиот Залив врз САД, обвинувајќи ги нивните воени бродови за непрофесионално однесување и провокативно пукање, пренесува РТ.

ИРГЦ го прекина молкот за инцидентот што се случи денеска, давајќи свој приказ на дуелот меѓу вооружените чамци на ИРГЦН и бродот на американската крајбрежна стража „Мауи“, што се случи рано во понеделникот.

„Групата воени бродови на САД се однесуваат непрофесионалн, летајќи хеликоптери, исфрлајќи ракети и пукајќи бесцелно и провокативно. Би било подобро за Американците да избегнуваат непрофесионално однесување и да не ја загрозуваат безбедноста на Персискиот Залив со почитување на правилата и прописите на морето “, рекоа од ИРГЦ во изјавата објавена од иранските медиуми.

Извештајот на ИРГЦ за инцидентот ефективно ја отсликува изјавата на Пентагон за расправијата во Заливот. Говорејќи во понеделникот, портпаролот на Пентагон, Џон Кирби, ги обвини иранските вооружени чамци дека дејствуваат многу агресивно и дека се доближуваат до американската поморска група со голема брзина.

„Голема група брзи чамци на ИРГЦ изведе небезбедни и непрофесионални маневри без почит кон безбедноста на американските сили како што се бара според меѓународното право“, рече Кирби, додавајќи дека американскиот воен брод испукал 30-тина истрели за да ги предупреди иранските пловни објекти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија3 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија5 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија5 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија6 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет8 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија9 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион10 часа

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија10 часа

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет10 часа

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет11 час

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион21 час

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија1 ден

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија1 ден

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија1 ден

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија1 ден

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија1 ден

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет1 ден

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет1 ден

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Досие