Контакт

Свет

Фон дер Лаен: Русија претпочита да согорува гас отколку да го продава поради што и цените се зголемија

Објавено пред

Русија повеќе се грижи за користење на гасот како оружје, па дури и претпочита да го запали наместо да го продава, како знак на одмазда за санкциите на Западот, обвини денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен.

dobivaj vesti na viber

Москва го суспендира протокот на гас кон ЕУ на почетокот на оваа година поради санкциите што ѝ беа наметнати поради нејзината инвазија на Украина.

„Гледаме дека Русија гори гас наместо да го продава“, рече Фон дер Лаен на првиот состанок на групата Г20 собран на годишниот самит во Бали, Индонезија, рекоа дипломатите.

Однесувањето на Русија „предизвикува недостиг на глобалните енергетски пазари и вртоглаво растат цените“, рече таа.

Затоа ЕУ го поддржа воведувањето ограничувања на цената на нафтата, додаде таа, велејќи дека тоа ќе биде од корист и за земјите со низок и среден приход.

„Но, нашиот најдобар одговор на таа ситуација е да ја забрзаме транзицијата кон чисти форми на енергија“, рече таа. Тоа е „единствениот одговор и на енергетската и на климатската криза“ и нуди големи можности за другите региони во светот.

Затоа Европа ќе инвестира најмалку четири милијарди евра во обновливи извори на енергија, како што е водородот, во следните пет години. Ова ќе поттикне огромни приватни инвестиции, рече таа, пренесе „Индекс.хр“.

Регион

(Видео) Огромниот пожар во Осиек го гасне и робот

Објавено пред

Пожарот што избувна синоќа на депонијата за пластика на компанијата „Драва интернешнл“ се прошири и на зградата, соопшти Здружението на Хрватската противпожарна бригада. Од таму додаваат дека пожарот се гаси во просториите на компанијата за преработка и складирање пластика „Драва интернешнл“, која се наоѓа на излезот од Осиек.

dobivaj vesti na viber

Јавната противпожарна служба на градот Осиек 41 минута по полноќ добила дојава за пожар на депонијата за складирање пластика. На отворен простор во близина на зградите се запалила поголема количина пластика, а пожарот се проширил на покривот и внатре во една од зградите на комбинатот, пренесуваат хрватските медиуми.

Во 4.52 часот пожарот ја зафатил зградата и почнал да се шири во неа.

Во интервенцијата биле ангажирани вкупно 74 пожарникари и 33 противпожарни возила од Осиек – барањската противпожарна единица.

Од 4.16 часот пожарот се гасне и со робот.

Согорувањето на пластиката произвело големо количество чад и отровни гасови, кои се шират поради силниот ветер и топлинското зрачење.

Прикажи повеќе...

Свет

„На ЕУ може ѝ е потребна нуклеарна Украина“, порача Захарова

Објавено пред

Во овој театар на апсурдноста, постои можност на ЕУ да ѝ треба нуклеарна Украина, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

dobivaj vesti na viber

Како што наведе таа, за тоа сведочи отсуството на реакција на ЕУ на изјавите на официјален Киев дека земјата треба да добие нуклеарен статус.

„Имајќи предвид дека луѓе како (германската министерка за надворешни работи) Анален Бербок се на власт во земјите од Европската унија, не ја исклучувам можноста дека ќе им треба и нуклеарна Украина во тој театар на апсурдот. Тие зборуваа за тоа. Во последниот случај, тие не го опоменаа Зеленски кога кажа такви глупости на конференцијата во Минхен“, истакна Захарова.

Таа се осврна и на изјавата на министерот за надворешни работи на Литванија, Габриелус Ландсбергис, кој повика на распоредување нуклеарен чадор на НАТО над Украина.

„Тоа е земја која, ми се чини, не придонела со ништо кардинално важно или исклучително актуелно во решавањето на кое било прашање поврзано со нуклеарната безбедност. Барем јас не сум свесна за тоа. Сепак, таквите празни зборови не остануваат незабележани“ изјави Захарова.

Прикажи повеќе...

Свет

Уапсен поранешниот лидер на регионот Нагорно-Карабах

Објавено пред

Оперативците на Службата за државна безбедност на Азербејџан го уапсија Араик Харутјуњан, поранешен лидер на регионот Нагорно-Карабах, објави азербејџанската новинска агенција АПА.

dobivaj vesti na viber

Агенцијата вчера објави и дека азербејџанските безбедносни сили уапсиле двајца поранешни водачи на Нагорно-Карабах, Аркадиј Гукасјан и Бак Сакјан, како и Давит Ишкањан.

Минатата недела азербејџанските власти објавија апсење на поранешниот министер за надворешни работи и помошник на претседателот на Нагорно-Карабах, Давид Бабајан, како и апсењето на поранешниот заменик-командант на ерменските сили во Нагорно-Карабах, Давит Манукијан, и поранешниот шеф на владата на Нагорно-Карабах, Рубен Варданијан.

Апсењата следуваа откога азербејџанските сили презедоа контрола врз енклава на нејзина територија населена со етнички Ерменци, што предизвика егзодус на повеќе од 100.000 Ерменци.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа31 минута

Шарл Мишел: Украина може да се приклучи на ЕУ во 2030 година ако двете страни си ја завршат домашната задача

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека Украина може да ѝ се приклучи на Европската Унија во 2030 година...

Македонија2 часа

Поведена постапка за делови од Законот за средното образование кои се однесуваат на користење бесплатен јавен превоз

Судот, постапувајќи по иницијативата на Лука Павиќевиќ од Скопје, одлучи да се поведе постапка за оценување на уставноста на членот...

Македонија2 часа

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, има уште еден активен пожар

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...

Европа3 часа

(Видео) Идентификувани 11 повредени во сообраќајната несреќа кај Венеција, многумина се на интензивна нега

Работник од Гамбија, кој работел во „Финкантиери“, заедно со својот колега стана еден од хероите на спасувањето патници од автобус....

Свет4 часа

(Видео) Пукање на универзитет во Балтимор, САД, неколку повредени

Неколку лица се повредени во пукотница во близина на универзитетскиот кампус во Балтимор доцна синоќа, соопшти полицијата во градот на...

Регион4 часа

(Видео) Голем пожар во компанија во Осиек: „Не останувајте на отворено“

40-ина минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанијата „Драва интернешнл“ во населбата Брјест во Осиек. Гори пластична маса...

Европа5 часа

(Видео) 21 лице загинаа во страшната несреќа кај Венеција, меѓу загинатите и две деца

Најмалку 21 лице загина кога автобус излетал од надвозник во близина на Венеција. Scene in Venice, Italy where a bus...

Македонија12 часа

(Видео) Мечка и вечерва се спушти во Жировница

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави видео од мечка во селото Жировница. „Вечерва низ тесните улички...

Македонија13 часа

Ако секој политичар јасно ги кажува ставовите државата ќе оди напред, рече Спасовски

Јасно и гласно го кажувам својот став. Ако секој политичар има одговорност и ги кажува јасно ставовиве државата ќе оди...

Регион14 часа

Османи за „Си-ен-ен“: Потребни се санкции против Србија, сакаме Радоичиќ да биде екстрадиран во Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи за Си-Ен-Ен изјави дека Косово е нападнато и дека меѓународната заедница треба да воведе санкции кон...

Македонија16 часа

Нема да има отстрел на мечки: проблемот ќе се решава преку чистење на ѓубрето, посебни хранилишта, обезбедување на имотите

Владата, на денешната седница, го разгледа Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување...

Македонија18 часа

Народниот правобранител најави постапка, а инепкторатот надзор во „Демир Хисар“ по случајот со 17-годишното момче со аутизам

Институцијата народен правобранител ќе поведе постапка за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое претходно во медиумите беше објавено...

Македонија22 часа

Мицкоски: Ако Спасовски не се согласува со законот за амнестија, тогаш нека ја напушти Владата веднаш

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан дали Спасовски прави театар или вистинско изразување за незадоволството со тоа што рече дека...

Македонија23 часа

Ковачевски: Одредени лица нема да бидат опфатени со законот за амнестија, СДСМ ќе поднесе амандман

Законот за амнестија е испратен во Собранието во процедура, без европско знаменце, рече денес премиерот Димитар Ковачевски. Нагласи дека неколку...

Македонија23 часа

Тренчевска: За линеарно покачување на пензиите повеќе нема да се разговара, легитимно е да се протестира

Пензионерите имаат демократско право да протестираат, но за линеарно покачување на пензиите повеќе со нив нема да се разговара, рече...

Топ23 часа

Загина 18-годишник од Тетовско: со возилото излетал од патот и удрил во столб

Вчеравечер, околу 21.30 часот, во СВР Тетово пријавено е дека на регионалниот пат Пирок – Тетово, во тетовско Долно Палчиште,...

Македонија1 ден

28 години од атентатот на Киро Глигоров

Поминаа 28 години од атентатот на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. Глигоров го преживеа атентатот со тешки повреди во пределот...

Македонија1 ден

Бистри и матни случаи за септември 2023 година според „Транспаренси интернешнл – Македонија“

„Транспаренси интернешнл – Македонија“ продолжува да ја спроведува редовната месечна активност за следење случаи и дејства поврзани со коруптивни однесувања...

Македонија1 ден

Вељаноски: Во овој парламентарен состав се сменија тројца министри за правда и двајца премиери, а сè уште немаме донесено закон за вонредна состојба

„В година ќе имаме претседателски и парламентарни избори! Нема никаква оправданост економска, политичка, во текот на една година да имаме...

Македонија1 ден

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, активни се уште два

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...