Контакт

Свет

Фотографија од рускиот и британскиот амбасадор го налути Иран

Објавено пред

Иран денеска ги повика на разговор рускиот и британскиот амбасадор, откако на Твитер беше објавена фотографија на руската амбасада, која потсетува на конференцијата во Техеран од 1943 година, кога Иран беше окупиран од сојузничките сили, објавија иранските државни медиуми.

Фотографијата, која министерот за надворешни работи во заминување Мохамад Џавад Зариф ја нарече крајно несоодветна, предизвика критики во Иран, а многумина на Твитер рекоа дека се чини дека нивната цел е да ги потсетат на времето кога нивната земја била под странска окупација.

На фотографијата се прикажани рускиот амбасадор Леван Јагаријан и британскиот амбасадор Симон Шерклиф, каде што американскиот претседател Френклин Д. Рузвелт, британскиот премиер Винстон Черчил и советскиот лидер Јосиф Сталин седеа заедно во руската амбасада за време на стратешката средба во 1943 година.

Назначениот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан рече дека ова покажува непочитување на дипломатската етика и националната гордост на иранскиот народ.

За време на средбата рускиот амбасадор изјави дека неговата намера е со таа фотографија само да потсети на сојузот на Русија со Велика Британија против нацистичката војска за време на Втората светска војна, се наведува во соопштението на иранското Министерство за надворешни работи.

Зад објавувањето на фотографијата нема антиирански мотив, се додава во соопштението, објави иранската државна телевизија.

Свет

Животот во Сиднеј за невакцинираните станува се потежок – може да им се забрани влез и во продавници

Објавено пред

Граѓаните на Сиднеј кои не се вакцинирани против коронавирус ризикуваат да добијат забрана за разни социјални активности.

Според планот за излез од блокадата во најголемиот австралиски град, на невакцинираните луѓе веќе им се ускратени некои активности, кои постепено ќе им бидат одобрувани на вакцинираните жители од 11 октомври до 1 декември, пренесува „Ројтерс“.

Премиерот на Нов Јужен Велс, Гладис Береџкилијан, изјави дека на луѓето кои ќе изберат да не се вакцинираат може да им се забрани пристап до продавници, ресторани и забавни содржини, дури и откако државата ќе ги укине сите ограничувања.

„ Многу компании објавија дека нема да прифатат никого што не е вакциниран. Животот на невакцинираните ќе биде многу тежок, на неодредено време”, изјави Береџкилијан.

Прикажи повеќе...

Европа

По олеснување на ковид-мерките, Норвешка означена како земја со висок ризик за патувања

Објавено пред

Од Американскиот центар за контрола и превенција на болести велат дека Норвешка од вчера е ставена во категоријата земји со најголем ризик за патување (категорија 4).

Таа скандинавска земја ги ублажи повеќето од ограничувањата поврзани со Ковид-19. Соседните Шведска и Данска се наведени во категоријата 3. Во Источна Европа, Бугарија исто така од вчера е категоризирана на ниво 4.

Американскиот центар препорачува луѓето да избегнуваат патувања во земји означени како висок ризик. Сепак секој што ќе одлучи да патува во овие земји треба да се вакцинира.
Во пошироките упатства за патување, Центарот препорачува избегнување на сите меѓународни патувања додека луѓето не се вакцинираат целосно.

„Целосно вакцинираните патници се со помала веројатност да го пренесат и шират „ Ковид-19 “. Меѓутоа, меѓународните патувања претставуваат дополнителни ризици, па дури и целосно вакцинираните патници може да бидат изложени на зголемен ризик од инфекција и евентуално ширење на некои соеви на „ Ковид-19“, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Свет

Одложено полетувањето на пет авиони поради бавна желка

Објавено пред

Желка на пистата на вториот најпрометен аеродром во Јапонија го одложи полетувањето на пет авиони, пренесува Би-Би-Си.

Желката, тешка нешто повеќе од два килограми, во петокот утрото била забележана како полека се движи по асфалтот на меѓународниот аеродром Нарита, во близина на Токио, што го натерало пилотот да се подготви да полета за да контактира со контролата на летање.

Вработените на аеродромот го отстраниле животното со мрежа и провериле дали има други животни или туѓи предмети на пистата долга 4.000 метри, што предизвикало 15 минутно доцнење на пет летови, пренесува јапонскиот весник „Маиничи Шимбун“.

Ова се авионите на јапонската авиокомпанија АНА, чиј труп е украсен со светло и темно сини слики на морски желки, декорација што дебитираше во јули минатата година за да го прослави започнувањето на услугата на превозникот на Хаваи, каде што овие животни се сметаат за свети.

„Се смета дека морските желки носат среќа на Хаваите, и се надеваме дека оваа желка што дојде да го испрати летот сигнализира светла иднина“, се вели во соопштението на авиокомпанијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

Животот во Сиднеј за невакцинираните станува се потежок – може да им се забрани влез и во продавници

Граѓаните на Сиднеј кои не се вакцинирани против коронавирус ризикуваат да добијат забрана за разни социјални активности. Според планот за...

Македонија1 час

Трета доза вакцина вчера примиле 69 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 784.244 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Македонија2 часа

Речиси 47 отсто од населението над 18 години е вакцинирано со една доза вакцина

Заклучно со 26 септември со една доза вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 46,9 % од населението над 18-годишна возраст, соопшти...

Свет2 часа

(Видео) Силна експлозија во зграда во Гетеборг натера луѓе да скокаат од прозорец, најмалку 25 повредени

Најмалку 25 луѓе се повредени во експлозија што се случи денеска во станбена зграда во Гетеборг. Шведската полиција соопшти дека...

Регион3 часа

Нов силен земјотрес на Крит – стотици луѓе ја поминаа ноќта во шатори

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен...

Македонија3 часа

Попишани 1.619.857 граѓани во земјата и 198.589 од дијаспората, остануваат уште два дена од пописот

Во земјата до вчера се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 стана. Можноста за самопопишување на лица во странство,...

Македонија4 часа

Претседателката на Европската комисија денеска во Скопје, а утре еврокомесарот Вархељи

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје. Како што беше најавено,...

Македонија17 часа

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија20 часа

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа23 часа

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија23 часа

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија23 часа

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија24 часа

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа1 ден

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет1 ден

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија1 ден

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ2 дена

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион2 дена

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија2 дена

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Досие