Контакт

Европа

(Фото) Му сврте грб на Путин, а сега се бори за животот

Објавено пред

Поранешниот помошник на Владимир Путин, Анатолиј Чубаис, кој е хоспитализиран на Сардинија, делумно е парализиран и не може да ги затвори очите. Додека неговата состојба денеска официјално е дијагностицирана како ретко невролошко нарушување, синдромот Гилен-Баре, има информации дека италијанските тајни служби продолжуваат да го истражуваат случајот.

dobivaj vesti na viber

Чубаис (67), поранешен началник на кабинетот на Кремљ и поранешен вицепремиер, доживеа делумна парализа на лицето и не може да оди или да ги затвора очите. Неговиот случај е еден од многуте во кои непријателите на Путин биле отруени или умреле под сомнителни околности. Во западното разузнавање има долгогодишни стравови дека руските лаборатории се обидуваат да создадат токсини што имитираат вистински болести.

Чубаис е највисокиот руски функционер што поднесе оставка во знак на протест поради војната во Украина. Во март тој поднесе оставка како пратеник на Путин во меѓународните организации и ја напушти Русија. Тој беше висок функционер во Кремљ пред Путин да биде унапреден на својата прва работа во федералната влада.

„Неговата состојба е стабилизирана, но Анатолиј Чубаис сѐ уште е на интензивна нега, нозете и рацете не му работат добро, очите не може да му се затвораат и има делумна парализа на лицето“, изјави новинарката и поранешна претседателска кандидатка, Ксенија Собчак.

Објава од каналот SVR Telegram тврдеше дека Чубаис е наведен на одредена листа за убијци. Списокот наводно бил непријателски настроен кон Николај Патрушев, близок пријател на претседателот, кој е секретар на рускиот совет за безбедност. Каналот минатиот месец тврдеше дека имало мистериозен обид за убиство на Патрушев, поранешниот шеф на тајната служба ФСБ и исто така клучен архитект на војната во Украина.

Европа

Над 40 степени измерени во неколку кинески региони

Објавено пред

Во неколку кинески региони, вклучително и во југозападниот град Чонгкинг, кој има статус на провинција, биле измерени над 40 степени Целзиусови, а државната опсерваторија ги потсетува жителите дека црвеното предупредување за екстремна топлина сè уште е на сила во поголем дел од земјата.

dobivaj vesti na viber

Метеоролозите изјавиле дека источната провинција Жеџијанг, област со многу фабрики, го соборила својот претходен топлотен рекорд оваа година кога 31 последователен ден температурата била над 35 , а 16 дена беше над 38 степени.

Освен во градот и провинцијата Чонгкинг, каде во саботата биле забележани 42,1 степени, температурите надминале 35 степени и во провинциите и регионите Хубеи, Хунан, Шандонг, Анхуи, Ксинџијанг, Џиангкси и Фуџијан.

Се чинеше дека бурата со грмотевици го спаси Шангај од саботните 40,9 степени Целзиусови, но и покрај тоа, повеќето од 25-те милиони жители на овој кинески трговски центар се пожалија на здравствени проблеми поради топлотниот бран.

„Како да сте на параброд, навистина е жешко“, кажал 70-годишниот жител на Шангај, Шен Фенгминг. „Не мора да се движите надвор за добро да се испотите“.

Во саботата, Шангајската метеоролошка опсерваторија извести дека градот 40 дена годинава забележал температура повисока од 40 Целзиусови степени, а врвот е достигнат денеска со дури 40,9 степени.

Минатата недела кинеската метеоролошка управа предупреди дека просечните температури во земјата се зголемиле многу побрзо од глобалниот просек во последните 70 години и ќе останат значително повисоки во иднина поради климатските промени.

Невообичаено високи температури го зафатија поголемиот дел од Европа.

Франција, Шпанија и Португалија се опустошени од големи шумски пожари, а делови од Англија оваа година се соочуваат со голема суша. Серијата топлотни бранови ги потврдуваат предупредувањата на научниците дека светот се соочува со последиците од климатските промени.

Прикажи повеќе...

Европа

Отстранети 10 тони угинати риби во реката Одра, не се знае причината за загадувањето

Објавено пред

По масовното угинување на рибите во реката Одра, лабораториските испитувања на водата покажаа дека е констатирано високо ниво на соленост, но дека не е пронајдена жива, соопшти денеска полското Министерство за заштита на животната средина.

dobivaj vesti na viber

Полското Министерство за води во четвртокот соопшти дека околу 10 тони мртви риби биле извадени од реката, а стотици доброволци сè уште помагаат во отстранувањето на мртвите риби.

Полската министерка за клима и животна средина, Ана Москва, рече дека анализите на примероците на реката Одра земени од Полска и Германија покажале зголемено ниво на соленост, а деталната токсикологија допрва треба да биде завршена, пренесе „АП“.

Москва додаде дека резултатите од досега земените примероци од Германија не покажале големо присуство на жива.

Одра потекува во близина на чешкиот град Оломоуц и поминува низ Полска и Германија пред да се влее во Балтичкото Море, а долга е 854 километри.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска вети дека ќе направи се за да го спречи уништувањето на животната средина, а полското МВР понуди награда од 200.000 евра за секој кој ќе помогне во откривањето на одговорните за загадувањето на реката.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Ветер сруши сцена на музички фестивал во Шпанија, едно лице загина

Објавено пред

Едно лице загина, а најмалку 17 се повредени кога силниот ветер урна дел од структурата на сцената на музички фестивал во источна Шпанија, соопштија регионалните служби за итни случаи.

dobivaj vesti na viber

Несреќата се случила во раните утрински часови на големиот фестивал на електронска музика „Медуза“, кој започна во петокот и беше планирано да трае шест дена во градот Кулера на источниот брег, јужно од Валенсија, пренесува „Ројтерс“.

Околу четири часот утринава силните налети на ветерот донесоа делови од градбата врз присутните, а падна и голема табла на влезот.

28 годишен млад маж починал како последица од паѓање на делови од конструкцијата, а најмалку 17 лица се повредени, од кои тројца со тешки трауми, објавија на Твитер регионалните служби за итни случаи.

Организаторите на фестивалот соопштија дека, заради безбедност на посетителите, настанот е откажан поради лошите временски услови.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија2 часа

(Видео) Ковачевски: е.GO е инвестиција од 130 милиони евра и 890 нови добро платени работни места

Македонската Влада застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа...

Македонија3 часа

Груби: Охридскиот договор е камен-темелник на сите демократски достигнувања

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот...

Свет6 часа

Блинкен: Загрижени сме дека ДНР ќе покрене обвинение против Хрват, Британец и Швеѓанец

Властите на САД се загрижени дека Врховниот суд на Народна Република Доњецк (ДНР) би можел да покрене обвинение против еден...

Македонија7 часа

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион7 часа

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа8 часа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија8 часа

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет9 часа

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија20 часа

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија20 часа

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион22 часа

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа22 часа

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија24 часа

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет1 ден

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија1 ден

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија1 ден

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ1 ден

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија1 ден

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....

Топ1 ден

Со закана со пиштол успеале да изнудат 20.000 евра, приведени две лица од Скопје

Од страна на СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал, во координација...

Европа1 ден

Поранешниот германски канцелар Шредер го тужи парламентот поради одземените привилегии

Поранешниот германски канцелар, Герхард Шредер, го тужи парламентот во обид да ги врати посебните привилегии што му беа одземени во...