Контакт

Свет

(Фото) Од подморница во Тихиот Океан запленета дрога во вредност од 13 милиони долари

Објавено пред

Службите за безбедност на Гватемала во Тихиот Океан пресретнале подморница која пренесувала речиси еден тон кокаин во вредност од 13,5 милиони долари, објавија тамошните власти во саботата.

Пратката се состоела од 967 пакувања од по еден килограм. Гватемала минатата година заплени 13.659 килограми кокаин, а во 2016, 12.818 килограми.

Свет

Тексас има повеќе заразени со коронавирус дневно од која било земја во Европа

Објавено пред

Во американската сојузна држава Тексас, во последните 24 часа се пријавени 10.028 нови случаи на коронавирус, што е најголемото дневно зголемување на бројот на новозаразени од почетокот на епидемијата.

Федералната држава, која има 30 милиони жители, на тој начин го објави најголемиот дневен биланс од која било европска земја на врвот на епидемијата, пренесува „Ројтерс“.

Во земјата сега се заразени вкупно 210.585 лица, а 2.715 починале.

Во Џорџија, бројот на пациенти достигна 100.470 во изминатите 24 часа, а во таа држава се пријавени и 2.899 смртни случаи.

Големото зголемување на бројот на заразени лица во Тексас, Калифорнија, Флорида и Аризона доведе до бележење на најголемо дневно зголемување во САД во последните неколку дена од почетокот на епидемијата.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Објавено пред

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците.

Иако на младите им е полесно да се борат со коронавирусот, децата може да бидат поранливи на тоа заради појава на секундарна болест, која предизвикува оштетување на мозокот и која следува по инфекција со коронавирус.

Тоа е педијатриски воспалителен синдром (тежок воспалителен синдром), мистериозно респираторно заболување кое е потенцијално поврзано со Ковид-19,
За синдромот се смета дека е многу поопасен од болеста Кавасаки, која претходно беше поврзана со инфекција со коронавирусот САРС-КоВ-2 кај деца, според студијата објавена во списанието „JAMA Neurology“.

Извештаите за зголемен број на деца кои развиваат системски воспалителен одговор и чие лекување бара интензивна нега, како и деца со помалку тешка болест слична на Кавасаки, сугерираат дека најмладите, и покрај типично лесна акутна инфекција, можат да бидат изложени на голем ризик за секундарно воспалителен синдром, пишува во студијата.

Кај деца кои страдаат од „Ковид-19“, може да се појават комплетно нови невролошки симптоми, кои предизвикуваат оштетување на делот од мозокот кој им помага на двете хемисфери меѓусебно да комуницираат, пишуваат авторите.

Истражувачите испитувале 27 деца кои имале коронавирус и педијатриски мултисистемски воспалителен синдром.

Четири деца во групата имале лезии на мозокот  и немале проблеми со дишењето, и покрај тоа што се вообичаен симптом на коронавирусот.

Од четворицата, двајца биле отпуштени од болницата за помалку од еден месец, а двајца, иако покажале знаци на подобрување, останале врзани за инвалидска количка поради состојба што предизвика мускулна слабост.

„Невролошко подобрување е забележано кај сите пациенти, а двајца успеаја целосно да се опорават до крајот на студијата“, се наведува во извештајот на студијата.

Оштетување на мозокот е претходно забележано кај возрасни кои страдале од коронавирус.

Прикажи повеќе...

Свет

Директорот на ФБИ: Најголема закана за САД е Кина

Објавено пред

Директорот на ФБИ, Кристофер Вреј изјави дека делата на шпионажа и кражбите на кинеската влада претставуваат најголема долгорочна закана за иднинаста на САД.

Вреј во Институтот Хадсон во Вашингтон оцени дека во прашање е повеќеслојна кампања за нарушувања, пренесе Би-би-си. Тој додал дека како цел на Пекинг се нашле кинески државјани кои живеат во странство, бидејќи, како што вели тој, Кина се обидува да ги принуди да се вратат во својата земја.

Исто така, Вреј вели дека Кина се обидува да ги компромитира американските истражувања за коронавирусот.

„ Сите напори на Кина се насочени кон тоа на каков било начин да стане единствена светска суперсила“ оценува Вреј.

Во речиси едночасовен говор, Вреј зборува за наводна кинеска кампања за економска шпионажа, кражба на податоци и парични кражби, како и за нелегални политички активности, користејќи мито и уцени со цел влијание на американската политика.

„ Дојдовме до точката на секои десет часа ФБИ да отвора нов контраразузнавачки случај во врска со Кина“ изјавил Вреј и додал дека од речиси 5000 активни контраразузнавачки случаи кои се во тек низ земјата, речиси половина се однесуваат на Кина.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет34 минути

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет43 минути

Во САД над 3 милиони заразени со ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, се повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија1 час

Задолжителен тест за граѓани на Србија, Косово, БиХ и Црна Гора при влез во земјава, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион1 час

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите кои од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија Александар...

Свет13 часа

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион16 часа

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија17 часа

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Регион19 часа

Грчки медиуми: Повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19

Грчките медиуми пренесуваат дека повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19, а тоа е и половина од новите...

Македонија19 часа

Нови 120 заболени и петмина починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија20 часа

(Видео) Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, упати видеопорака со поддршка на претседателот Зоран Заев,...

Македонија20 часа

Јово Вангеловски обвинет за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски,...

Македонија20 часа

Заболените од коронавирус и оние во самоизолација до утре може да се пријават за да гласаат

Утре истекува рокот за пријавување на лицата што се позитивни на Ковид-19 или се во домашна изолација, а кои сакаат да гласаат...

Свет22 часа

Шведска, сепак, воведува мерки против коронавирусот

Во Шведска денеска стапуваат во сила строги правила за почитување на мерките за физичка дистанца во угостителските објекти. Минималното растојание...

Македонија22 часа

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, истакна дека во изминатите четири месеци тој и колегите од Комисијата за заразни...

Свет23 часа

Секој десетти заболен од Ковид-19 во Англија е медицински или социјален работник

Десет проценти од сите инфекции на Ковид-19 во Англија забележани меѓу 26 април и 7 јуни биле меѓу здравствени или...

Регион1 ден

Црна Гора воведе карантин за сите што доаѓаат од Србија

Националното координативно тело за заразни болести во Црна Гора најави неколку епидемиолошки мерки за целата земја и особено за северот...

Македонија1 ден

Управниот суд ја отфрли тужбата на Наќе Чулев против Владата

Владата соопшти дека како тужена страна го доби решението од Управниот суд, со кое тужбата на тужителот Министерство за внатрешни...

Свет1 ден

Мелбурн ставен во карантин поради коронавирусот

Вториот по големина австралиски град, Мелбурн, ќе биде ставен под карантин поради коронавирусот, пренесе агенцијата АФП. Засега нема повеќе информации...

Свет1 ден

Коронавирусот може да се пренесе преку воздухот, тврдат 239 научници во отворено писмо до СЗО

Ако е точно дека коронавирусот се пренесува преку воздухот, тоа значително ќе влијае на мерките за нејзина контрола, пишува „Њујорк...

Македонија2 дена

„Правда за Кољо“ – нов протестен марш во Аеродром

Стотина млади лица вечерва одржуваа протестен марш од скопската населба Аеродром до кривичниот суд, носејќи транспарент „Правда за Кољо“. Граѓаните,...

Досие