Контакт

Свет

Франција им доделува државјанство на имигрантите што помагаат во ковид-кризата

Објавено пред

На стотици имигранти во Франција, кои работат на првите борбени линии против коронавирусот, им беа признати услугите на земјата со брзо државјанство.

Министерството за внатрешни работи ги повика граѓаните што помагаат во напорите против Ковид-19 да аплицираат за забрзана натурализација. Повеќе од 700 веќе имаат добиено државјанство или се во завршна фаза на добивање. Меѓу нив се здравствени работници, чистачи и продавачи.

Вработените во првите борбени редови во светот се изложени на Ковид-19 со голема стапка, при што многумина починале од оваа болест, вклучувајќи лекари и медицински сестри.

Франција е во топ-10 најтешко погодени земји од коронавирусот, со повеќе од 2,5 милиона потврдени случаи и речиси 62.000 смртни случаи.

Иницијативата за побрзо државјанство првпат беше објавена во септември. Седумдесет и четири лица веќе добија француски пасош и уште 693 се во завршна фаза. Досега се пријавиле вкупно 2.890 лица.

Свет

Првпат во САД инаугурација на претседател без претседател

Објавено пред

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на САД ќе биде објавена во среда точно на пладне по локално време. Ќе биде прва церемонија во новата историја, на која нема да присуствуваат претседателот во заминување и првата дама.

Бајден ќе положи заклетва како 46-ти претседател на САД, на 59-та церемонија на инаугурацијата, и за разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и поранешни претседатели ќе се појават пред мала, физички далечна публика, со заштитни маски, и во затворен град поради пандемијата, како и поради безбедносни закани.

По заклетвата, Бајден ќе го има своето прво обраќање до нацијата како претседател.

Како и на претходните инаугурации, се очекува да присуствуваат повеќето членови на Конгресот и Врховниот суд, како и поранешни претседатели со жени, како Барак и Мишел Обама, Џорџ и Лора Буш, Бил и Хилари Клинтон, а најстариот жив претседател, Џими Картер (96) и неговата сопруга нема да присуствуваат на церемонијата, но тие ги испратија своите најдобри желби.

Претседателот во заминување Доналд Трамп и првата дама Меланија нема да присуствуваат на церемонијата, бидејќи претходно тие ќе патуваат со воен авион на Флорида, што го направи Трамп првиот претседател од 1869 година, кој не присуствува на инаугурацијата на неговиот наследник.

Потпретседателот Мајк Пенс ќе присуствува на церемонијата.

На церемонијата ќе настапи и поп-ѕвездата Џенифер Лопез.

Бајден ќе даде заклетва точно во 12 часот, со раката поставена на неговата семејна Библија стара 127 години, која ќе ја држи неговата сопруга Џил и пред судијата на Врховниот суд, Џон Робертс.

Камала Харис, првата жена со афро-американско и азиско потекло како потпретседател, ќе положи заклетва на две Библии што ќе ги држи судијката Соња Сотомаер, првата членка на Латинска Америка на Врховниот суд, пред која Бајден положи заклетва за заменик претседател во 2013 година.

Големото финале на инаугурацијата е ТВ шоуто „Прослава на Америка“, кое ќе се емитува на телевизија и ќе го води актерот Том Хенкс со помош на Ева Лонгорија и Кери Вашингтон, а во кој ќе учествуваат Брус Спрингстин, Џон Леџенд, Фу Фајтерс, Џон Бон Џови, Џастин Тимберлејк, Деми Ловато и многу други.

Поради немирите во Конгресот на 6 јануари беа преземени многу силни безбедносни мерки, а настанот ќе го обезбедат 25.000 припадници на Националната гарда и тајните служби.

Местото на инаугурацијата е обезбедено со високи огради, а просторот помеѓу Капитол и споменикот на Џорџ Вашингтон, во кој обично се наоѓаа оние што сакаат да ја следат инаугурацијата во живо, ќе биде затворен, како и повеќето метро-станици во центарот на Вашингтон.

Мостовите во Вирџинија се исто така затворени за сообраќај.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп го поминува својот последен ден во Белата куќа

Објавено пред

Во речиси напуштената Бела куќа, опкружен со голем број припадници на безбедносни служби, досегашниот претеседател на САД, Доналд Трамп го поминува својот последен ден.

Времето го поминува издавајќи бројни помилувања. Се очекува Трамп да помилува околу 100 луѓе, а меѓу нив ќе се најдат и лица кои целосно се непознати на јавноста, но поминале долги години во затвор.

Според сознанијата на АП од извори блиски до Белата куќа, Трамп ја снимил својата проштална порака, која ќе биде емитувана во пресрет на утрешниот собир во воената база Ендрјуз, на Флорида.

Исполнет со лутина и жалење поради поразот на претседателските избори, Трамп не се појавил во јавноста од минатиот вторник, кога отпатува во Тексас и таму им дозволи на медиумите да го фотографираат и снимаат за време на посетата на граничниот ѕид кон Мексико.

Западното крило на Белата куќа, каде се наоѓа Овалната соба, Рузвелтовата соба и други претседателски кабинети, како и врвот на администрацијата на претседателот на САД, денеска е целосно испразнето.

Прикажи повеќе...

Свет

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Објавено пред

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со премиерите на федералните покраини, со кои договори нови мерки по 31 јануари.

Меркел и лидерите на покраините се договорија да воведат мерки за задолжително носење на високо квалитетни медицински заштитни маски во продавниците и во јавниот превоз. Ова вклучува таканаречени хируршки маски и маски попознати по ознаките ФФП2 и Н95.

Според новите правила, на граѓаните ќе им биде забрането да носат маски од ткаенина или шалови како замена за маски во јавниот превоз, пренесуваат германските медиуми. Покрај тоа, документот со нови мерки предвидува Федералното Министерство за труд и социјала да издава регулативи за работа од дома.

Според неа, работодавците мора да им дозволат на вработените да работат од дома секогаш кога е можно. Ова ќе ги намали контактите на работа, но исто така и на патот кон работата, што треба да го забави ширењето на коронавирусот. Исто така, од работодавците се бара да воспостават флексибилно работно време за сите оние кои треба да одат на работа за да избегнат метеж во јавниот превоз во раните утрински и попладневни часови.

Една од најважните теми на состанокот е одлуката за отворање на училишта. Но, најверојатно засега ќе продолжат онлајн часовите. Канцеларката Меркел е за продолжување на ваквиот режим во образованието, додека некои покраински лидери се против, пренесуваат германските медиуми.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет9 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија10 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија10 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија12 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија15 часа

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија15 часа

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија18 часа

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија18 часа

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет19 часа

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија19 часа

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија19 часа

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет1 ден

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт1 ден

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија1 ден

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет2 дена

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија2 дена

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет2 дена

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија2 дена

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ2 дена

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Досие