Контакт

Свет

Франција: На Саркози мора да му се суди

Објавено пред

Касациониот суд во Франција одлучи да му се суди на поранешниот претседател Никола Саркози поради обвинувањата за незаконско финансирање на неговата кампања за претседателските избори во 2012 година. Судот дефинитивно ја отфрли жалбата на Саркози и донесе конечна одлука дека предметот мора да се процесуира, пренесе АП.

Саркози е обвинет дека во предизборната кампања потрошил многу повеќе од со закон дозволените 22,5 милиони евра и дека, кога тоа е откриено, со лажни докази се обидел тоа да го прикрие. По завршувањето на мандатот во 2012 година против Саркози беа водени повеќе истраги поради сомнеж за корупција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Црногорец се фрлил од мост и преживеал, па неколку часа од водата преговарал со полицијата

Објавено пред

Маж на околу 50-годишна возраст преживеал скок од неколку десетина метри, од мостот „Блажо Јовановиќ“ кај Морача.

Како што пренесе „Независне новине“, тој неколку часа бил во реката и не дозволувал полицијата и припадниците на службите за зашита и спасување да му помогнат, а водата го носела низ Морача до другиот т.н. „Крив мост“.

Полицијата по неколку часа успеала да го убеди мажот да излезе од реката, по што тој бил пренесен на Ургентниот центар во Подгорица.

Од службата за заштита и спасување наведоа дека околу 7 часот утрово добиле дојава дека во реката Морача има маж кој треба да биде спасен. Тие веднаш излегле на терен, но мажот одбивал да соработува.

Прикажи повеќе...

Регион

Германец, Словенец и Босанец казнети во Хрватска, возеле над 235 километри на час

Објавено пред

Сообраќајната полиција во Хрватска казни тројца странски државјани кои на автопат се движеле со брзина од 245, 242 и 236 километри на час.

За време на редовна контрола, полициските службеници ги привеле тројцата државјани на Германија, Словенија и БиХ, пренесе хрватскиот „Т портал“.

Возачите добиле казна од околу 740 евра и забрана за користење на возачката дозвола на територијата на Хрватска, во траење од еден месец.

Прикажи повеќе...

Европа

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Објавено пред

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во Франција, Шведска, Грција, Германија, Австрија, Швајцарија.

Во Келн се собраа 10.000 луѓе, кои носеа знамиња со симболите на курдските Единици за заштита на народот и Рожава, односно „Сириски Курдистан“, барајќи запирање на турската офанзива, воведување на зона на забрана на летање и прекинување на продажбата на оружје за Турција, пренесе „Дојче веле“, наведувајќи дека Германија има најголема курдска дијаспора во светот.

На демонстрантите им се придружија и германските левичарски групи, а Курдите протестираа и во други градови, вклучувајќи ги Хамбург, Берлин и Минхен.

„Заедно како едно, курдскиот народ се обедини“, извикуваа демонстрантите во Келн, нарекувајќи го турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган „терорист“ и „убиец на деца“.

Неколку илјади Курди и левичарски активисти демонстрираа и во Солун и во Атина. Околу 1.000 демонстранти се собраа во Солун, каде запалија фотографии на турскиот претседател Ердоган и носеа транспаренти со напис „Каде е ОН?“.

Сцените со палењето на фотографиите се повторија и пред турскиот конзулат што го обезбедуваа полициските сили.

Во Атина се собраа до 2.000 Курди и други активисти кои маршираа до турската амбасада, но полицијата ги спречи да се приближат до зградата.

Тие носеа курдски знамиња и транспаренти со натписи „Веднаш сопрете ја инвазијата“, а една група запали постер со ликот на Ердоган, наведе „Ројтерс“.

Како што пренесе „АП“, околу 150 лица маршираа и до американската амбасада.

И во Париз протестираа околу илјада граѓани во знак на поддршка за Курдите. Учесниците тука предупредија дека турската офанзива би можела да доведе до оживување на т.н. Исламска држава, пренесе „АП“.

Протести се одржаа и во Австрија и Швајцарија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија1 час

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа2 часа

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија2 часа

Заев: Работиме на намалување на цената на зелениот картон за возилата

Работиме на намалувањето на цената на зелениот картон за осигурување на возилата при пратување во странство, најави претстедателот на СДСМ...

Македонија3 часа

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет4 часа

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија19 часа

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија21 час

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Македонија21 час

Заев очекува позитивна одлука за ЕУ, Мицкоски смета дека можно е да нема датум

Лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски денеска испратија пораки за очекувањата во врска...

Македонија24 часа

ВМРО-ДПМНЕ: По примерот на Мицкоски и Заев да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел

По примерот на Христијан Мицкоски и премиерот, Зоран Заев, да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел. Ова...

Спорт24 часа

Македонија подготвена за полската „стапица“ (галерија)

Македонската фудбалска репрезентација го оддржа официјалниот тренинг на „ПГА Народови арената“ во Варшава, каде што утре од 20.45 часот не...

Македонија1 ден

Соботка: Блокирањето на преговорите штети на кредибилтетот на ЕУ

Претседателот на австрискиот парламент, Волфганг Соботка истакана денеска, во пресрет на состанокот на Интерпарламентарната унија (ИПУ) во Белград, дека секој...

Македонија1 ден

Европската народна партија повика на започнување разговори за пристапување на Северна Македонија и Албанија

Следната недела, земјите-членки на Европската унија (ЕУ) ќе се соочат со стратешки избор во врска со започнувањето на пристапните преговори...

Регион1 ден

Словенија го менува законот – невработените со надомест од 402 евра

Владата на Словенија предложи измени и дополнувања на Законот за пазарот на трудот, со што би се зголемила минималната бруто...

Македонија1 ден

Меркел ќе го убедува Макрон да попушти за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и францускиот претседател Емануел Макрон утре треба да остварат средба, која според уверувањата на дипломатите, е...

Бизарно1 ден

(Видео) Тепачка за ,,Патики на Исус“ со мирис на темјан кои чинат 3 000 долари

MSCHF, компанија со седиште во Бруклин, на пазарот пушти во продажба патики кои ги нарече Jesus shoes (Патиките на Исус),...

Топ1 ден

Над 160 казни за возачи во Скопје

Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје на 11.10.2019 во времето од 06,00 до 24,00 часот...

Свет1 ден

Американскиот секретар за внатрешна безбедност поднесе оставка

Претседателот на САД Доналд Трамп соопшти дека вршителот на должноста секретар за внатрешна безбедност, Кевин Мекалинен (48) поднел оставка, а...

Свет1 ден

САД и Кина пред договор, се ближи крајот на трговската војна

САД и Кина се многу блиску до крај на трговската војна, изјави американскиот претседател Доналд Трамп по средбата со кинескиот...

Култура1 ден

„Медена земја“ репризно в недела на „Киненова“

Програмата на фестивалот „Киненова“ продолжува до недела кога во 18 часот, поради голем интерес на публиката репризно ќе биде прикажан...

Досие