Контакт

Свет

Франција не ѝ даде државјанство на медицинска сестра бидејќи „многу работела“

Објавено пред

Француските власти ја отфрлија апликацијата на медицинска сестра која бара да биде натурализирана, тврдејќи дека таа работи премногу.

Префектурата во Вал-де-Марна, во близина на Париз, ја одби нејзината апликација во јуни, наведувајќи дека таа „ги прекршува прописите за работно време.“

Официјалното писмо открива дека покрај нејзината работа во клиника, медицинската сестра, исто така, изработела месечен просек од 119 часа како смени во две други медицински установи.

„Вие на тој начин акумулирате три работни места за месечно траење од 271 работни часа“, се вели во писмото.

Францускиот закон предвидува дека вработените не можат да работат повеќе од 48 часа во една недела или неделен просек од 44 часа во период од 12 недели.

На пример, еден вработен кој работи 48 часа неделно во период од 6 недели, а потоа 40 часа во наредните шест недели, го испочитувал законот бидејќи тоа е блиску до неделниот просек од 44 часа во текот на 12 недели.

Одлуката е широко осудена на социјалните медиуми, со тоа што центристичкиот пратеник Жан-Кристоф Лагард пишува на Твитер: „Во нашата земја, најжестоките расисти велат дека странците не работат. И после државата го прави ова?“

Лидерот на синдикатот, Џером Марти, лекар, исто така, изрази загриженост со одлуката.

„Работам 60 до 70 часа неделно како и безброј лекари, медицински сестри … а да не зборувам за практикантите кои работат 80 до 90 часа неделно“, напиша тој на „Твитер“.

„Одземете ми го и мене државјанството“, додаде тој.

Според Еуростат, вработените во ЕУ потрошиле просек од 40,3 часа неделно на нивните главни работни места во 2016 година.

Вработените со полно работно време во Велика Британија го држат највисокиот број часови неделно на нивната главна работа (42,3 часа), додека француските и холандските работници поминале неделен просек од 39,0 часа – нешто малку над најкратката работна недела во ЕУ регистрирана во Италија со 38,8 часа.

Свет

Илјадници Британци починале во последните 3 години чекајќи третман во болниците

Објавено пред

Речиси 5.500 луѓе умреле помеѓу 2016 и 2019 година додека чекале достапен кревет во болниците на националниот здравствен систен НХС, објави во понеделникот „Гардијан“, повикувајќи се на студија направена од лекари на НХС, во услови на голем недостиг на персонал во здравствениот систем на Обединетото Кралство.

Според студијата на д-р Крис Мултон и д-р Клиф Ман, 5.449 лица починале како резултат на тоа што биле принудени да чекаат помеѓу шест и 11 часа за третман по несреќен случај на одделенијата за итни случаи во болниците во Велика Британија во дадениот период.

„Истражувањата покажуваат дека одложувањата во одделенијата за итни случаи се штетни за пациентите и доведуваат до многу лошо искуство на пациентот, а вклучуваат и ризик од смрт, што сега се обидовме да го измериме“, рече Мултон.

Двајцата лекари заклучиле дека овие смртни случаи биле предизвикани единствено од должината на времето што пациентите биле принудени да чекаат, пишува весникот, а нивната студија е прво медицинско истражување што направило таква директна корелација.

Според документите на NHS, оперативниот стандард за време на чекање при несреќи и вонредна состојба гледа 95% од пациентите кои се лекуваат, префрлени или испразнети во рок од четири часа од нивното пристигнување. Во септември оваа година, NHS успеа да лекува, пренесе или испушти само 85,2 проценти од пациентите, се вели во официјалниот извештај за успешност.

Двајцата лекари заклучиле дека овие смртни случаи биле предизвикани единствено од должината на времето што биле принудени да го чекаат, а нивната студија е прво медицинско истражување што направило таква директна корелација.

Коментаторите го посочуваат лошото функционирање на здравствената служба во Велика Британија за значителниот недостиг од финансии што доведе до недостиг од персонал.

„Ова е директен резултат на контиуираното недоволно финансирање на НХС и социјалната заштита и постојаниот недостиг од болнички кревети“, изјави Kон Кел од Здружението на пациенти.

Според документите на НХС, според оперативниот стандард за време на чекање при несреќи и вонредна состојба, 95 отсто од пациентите се лекувани, префрлени или пуштени дома во рок од четири часа од нивното пристигнување. Во септември годинава, НХС успеал да да се погрижи за само 85,2 отсто од пациентите, се вели во официјалниот извештај за успешност.

НХС во моментов доживува значителна криза поради недостигот од медицински персонал. Според извештајот од ноември 2018 година објавен од Кралскиот фонд и Фондацијата за здравство, јазот помеѓу потребниот персонал и бројот достапен во здравствената служба во Велика Британија може да достигне речиси 250.000 до 2030 година. Брегзит, исто така, се очекува да има значително влијание врз бројот на вработени бидејќи медицинските сестри од земјите на ЕУ го напуштаат НХС.

Прикажи повеќе...

Свет

Момчиња бркале полициско возило во Париз

Објавено пред

Полициско возило со двајца полицајци вчера било гонето од автомобил со пет млади луѓе, објави „Ле Паризиен“. Инцидентот се случил кога полицијата ги запалила ротациските светла за да избегне сообраќаен метеж.

Необичниотт инцидент се случил на раскрсница во Париз додека полицајците се враќале во предградието Кретеј. Според весникот, младите се обиделе да ги заплашат полицајците, па дури и да го наведат на судир полицискиот автомобил.

Откако полицајците повикале засилување, прогонувачите веднаш го запреле своето возило откако сфатиле дека ги брка полицијата. Петте лица во автомобилот биле на возраст од 19 до 24 години.

Прекршителите во моментот се наоѓаат во притвор поради загрозување на животот на други лица и за дела за заплашување. Момчињата, пак, негирале дека сакале да им наштетат на полицајците, велејќи дека тие едноставно го следеле полициското возило за да можат побргу да се движат низ сообраќајот.

Полицијата отвори истрага за случајот за да утврди дали дејствата на петте лица претставуваат заплашување или обид за загрозување на животите на другите.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин: Грузиецот убиен во Берлин е еден од организаторите на нападите во московското метро

Објавено пред

Грузиецот убиен во Берлин беше еден од организаторите на терористичките напади во московското метро, изјави рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференција по самитот на нормандиската четворка во Париз, пренесува ТАСС.

„Тој беше еден од организаторите на нападите врз московското метро“, рече Путин.

Рускиот претседател потсети дека грузискиот државјанин учествувал во борба од страната на сепаратистите на Кавказ и бил ставен на листата барани лица.

„Тој беше милитант. Деведесет и осум лица беа убиени во еден од нападите во кои учествуваше“, истакна Путин.

По дипломатскиот судир поради убиството на Грузиецот во Берлин, Путин се закани дека ќе реагира соодветно на потегот на Германија да протера двајца руски дипломати, посочува „Дојче веле“.

„Постојат непишани закони во вакви случаи: вие ги протеравте нашите дипломати, ние ги протеруваме вашите“, рече Путин по разговорите за украинскиот конфликт.

Германија ги протера вработените во руската амбасада минатата среда поради несоработката на Москва во истрагата за убиството. Федералните обвинители рекоа дека доказите укажуваат на вклучување на руската или чеченската држава во убиството.

Кон крајот на август 40-годишниот Зелимхан Кангошвили беше егзекутиран во парк во Берлин. Тој бил на велосипед и пукал со огнено оружје кон жртвите.

Кангошвили бил барател на азил со чеченско потекло од Грузија, кој се борел против Русите како сепаратист за време на Втората чеченска војна од 1999 до 2009 година. По војната, тој наводно работел и во Украина и во Грузија против руските интереси.

Тој поднел барање за азил во Германија во 2016 година по повеќе обиди за негово убиство во Грузија. Сепак, неговото барање за азил било одбиено и тој чекал за депортација.

Во средата германските федерални обвинители рекоа дека има доволно докази за да се укаже дека убиството на човекот можеби е извршено во корист на Русија. Истиот ден беа најавени и протерувања на дипломатите.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија2 часа

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија4 часа

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија4 часа

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија4 часа

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработениот во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус“, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија4 часа

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија4 часа

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева, го почна сведочењето за случајот „Рекет“. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет5 часа

Ардерн: Има прашања што мора да бидат одговорени, размерите на трагедијата се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, истакна дека има прашања што мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет5 часа

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Свет5 часа

Пукање во болница во Чешка, најмалку шестмина убиени

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата...

Свет7 часа

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека...

Македонија18 часа

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Регион21 час

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ22 часа

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија23 часа

Кривични за вработени во Бирото за метрологија поради злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Македонија23 часа

Мицкоски: Ако не се одржат предвремените избори ќе ги преиспитаме односите со Пендаровски

Одложувањето на предвремените парламентари избори кои беа договорени да се одржат на 12 април, според ВМРО-ДПМНЕ ќе ја втурнат државата...

Македонија1 ден

Приведен 49-годишен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Секторот за компјутерски криминал ќе поднесе кривична пријава против 49-годишен скопјанец, поради објавени сериозни закани по животот на Фејсбук, насочени...

Регион1 ден

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Спорт1 ден

Русија исфрлена од Олимписките игри и светското фудбалско првенство

Извршниот одбор на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) го прифатил предлогот на независниот комитет на Агенцијата, руските спортисти поради кршење на...

Свет1 ден

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Веб-камера открила најмалку десет туристи во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд, во момент пред ерупцијата, пренесуваат...

Досие