Контакт

Свет

Франција со национален план за намалување на убиствата на жени

Објавено пред

Под невиден притисок на јавноста, француската влада денеска вети дека ќе одземe огнено оружје од сопружници кои злоупотребуваатт свои сопруги и дека подобро ќе ја обучи полицијата во рамки на широк национален план за намалување на бројот на жени убиени од свои партнери.

Франција има една од највисоките стапки на семејно насилство во Европа и за претседателот Емануел Макрон тоа е „срам за Франција“, пренесе АП.

Премиерот Едуард Филип денеска откри десетици мерки за решавање на проблемот вклучително и електронски нараквици за насилници и 1.000 нови места во прифатилишта за жени жртви на насилство.

Годинава во Франција беа убиени 137 жени – убиени од свои партнери или поранешни партнери. Франција е една од државите во Европа со највисоко ниво на такви злосторства. Владата следната година ќе издвои 360 милиони евра за спроведување нови мерки за кои Филип рече дека се надева дека ќе послужат како „електрошок“ за француското општество.

Вчера дестици илјади лица излегоа на улиците во Париз за да го осудат насилството врз жените.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Ракетиран аеродромот во Багдад – најмалку шест проектили паднале во близина на пистата

Објавено пред

Меѓународниот аеродром во Багдад бил нападнат од воздух, соопшти денеска извор од ирачките безбедносни агенции.

Изворот за агенцијата РИА Новости изјавил дека најмалку шест проектили биле соборени и паднале во близина на пистата. Гранатите го пресретнале системот за ПВО.

Оштетен е авионот кој бил на паркингот.

Се истражуваат околностите на инцидентот.

Прикажи повеќе...

Свет

Нов рекорд во Австралија – за еден ден од корона починале 100 луѓе

Објавено пред

Австралија за еде ден има околу 100 смртни случаи предизвикани од Ковид-19, што е најголем број смртни случаи од болеста од почетокот на пандемијата, но бројот на хоспитализирани опаѓа, па се очекува ситуацијата да се смири.

По појавата на сојот омикрон што брзо се шири, Австралија забележа голем пораст на бројот на заразени, вкупно околу два милиони случаи во последните четири недели.

Од почетокот на пандемијата до избувнувањето на омикрон, Австралија имаше само 400.000 луѓе заразени со Ковид-19 на 25 милиони жители.

Сепак, иако бројот на заразени е зголемен, стапките на хоспитализација се стабилни во последните неколку дена, односно бројот на хоспитализирани опаѓа трет ден по ред, па тамошните служби се надеваат дека најлошото е зад нив.

Бројот на хоспитализирани се движеше околу 5.000 во последните неколку дена, освен вторникот, кога го достигна врвот на речиси 5.400.

„Генерално, ситуацијата е стабилна… Очекуваме дополнителен пад на бројот на хоспитализирани“, рече шефот на здравството во Квинсленд, Џон Џерард на прес-конференција, според Ројтерс.

Во таа држава трет ден по ред опаѓа бројот на хоспитализирани за ковид-19, а сега во болница се околу 800 лица.

Но, Џерард предупреди дека пандемијата не е завршена.

„Сè уште не излегувајте и славете, но вестите се добри засега“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Во напад на бунтовниците во Пакистан загинаа 10 војници

Објавено пред

Сепаратистичките бунтовници во Пакистан ја презедоа одговорноста за нападот на воен контролен пункт на југозападот на земјата, во кој, според армијата, загинаа 10 војници.

Нападот, извршен во вторникот вечерта во пакистанската област Кеч, северно од пристаништето Гвадар, беше најтешкиот во последните неколку години како дел од борбата што бунтовниците, членови на народот Балучи, ја водат против пакистанската Владата, пренесува Ројтерс.

– Одлучни сме во нашата посветеност да го ослободиме Пакистан од сите форми на тероризам – изјави денеска пакистанскиот премиер Имран Кан во изјавата во која им оддаде почит на загинатите војници.

Армијата соопшти дека убила еден од напаѓачите и уапсила тројца во акцијата за расчистување која се уште е во тек.

Бунтовничката група за ослободување на Балуџистан (BLF) ја презеде одговорноста за нападот, се вели во соопштението испратено до Ројтерс, при што загинаа 17 војници и еден од нејзините членови.

Овие герилци со децении се борат против владата за да добијат своја држава, тврдејќи дека централната власт неправедно ги искористува богатите гасни и минерални ресурси на провинцијата Белучистан, која ја дели границата со Авганистан и Иран.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет56 минути

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет1 час

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија15 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет17 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија18 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ21 час

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа21 час

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија23 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа24 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 дена

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија2 дена

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија2 дена

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ2 дена

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија2 дена

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ2 дена

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија2 дена

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ2 дена

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија2 дена

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Досие