Контакт

Свет

Французин украл 1,1 милион евра во биткоини од поранешна фирма која го отпуштила

Објавено пред

Иако крадењето биткоини е ново кривично дело, приказната зад една од најголемите кражби на криптовалута во историјата на Франција е стара колку и светот – пријателите се разделуват и еден се одмаздува бидејќи му згрешиле, пренесува РТ.

Група пријатели отвориле ИТ-компанија во 2013 година и неколку години сè се одвивало непречено, а профитотот постојано растел. Тогаш настанала голема кавга меѓу раководството, која завршила со отказ на еден од основачите.

Човекот заминал да бара нова работа надвор од Франција, но не го заборавил тоа што му го сториле поранешните соработници и од бизнисмен станал хакер.

Истрагата утврдила дека помеѓу декември 2018 и јануари 2019 година, тој со трансакции однадвор успеал да украде 182 единици биткоин, што е околу 1,1 милиони евра, од сметките на компанијата. Знаејќи како работи фирмата, човекот никогаш не го надминал лимитот на повлекување што автоматски предизвикува аларм.

Но, на крајот компанијата открила дека парите ги нема и пријавила во полиција. По неколку месеци, инспекторите успеале да го најдат дигиталниот паричник каде што се чуваат украдените биткоини и да го откријат неговиот сопственик.

Осомничениот во меѓувреме се вратил во Франција, но тоа му била голема грешка бидејќи бил приведен пред една недела во департманот Калвадос. Тој им признал на надлежните органи дека постапил од одмазда и е обвинет за кражба, перење пари, како и за нелегален пристап и во систем за автоматска обработка на податоци.

Локалниот судија му забранил са патува во очекување на судењето, но обвинителството во Париз врши притисок мерката да се замени со притвор.

Свет

Ердоган: Институциите ги преземаат сите потребни мерки по земјотресот

Објавено пред

Надлежните институции и служби ги преземаат сите потребни мерки по земјотресот кој ги погоди источните делови на Турција, изјави синоќа турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, пренесе Агенцијата Анадолија (AA).

„Министрите за урбанизам и животна средина, внатрешни работи и здравство се во подрачјето погодено од земјотресот. Сакам да се знае дека како претседател на државата внимателно ја следам ситуацијата и работата на терен. Сите институции, со АФАД и Црвената полумесечина на чело, се покрај нашиот народ“, порача Ердоган.

Вчера Турција ја погоди силен земјотрес од 6,9 степени според Рихтеровата скала, а според досегашните информации најмалку 20 лица го загубија животот, а над 900 се повредени.

Епицентарот на земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри во провинцијата Елазиг, на околу 550 километри источно од главниот град Анкара.

Прикажи повеќе...

Свет

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Објавено пред

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега 41 лица починале од вирусот.

Австралија денеска го објави првиот потврден случај на коронавирус во државата Викторија, при што пациентот е хоспитализиран во стабилна состојба во предградие на Мелбурн, соопштија австралиските власти.

Кинескиот државјанин (50), кој пристигнал во Австралија во јануари, бил изолиран и лекуван во болница.

И Малезија денеска потврди три случаи на инфекција со коронавирус, први во Југоисточна Азија.

Во меѓувреме, Кина од 24 јануари потврдила 1.287 случаи заразени со новиот коронавирус, додека бројот на смртни случаи од вирусот е зголемен на 41, соопшти денеска Националната здравствена комисија.

Вирусот се појави во централниот кинески град Вухан кон крајот на минатата година, а се шири и во други градови, вклучувајќи ги Пекинг и Шангај, како и други земји – САД, Тајланд, Јужна Кореја,  Јапонија и Франција.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Објавено пред

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на европско тло, пренесува „АП“.

Француските власти објавија дека тројцата болни луѓе патувале во Кина, а двајца од нив се од исто семејство,

Претходно, француската министерка за здравство, Анјес Бизин, рече дека два случаи на вирусот кои потекнуваат од Кина, биле потврдени во Париз и Бордо.

Таа претпоставува дека најверојатно ќе има повеќе заболени, додавајќи дека властите ќе направат се за да го ограничат ширењето на вирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа28 минути

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Свет52 минути

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија12 часа

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија16 часа

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија16 часа

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија16 часа

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија17 часа

(Видео) Дебата: Како во законот освен производителите, корист да имаат и консументите на канабисот

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија20 часа

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија21 час

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија21 час

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет24 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет24 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија1 ден

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет1 ден

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет2 дена

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион2 дена

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија2 дена

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа2 дена

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија2 дена

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија2 дена

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Досие