Контакт

Свет

Француската влада им нуди 10.000 евра на работниците за да останат во париските забранети зони

Објавено пред

Како дел од акцискиот план за решавање на проблемите во проблематичното париско предградие Сен-Сан-Дени, француската влада им понуди 10.000 евра на работниците од јавниот скетор да останат да работат во таа област, пренесува „Ле Фигаро“.

Предлогот е една од 23-те мерки што владата ги презентира неделава за да ѝ помогне на областа, која е најсиромашниот дел во целата земја, и ќе регрутира уште 150 полицајци за да помогне во одржувањето на редот во областа.

Владата на претседателот Емануел Макрон исто така сака да ги подобри условите за домување во областа за локалните жители.

Бонусот од 10.000 евра ќе им биде достапен на работници во јавниот сектор, вклучително и на наставниците бидејќи студиите покажале дека стапката на заминување во областа е многу повисока од другите делови на Франција, при што работниците од Министерството за внатрешни работи остануваат во просек 2,7 години таму во споредба со Есон, на пример, каде што просекот е седум години.

Сличен предлог беше даден во т.н. ранливи области, честопати наведени како забранети зони во Шведска, каде што владата им понуди на наставниците зголемување на платите од 1.077 долари месечно за да останат да работат во криминалните и економски неповолни области.

Планот за Сен-Сан-Дени доаѓа по неколкумесечните студии на парламентарците и владините претставници во областа со голема миграција, каде што околу 20 отсто од жителите или 400.000 лица се нелегални имигранти.

За решавање на високата стапка на криминал во областа, планот исто така повикува на реновирање на полициските станици во Олнај-су-Боа и Епине-сур-Сен за вкупна цена од 30 милиони евра. Реновирањето се очекува да заврши до 2023 година. Уште 20 милиони евра ќе бидат вложени во напори за едукација.

Поранешниот француски државен секретар Филип де Вилиер е последниот политичар што го осуди растечкото насилство во Франција велејќи дека земјата е надвор од контрола. Во последните неколку години многумина изразија сериозна загриженост во врска со Сен-Сан-Дени и не само поради високите нивоа на исламистичка радикализација во областа.

Минатата година Де Вилиер тврдеше дека брат му, генералот Пјер де Вилиер, кој поднесе оставка во Генералштабот за одбрана во 2017 година, го предупредил претседателот Макрон за опасностите што се создаваат со зголемување на беззаконието во предградијата.

„Ако предградијата предизвикуваат натамошни и уште понасилни бунтови, нема да имаме начин да се справиме со нив: ни недостигаат средства, ни недостигаат луѓе. Ова е реалноста на француската политичка ситуација“, му рекол Де Вилиер на францускиот претседател.

Европа

Санофи и ГСК ќе обезбедат 200 милиони дози од нивната вакцина, дел од нив се бесплатни

Објавено пред

Лабораториите Санофи и ГСК најавија дека ќе и стават на располагање 200 милиони дози од својата вакцина против Ковид-19 на меѓународната програма Ковакс, која ја покрена Светската здравствена организација (СЗО) и која треба да обезбеди глобален пристап до вакцините.

Француски Санофи и британски ГСК соопштија дека потпишале писмо со Глобалниот сојуз за вакцини и имунизација (ГАВИ), кој управува со програмата Ковакс.

Двете лаборатории, наводно, имаат намера да стават на располагање 200 милиони дози вакцина против Ковид-19, ако биде одобрена од регулаторните тела.

Санофи и ГСК заеднички развиваат потенцијална вакцина.

Клиничките испитувања врз луѓе започнаа во септември. Првите резултати од тестот се очекуваат на почетокот на декември 2020 година, додека третата клучна фаза од тестот е планирана пред крајот на годината.

Гави рече дека најавата на двете лаборатории е важен чекор, потсетувајќи дека целта е да се соберат две милијарди вакцини до крајот на 2021 година.

Според официјалните податоци, 184 земји се приклучија на меѓународниот систем за набавка и дистрибуција на вакцини – 92 земји со ниски и средни приходи ќе добиваат дози бесплатно, а 92 земји со високи приходи ќе ја поминат програмата „Ковакс“ во набавките, но ќе мора да ги платат дозите од сопствен џеб.

Прикажи повеќе...

Европа

Се очекува Макрон да објави мерка за нов карантин во Франција

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон денес треба да воведе карантин на национално ниво (локдаун) за да се спречи ширењето на коронавирусот, објавија француските медиуми.

Тие исто така додаваат дека затворањето најверојатно ќе трае четири недели.

Објавата се очекува по рекордниот број на заразени во земјата што доведе до притисок врз болниците, а бројот на смртни случаи исто така е зголемен.

Макрон треба сè да објави вечерва во телевизиско обраќање до нацијата, а во текот на денот треба да одржи состанок со министрите во владата.

Премиерот Жан Кастекс денес се среќава со лидерите на синдикатите и опозициските партии за да ги оправда построгите мерки.

Во големи делови на Франција, вклучително и Париз, е воведен полициски час, но властите велат дека тој не е доволен за да се запре вирусот.

Бројни француски лекари повикаа на целосно заклучување и рекоа дека 58 проценти од креветите за интензивна нега се зафатени.

„Владата не зеде предвид каков беше првиот бран и тие не научија доволно од него“, рече Фредерик Валету, претседател на Француската болничка федерација. Тој повика на заклучување во траење од еден месец, додавајќи дека вториот бран во болничките системи ќе биде уште попоразителен од првиот и дека болниците нема да преживеат без драстични мерки.

Прикажи повеќе...

Свет

Тбилиси вели дека партијата на Саакашвили подготвува револуција по изборите

Објавено пред

Опозициската политичка партија „Грузиско обединето национално движење“ основана од поранешниот претседател Михаил Саакашвили подготвува сценарио за револуција по претстојните претседателски избори, кои ќе се одржат на 31 октомври, изјави на брифингот извршниот секретар на владејачката партија „Грузиски сон – Демократска Грузија“, Иракли Кобахидзе, пренесува ТАСС.

„Имаме информации за кои јавноста треба да знае. Освен што има официјален изборен штаб, Обединето национално движење има т.н револуционерен штаб на чело со криминалецот Вано Мерабишвили [поранешен премиер на Грузија под Саакашвили], чија цел е подбуцнувањ на граѓаните, поттикнување насилство и насочување на политичките процеси на револуционерен курс “, објасни тој.

Според Кобахидзе, владејачката партија очекува провокации низ целата земја.

Тој истакна дека одредена компанија ИПМ, тесно поврзана со опозицијата, во последно време организира анкети, поставувајќи им го на луѓето следното прашање: „Кој облик на протест ќе го сметате за прифатлив ако не бидете задоволни од резултатите на изборите?“,проследено со избор од одговори: „блокирање на владините институции“, „штрајк со глад“ или „употреба на физичка или вооружена сила за исполнување на барањата“.

Грузија регистрираше 48 партии и два блока за учество на претстојните парламентарни избори.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија53 минути

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“  утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот ќе се одржи...

Свет60 минути

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирус

Куба официјално регистрираше втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да започнат наскоро, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија2 часа

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет3 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Македонија4 часа

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет4 часа

Блумберг донира уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донира дополнителни 15 милиони долари за претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет4 часа

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Свет4 часа

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за забрзана за регистрација и претквалификација на својата прва вакцина против новиот...

Европа5 часа

Ватикан најави божикна прослава на папата на интернет

Божикната прослава на папата Франциско ќе се емитува преку интернет оваа година без лично присуство на јавноста поради пандемијата на...

Свет15 часа

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела

Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија16 часа

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, позитивна на Ковид-19

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, објави дека е позитивна на Ковид-19. Таа вели дека нема симптоми и дека се чувствува...

Европа17 часа

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Македонија18 часа

Во Македонија 628 нови случаи на коронавирус и 15 починати

Во последните 24 часа во Македонија потврдени се 628 нови случаи на коронавирус, починаа 15 пациенти, соопшти Министерството за здравство....

Македонија19 часа

Собранието ги верифицира мандатите на четворицата нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите чет ворицатапратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав...

Македонија20 часа

Одобрена набавката на лекот „ремдесивир“, државата ќе потроши 67,5 милиони денари

Владата одобри набавка на лекот „ремдесивир“ за третман на пациенти со коронавирус. За испорака на овој лек во следните пет...

Спорт22 часа

Нови заразени во Вардар, одложен е натпреварот со ПСЖ

Ракометниот клуб Вардар 1961 потврди дека е одложен натпреварот против ПСЖ, во Лигата на шампионите. Вардар, во рамките на 6....

Свет22 часа

Во Русија од утре маските се задолжителни во јавниот превоз, парковите и во лифтовите

Русија од утре воведува задолжително носење маски поради зголемувањето на бројот на случаи со коронавирус. Според уредбата објавена на веб-страницата...

Свет24 часа

(Видео) Муслиманскиот свет го претстави Макрон како сатанист

Францускиот претседател Емануел Макрон беше цел на демонстрантите во исламскиот свет по изјавата по повод објавувањето на карикатурата на пророкот...

Македонија24 часа

Позитивни на Ковид-19 биле 24 отсто од тестираните во текот на изминатата недела

Министерството за здравство информира дека во согласност со извештајот на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од...

Наука1 ден

Научниците предупредуваат: нема мраз на Арктикот

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот сè уште не почнал да замрзнува, иако е крајот на октомври, што е...

Досие