Контакт

Свет

Француската полиција избрка 500 мигранти од кампот во Данкерк

Објавено пред

Француската полиција растера 500 мигранти од логорот во близина на францускиот пристанишен град Данкерк, покрај Ламанш, каде што беа собраа голем број мигранти надевајќи се дека ќе заминат на камиони или фериботи кон Велика Британија, пренесува „Франс прес“.

Околу 200 полицајци учествуваа во операцијата која течеше беспрекорно во Гран-Синте, веднаш до градот, изјави регионалниот владин претставник Ерик Етјен.

Властите проценуваат дека 95 отсто од луѓето во кампот се ирачки Курди. Етјен рече дека евакуацијата ја одразува решеноста на владата да не дозволи нови кампови по должина на северниот брег на Франција од страна на мигрантите кои се обидуваат да стигнат до Велика Британија. Огромен број полицајци беа распоредени за да се спречи повторното подигање кампови како огромниоткамп „Џунгла” во близина на Кале, каде што живееја повеќе од 10 000 луѓе, пред да биде уништен во 2016 година.

„Во Гран-Синте во моментот има околу 800 мигранти“, велат локалните власти.

На оние што беа избркани од кампот ќе им биде понудена можност да аплицираат за азил во Франција или да бидат одведени во полициските центри за проверка на лични карти. Минатиот месец француските пратеници усвоија нови закони за забрзување на процедурите за азил со намалување на максималното време за обработка од 120 на 90 дена по влезот во Франција. Исто така, се олеснува протерувањето на луѓето чии апликации се одбиени, потег што критичарите ги осудија како обид да се ограничат новите пристигнувања.

Свет

Русија наскоро ќе организира патување на Месечината

Објавено пред

Руската компанија „РСЦ Енергија“ е веќе спремна да понуди ексклузивни билети за тура на Месечината. Патниците ќе летаат со вселенското летало „Сојуз“, а еден билет ќе чини помеѓу 150 и 180 милиони долари по лице.

„Спејс-Икс“, пак, во вторникот соопшти дека јапонскиот милијардер Јусаку Маезава ќе биде првиот патник кој приватно ќе стапне на Месечината. Лансирањето се очекува да биде во 2023.

„Проектот на ‘РСЦ Енергија’ за патување на Месечината го работиме веќе долго време, а вселенскиот брод ‘Сојуз’ ќе нуди многу туристички услуги. Цената на билетите малку скокна поради неопредвидени трошоци, но ќе се движи меѓу 150-180 милиони долари“, велат од компанијата.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Германското Mинистерство за животна средина нема да го блокира планот на Европската комисија за ограничување на издувните гасови

Објавено пред

Германското Mинистерство за животна средина нема да се противи на предлогот на Европската комисија за ограничувањето на емисиите на јаглерод диоксид за автомобили и комбиња, вели портпаролот на Министерството.

„Доколку предлогот биде блокиран, тоа ќе донесе зголемени ризици. Според нас, тоа ќе доведе да нема никакви ограничувања на овие емисии во наредните години, што би било многу лошо сценарио за животната средина“, изјави портпаролот.

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека европските производители на автомобили може да станат некомпетитивни доколку целта на ЕУ е намалување на емисиите на јаглерод диоксид од автомобилите и комбињата за повеќе од 30 проценти до 2030. Министерството за животна средина претходно поддржуваа построги ограничувања.

Прикажи повеќе...

Свет

Укажувачот за „Данске банк“ е поранешен шеф на балтичката гранка за трговија

Објавено пред

Внатрешниот укажувач кој помогна за откривање на процесот на перење пари во естонската гранка на „Данске банк“ е Хауард Вилкинсон, поранешен шеф на бизнис-трговија во балтичките земји, велат од данскиот весник „Берлингске“.

Берлингске, кои целосно известуваа за скандалот, велат дека Вилкинсон, кој е Британец и бил шеф на единицата на банката за Балтикот од 2007 до 2014, ја потврдил оваа информација на порака на е-пошта.

Директорот на „Данске банк“ поднесе оставка минатата недела откако истрагата откри  сомнителни 200 милијарди евра, кои биле префрлени преку естонската гранка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставните измени

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставните измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска,...

Топ4 часа

Фотографирале девојки на плажа во Охрид, сликите ги објавиле на веб-страница за интимни средби

Две лица од Свети Николе и од Охрид фотографирале девојки на плажа во Охрид и ги лажеле дека сликите ќе...

Економија4 часа

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави...

Свет6 часа

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со „ѕверот“ и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател, коj вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија7 часа

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика цврсто стои на...

Регион8 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пелешац

Апокалипса на Пелешац по пожарот што дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава8 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет8 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион9 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет21 час

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион23 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија1 ден

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија1 ден

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток1 ден

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток1 ден

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ1 ден

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток1 ден

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story1 ден

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток1 ден

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Досие