Контакт

Свет

ФСБ осуети терористички напад во рускиот регион Башкортостан

Објавено пред

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) спречи терористички напад врз полицајци во регионот Башкортостан и приведе руски државјанин што го подготвувал нападот, се вели во извештајот на ФСБ, пренесува ТАСС.

„Федералната служба за безбедност спречи терористички напад во Република Башкортостан. Акцијата на ФСБ резултира со притвор на руски државјанин, роден 1995 година, кој подготвувал напади врз полициските службеници“, се вели во соопштението.

ФСБ не го објавуви идентитетот на уапсениот повикувајќи се на нејзината тековна истрага. Според ФСБ, во неговото тајно складиште биле запленети огнено оружје, муниција и делови од импровизирана експлозивна направа.

На неговите уреди за комуникација се пронајдени прирачници за правење бомби и преписка со припадници на меѓународната терористичка организација Хајат Тахрир ал-Шам, забранета во Русија, што ги докажува неговите криминални намери.

ФСБ објави и видеоснимка на која се гледа осомничениот терорист.

„Тука имав намера да набавам оружје и рачно изработена експлозивна направа за да разнесем луѓе“, вели тој во одговор на прашањето на истражителот.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Протести и контрапротести во Виена поради новите мерки

Објавено пред

Виена повторно преплавена со демонстранти незадоволни од мерките против ширењето на коронавирусот. Центарот на австриската престолнина е блокиран.

Една група демонстранти се противи на новите ограничувања на владата, додека група контра-демонстранти ги поддржува мерките што стапија на сила на 12 февруари.

Минатиот месец, австриските власти отворија училишта, фризерски салони и музеи, додека забавните содржини останаа затворени поради големиот број на инфекции.

Во изминатите неколку недели илјадници луѓе излегоа на улиците во Виена во знак на протест против затворањето.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден и Лајен: Западен Балкан е прашање од заеднички интерес

Објавено пред

Американскиот претседател, Џо Бајден и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, се договорија да координираат за прашања од заеднички интерес. Меѓу нив е и Западен Балкан.

Во телефонскиот разговор со фон дер Лајан, Бајден истакна дека ја поддржува Европската унија и е посветен на подобрување и заживување на партнерството меѓу САД и ЕУ, се вели во соопштението на Белата куќа, додавајќи дека лидерите се согласиле да ги суспендираат тарифите поврзани со спорови во Светската трговска организација и да работат на нивно решавање, пренесува „Гласот на Америка“.

„ Лидерите разговараа за важноста на тесната соработка меѓу САД и ЕУ во справувањето со пандемијата на Ковид-19 и зајакнување на глобалната здравствена безбедност, постигнување одржливо глобално економско закрепнување, справување со климатските промени и зајакнување на демократијата. Тие, исто така, се согласија да координираат за прашања од заеднички интерес, меѓу кои се Кина, Русија, Белорусија, Украина и Западен Балкан“, се заклучува во соопштението.

Од стапувањето на должноста Бајден најави обновување на односите со европските партнери и враќање на мултилатералната дипломатија.

Во неодамнешното интервју за „Гласот на Америка“, заменик помошникот државен секретар на САД, за европски и евроазиски прашања, Моли Монтгомери, рече дека САД се посветени на соработката со Европската унија, особено кога станува збор за дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Прикажи повеќе...

Свет

Крадец украл статуа од Исус од црква и потоа лично му ја вратил на свештеникот

Објавено пред

Крадец кој украл вредна статуа на Исус од црква во германскиот град Мехнеси, се вратил неколку дена подоцна за да му го предаде лично украдениот предмет на еден свештеник.

„Тој се приближи и ја извади статуата од јакната“, рече свештеникот Луџер Ајлебрехт.

За време на разговорот што следел, крадецот му рекол на свештеникот дека ја украл статуата затоа што сакал лично да му ги објасни своите проблеми на Исус.

„Фала му на Бога, статуата е безбедна и неоштетена. Целата парохија е среќна што ја врати. Таа е повторно на место”, рече свештеникот.

Иако Ајлебрехт не можел да обезбеди информации за вредноста на статуата, тој вели дека нејзината вредност за заедницата е непроценлива.

Статуата на Исус исчезна од црквата Свети Панкрас стара 300 години. Свештеникот вети дека ако крадецот ја врати нема да биде казнет.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ23 минути

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија....

Македонија46 минути

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на македонскиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ и повика на обединување. „ Почитувани граѓани, почитувани...

Топ4 часа

Кривична пријава за жител на Трпејца, со лажен елаборат изградил куќа во Националниот парк „Галичица“

Полицијата поднесе кривична пријава против жител на Трпејца затоа што со фалсификат геодетски елаборат изградил куќа во месноста „Трпејчко кале“ што е...

Македонија6 часа

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија6 часа

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Топ7 часа

Во Тетово приведен наркодилер баран од германската полиција

Полицијата во Тетово приведе 30-годишен наркодилер по кого Интерпол Германија има распишано потерница. Според информациите на МВР, вчера полициски службеници...

Македонија7 часа

Затворена чајџилница во Гостивар, приведен сопственикот

Полицијата затекна 11 гости во чајџилница во Гостивар, после 21 часот. Сопственикот е приведен и против него ќе биде поднесена...

Регион8 часа

Делумно затворање во Србија – угостителските објекти и продавниците нема да работат цел викенд

Од денес напладне во 12 часот до понеделник во 6 часот наутро во Србија ќе се применуваат нови мерки на...

Свет20 часа

СЗО: Целосниот извештај за потеклото на Ковид-19 на крај на март

Светската здравствена организација се откажа од плановите за објавување на првите резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина...

Европа22 часа

Состојбата во Чешка критична, дел од пациентите се испраќаат во други земји

Чешка побара од Германија, Швајцарија и Полска да примат десетици пациенти заразени од Ковид-19, бидејќи состојбата во чешките болници е...

Македонија1 ден

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Македонија1 ден

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија1 ден

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Топ1 ден

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ1 ден

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион1 ден

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа1 ден

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет1 ден

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија1 ден

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион1 ден

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Досие