Контакт

Свет

ФСБ уапсила припадник на ИСИС ангажиран од Украина да убие еден од лидерите на Донбас

Објавено пред

Руската безбедносна служба (ФСБ) уапсила оперативец на Исламската држава кој планирал да убие еден од лидерите на самопрогласената Донецска Народна Република (ДНР) во име на украинските власти, пренесува „Раша тудеј“. Осомничениот терорист биле идентификуван како Меџид Магомедов, роден 1988 година во руската република Дагестан. Тој бил уапсен во неделата во рускиот регион Смоленск.

Осомничениот изјавил дека бил вмешан во заговор за атентат врз висок командант на украинските бунтовници кој живее во Русија и дека за мисијата бил ангажиран од безбедносната служба на Украина (СБУ) во координација со десничарските екстремисти од движењето Десен сектор, објави ФСБ. Магомедов исто така изјавил дека националните специјални служби на Украина на своја територија им обезбедуваат активна поддршка на борците на Исламската држава нудејќи им безбедност, финансирање, оружје и експлозиви за организирање терористички напади на територијата на Русија“, се додава во изјавата на ФСБ.

Магомедов, наводно, ја посетил Украина во почетокот на 2018 година барајќи помош за група поврзана со Исламската држава која оперира во јужна Русија. Украинската разузнавачка агенција подоцна го ангажирала за атентат врз воениот командант на единицата на бунтовничките милиции во самопрогласената Донецска народна република (ДНР), кој живее во Смоленскиот Регион во Русија.

По пристигнувањето во Русија, Магомедов ги добил потребните работи за планираниот криминал вклучувајќи информации и оружје со кое ќе ја убие целта. За време на апсењето кај него биле запленети импровизирана експлозивна направа еквивалентна на 1,5 килограм ТНТ, пиштол, придушувач и муниција.

Одговарајќи на руските обвинувања, СБУ го нарече случајот најнова измама на ФСБ, која е премногу смешна за коментар, објави украинската новинска агенција УНН.

ДНР, ентитет во источна Украина кој се побунил против Киев кога по вооружениот државен удар беше сменета централната влада на земјата, се најде во фокусот на вниманието на крајот на август кога нејзиниот избран лидер Александар Захарченко беше убиен во експлозија.

 

Европа

Тригодишно девојче од Русија во болница откако случајно голтнало екстази на Ибица

Објавено пред

Состојбата на тригодишно девојче од Русија е стабилизирана откако детето случајно голтнало таблета екстази на Ибица, соопшти лекарската служба од шпанскиот остров.

Девојчето и натаму е во болница, јави агенцијата „Тасс“, но според лекарите таа веќе не е во критична состојба.

Руската амбасада во Шпанија издаде соопштение дека ситуацијата е под контрола.

Од генералниот конзулат на Русија во Барселона за „Тасс“ велат дека од неколку извори добиле информации оти девојчето било затруено додека било на одмор со своите родители.

Локалната полиција соопшти дека девојчето веројатно ја нашло таблетата падната на земја, на едно од локалните игралишта.

Полицијата започна истрага во врска со случајот.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Гори магацин на „Слободна Далмација“, вработените евакуирани

Објавено пред

Во Сплит избувнал пожар во складиште на весникот „Слободна Далмација“, на чија интернет-страница се наведува дека сите вработени се итно евакуирани од редакцијата, а дека полицијата ги повикува станарите од соседните згради да ги напуштат становите.

Како што пренесува „Танјуг“, попладнево за запалила зграда која му припаѓа на дневниот весник, но која од неодамна била физички одделена од редакцијата на „Слободна Далмација“.

Станува збор за изнајмен простор, кој се користи како столарска работилница.

Се тврди дека повеќе лица се евакуирани, а некои во паника трчале за да ги спасат своите автомобили. Десетина пожарникари пристигнале на терен само три минути по пријавувањето на пожарот.

Пожарникарите се пробиваат и во заклучените простории и се обидуваат да го спречат ширењето на огнот.

Прикажи повеќе...

Свет

Расте напнатоста поради запленетиот танкер, британски министер го предупреди Иран

Објавено пред

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран тргнал по опасен пат на нелегално и дестабилизирачко однесување, објави Би-би-си.

Откако иранската револуционерна гарда објави дека го запленила британскиот танкер „Стена Имперо“, а компанијата сопственик на танкерот соопшти дека не може да ги контактира членовите на екипажот, реагираа повеќе европски земји, но и САД.

Танкерот „Стена Имперо“ во петокот бил опкружен со четири пловила и хеликоптер на Иранската револуционерна гарда.

Британскиот министер за надворешни работи, Хант, рече дека слободата на пловење не смее да биде загрозена и предупреди на сериозни последици доколку ситуацијата не се реши брзо.

„Не разгледуваме воени опции, на размислуваме за дипломатски начини за решавање на ситуацијата“, рече Хант.

Иранската државна агенција ИРНА претходно објави дека танкерот бил запленет по судир со рибарски брод, односно дека истиот пловел во погрешна насока. Новинската агенција „Фарс“, цитирајќи официјални извори, објави дека танкерот учествувал во несреќа со ирански рибарски брод и ги игнорирал нивните повици за помош.

Сопствениците на танкерот тврдат дека бродот пловел во согласност со сите меѓународни правила и дека веќе бил во меѓународни води кога бил опкружен.

Меѓу 23. членови на екипажот, кои се државјани на Индија, Русија, Летонија и Филипини, наводно, нема повредени.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет37 минути

Расте напнатоста поради запленетиот танкер, британски министер го предупреди Иран

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде...

Македонија4 часа

Заев го промени телефонскиот број, дел од неговите соработници ќе бидат отпуштени

Премиерот Зоран Заев и неговиот Кабинет воведуваат мерки за зголемување на безбедноста и ефикасноста во спроведувањето на агендата и комуникациите....

Македонија5 часа

За ВМРО е прифатливо припојувањето на СЈО и ЈО, но не се согласуваат со предлогот за Русковска

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски изјави дека спојувањето на СЈО во ЈО во едно обвинителство, на некој начин е практично прифатливо...

Македонија6 часа

(Видео) Километарски колони на границата со Грција, се чека со часови

Километарски колони на граничот премин „Евзони“ кон Грција. Иако на македонската граница нема подолги задржувања, од грчка страна се чека...

Македонија7 часа

Охрид нема да ги враќа ингеренциите, туку проблемот со дивоградбите ќе гo решава заедно со Владата

Општина Охрид соопшти дека досега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во...

Македонија8 часа

Возило со 34 лица од Авганистан се превртело кај Демир Капија

Товарно возило во кое имало 34 лица од Авганистан, се превртело вчера на патниот правец Демир Капија – Неготино, кај место викано...

Македонија8 часа

Подметната бомба во кафуле во Прилеп за време на „Пивофест“

Во кафе барот „Кафе Ин“ синоќа околу 23.30 часот била подметната бомба. Од Јавното обвинителство соопштија дека во присуство на...

Регион8 часа

Мета: Горд сум на Харадинај и убеден во неговата невиност

Aлбанскиот претседател Илир Мета, по неотповикливата оставка на косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи дека не постоeел притисок кој може да го скрши,...

Македонија9 часа

Објавен новиот предлог-закон: СЈО и ОЈО за организиран криминал ќе се спојат во ново јавно обвинителство

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно...

Македонија1 ден

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Македонија1 ден

(Видео) За премиерот Заев, Кики и Фрики не постојат

Кики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат, рече премиерот Заев...

Македонија1 ден

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Владата ќе достави нов предлог-закон за Јавното обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Обвинителството за гонење...

Македонија1 ден

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го...

Македонија1 ден

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија1 ден

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија1 ден

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија1 ден

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет1 ден

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Спорт1 ден

Кога Вимблдон зависи од деца

Тие се во сенка, иако стојат на сонце. Тие се незабележливи, иако ги гледате на ТВ екранот како ви претрчуваат....

Македонија2 дена

Николовски по состанокот на СДСМ: Последните настани покажаа одлучна борба против криминалот и корупцијата

Заврши состанокот на Централниот одбор на СДСМ на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и...

Досие