Контакт

Свет

Хакери го нападнаа Министерството за финансии на САД

Објавено пред

Интерниот систем за електронски пораки на Министерството за финансии на САД бил компромитиран, наводно, преку услугата Office 365 на Мајкрософт, а група анонимни извори за софистицираниот упад ги обвинуваат руските хакери, пренесува РТ.

Хакерите ги таргетирале Министерството за финансии на САД и Националната администрација за телекомуникации и информации на Министерството за трговија  и постоеше загриженост кај американските разузнавачки агенции дека истите сторители може да имаат пристап до интерните комуникации на другите владини агенции, објави Ројтерс во неделата, повикувајќи се на извори запознати со истрагата.

Натрапниците очигледно добиле пристап до внатрешната е-пошта преку услугата заснована на „облак“ во Мајкрософт Office 365, а анонимни извори го нарекоа нападот многу софистициран и заклучија дека дефинитивно го извршила држава. Дури три од тие извори изјавија дека во моментов се верува оти Русија стои зад нападот.

За да ги отфрли сите сомнежи, Ројтерс потсети на неодамнешното хакирање на истакнатата американска фирма за сајбер- безбедност „Фајр ај“, за што исто така беше обвинета Москва едноставно затоа што тоа би било „конзистентно“ со она што анонимни официјални лица и главните медиуми известуваат за Русија.

Нападот беше откриен неодамна и, наводно, довел до состанокот на високо ниво на Советот за национална безбедност во Белата куќа викендов, но имаше индиции дека на некои комуникации им било пристапено незаконски уште летово. Ниту Мајкрософт ниту Министерството за финансии се уште немаат излезено со официјални коментари, Министерството за трговија потврди упад во една од своите агенции, но не даде детали.

„Побаравме од Агенцијата за безбедност на интернет и инфраструктура и од ФБИ да истражат, и засега не можеме да коментираме дополнително“, соопштија тие.

Свет

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Објавено пред

Претседателот на САД, Џо Бајден повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а доаѓаат од Велика Британија, Бразил, Ирска и поголем дел од Европа.

Новиот американски претседател ќе ја прошири таа забрана исто така и на лица кои неодамна биле во Јужна Африка, поради информации за појава на нови, преносливи видови на коронавирус во САД, рекол претставник на Белата куќа.

Неговата одлука влегува во рамката на планот на новата администрација за борба против коронавирусот во САД. Бајден во петокот оцени дека бројот на починати од Ковид-19 во САД треба да биде значително помал од 600.000.

Уште во првите денови од стапувањето на функцијата, Бајден ги заостри прописите за носење маски и нареди карантин за лицата кои доаѓаат во САД со авион.

Доналд Трамп во последните денови на власт објави дека ќе биде укината забраната за влез во САД за патници од поголем дел на Европа и Бразил, но администрацијата на Бајден соопшти дека веднаш ќе ја поништи таа наредба, која требало да стапи на сила на 26 јануари.

Прикажи повеќе...

Свет

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Објавено пред

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен извор за ширење на зараза. Но, кинеските власти ги отфрлаат таквите тврдења како „чиста шпекулација“ и велат дека во таа лабораторија важи високо ниво на безбедност.

Меѓутоа, документарен филм, кој на државната кинеска телевизија ЦЦТВ е веќе прикажан во 2017 година, покажува колку лежерно се однесуваат некои соработници во Институтот во работата со коронавирусите, пишува „Дојче веле“ и додава дека на тој филм потсетил и „Тајван њуз“ во пресрет на доаѓањето на експертите од СЗО.

Филмот прикажува група научници собрани околу Ши Џенгли, позната како „ Жената лилјак“ (Bat Women) во потрага по потеклото на САРС, и иако им беше јасно дека лилјаците што ги испитувале може да носат смртоносни вируси, некои научници за тоа не носете заштитна опрема за време на истражувањето во пештерата во Јунан.

Фатените лилјаци биле прегледани со голи раце, а без заштита им биле земени измет со раце, што е можен извор на инфекција.

Вирусологот Чуи Џиу дури рекол дека лилјак го каснал преку тенки гумени ракавици и тој во филмот покажува оток на местото каде е гризнат, додека глас од позадината вели дека лилјаците можат да пренесат бројни вируси, вклучително беснило, па затоа членовите на истражувачкиот тим се вакцинирани против беснило пред земањето мостри.

Филмот ненамерно покажува дека безбедносните мерки не се почитуваат правилно, не само за време на истражувањето во пештерата, туку и во лабораторијата, каде што лабораториските техничари не носат вистинска заштитна облека или маска за лице, пишува ДВ.

Како што изјавила Ши Џенгли, „оваа работа не е толку опасна како што мислат сите“, бидејќи постои многу мала веројатност за директна инфекција на луѓето.

Потоа таа објаснила дека нејзините соработници, кога знаат дека лилјаците носат вирус на одредено место што може да се прошири и на луѓето, преземаат поголеми мерки на претпазливост, но дека „во повеќето случаи се применува само обична заштита“.

Овој филм, се вели, отвора прашања на кои тимот на СЗО сигурно би сакал да најде одговори, бидејќи она што шокира е лежерниот однос кон безбедносните мерки.

Прикажи повеќе...

Свет

Естонија ја доби првата премиерка

Објавено пред

Двете најголеми политички партии во Естонија денеска постигнаа договор за новата влада предводена од Каја Калас, првата премиерка во историјата на балтичката земја.

Претходната влада падна минатата недела поради корупциски скандал.

Лидерите на опозициската Партија за реформи, Каја Калас (43), и на партијата на поранешниот премиер Јури Ратас, денеска гласаа за формирање коалициска влада. Според договорот, двете партии ќе имаат по седум министерства во владата со 15 члена, вклучувајќи го и премиерот Калас.

Каја Калас е ќерка на еден од основачите на Партијата за реформи, Сим Калас, адвокат и поранешен член на Европскиот парламент.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет25 минути

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Спорт14 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт16 часа

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија18 часа

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион18 часа

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион19 часа

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ19 часа

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион20 часа

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион21 час

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет22 часа

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион22 часа

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет23 часа

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион23 часа

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет24 часа

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Регион2 дена

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ2 дена

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет2 дена

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ2 дена

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет2 дена

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Досие