Контакт

Европа

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Објавено пред

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но во неговата родна земја, Австрија, Народната партија (ОВП) на поранешниот премиер Себастијан Курц, од која и самиот доаѓа, не сака да плаќа за буџетот на Унијата.

„Постојат одредени задачи што треба да ги исполниме, а земјите членки ги бараат. Фокусот е ставен на заштита на надворешната граница и создавање на ефективна агенција за заштита на границата со околу 10.000 луѓе. Тоа не може да се направи без пари“, рече Хан во интервју за виенскиот весник „Естерајх“.

Тој истакна дека ваквите дополнителни задачи ќе чинат и дека нацрт-буџетот предвидува сè, како тие желби, така и излегувањето на Велика Британија од ЕУ.

„Ако дополнителните трошоци се споредат со населението, тогаш тоа значи, дека по жител дополнителнот трошок ќе биде во висина на едно ‘кафенце’ дневно“, објаснил Хан, кој е уверен дека ќе се постигне компромис по ова прашање.

Европа

Најмалку 170 повредени во судирот на полицијата и демонстрантите во Барселона

Објавено пред

Најмалку 170 лица се повредени во судирот на каталонските сепаратисти и полицијата на аеродромот во Барселона, соопштија денеска каталонските власти.

Немирите избувнаа за време на демонстрациите кои започнаа по осудувањето на деветтемина каталонски службеници на казна затвор од 9 до 13 години поради нивната улога во обидот да ја одделат Каталонија во 2017 година.

Три лица беа уапсени, а  меѓу повредените се 40 полицајци.

Прикажи повеќе...

Европа

Хан: Без јасен сигнал од ЕУ, го губиме влијанието на Балканот

Објавено пред

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, смета дека на Европската унија, доколку не испрати јасен сигнал за отворање на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, и заканува губење на влијанието на просторот на Западен Балкан.

Во изјава за агенцијата АПА, Хан рече дека се надева оти разумот ќе победи по однос на ова прашање.

„Ако по две одложувања, денеска не се испрати јасен сигнал, или најдоцна на Советот на ЕУ во четврток, не треба да се изненадиме ако веќе немаме никакво влијание на Балканот“, предупреди тој.

Ова, подвлекува Хан, никако не смее да биде европски интерес.

Хан истакна дека станува збор за територија која е двор на ЕУ и ги критикуваше индивидуалните членки на Унијата.

„Многумина зборуваат за ефективноста во светската политика, за силна Европа. Меѓутоа, ако не можеме да функционираме во непосредна близина, во нашето соседство, не мора ни да се посавува прашањето за глобално влијание“, додава тој.

Франција се спротивставува на започнувањето на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија и го критикува процесот на проширување како целина, додека Холандија се спротивставува на преговорите со Албанија.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Големи затворски казни за две жени поради обид за напад врз Нотр Дам

Објавено пред

Француски суд осуди две жени поврзани со исламските екстремисти на минимум 25 години затвор, поради тоа што пред три години спровеле неуспешен обид за напад со автомобил бомба пред катедралата Нотр Дам во Париз.

Според пишувањето на француски „Фигаро“, едната од жените ја охрабрила другата да и се придружи, претставувајќи се на интернет како екстремистички милитант кој се вратил од Сирија и на тој начин сакал да најде жена, пренесува „Ројтерс“.

Во зората на 4. септември, полицијата пронашла сив автомобил марка „пежо“ без регистарски таблички во кој имало седум контејнери со плин и три канистри со бензин. Автомобилот бил паркиран на левиот брег на Сена близу катедралата, а врз основа на догорчињата од цигари и ќебето натопено во бензин, истражителите заклучиле дека станува збор за неуспешен обид да се предизвика експлозија.

Отпечатоците од прсти укажале на две лица, Инес Мадани и Орнела Жилигман, кои го паркирале возилото откако видео во кое преземаат одговорност за нападот испратиле до Рашид Касим, француски член на Исламска држава.

Мадани, која се претставувала како машки џихадист, е осудена на 30 години затвор, додека Жилигман, инаку мажена жена и мајка на три деца, е осудена на 25 години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Заменик министерот за здравство, Асим Муса поднесе оставка

Заменик министерот за здравство, Асим Муса, денеска на прес конференција соопшти дека се повлекува од функцијата. Неговата одлука за повлекување...

Македонија2 часа

Судење ,,ТНТ“: Вештак тврди дека и со Нокиа 3310 може да се прислушува

Во кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ,,ТНТ” на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев предложен од обвинетите. Вештакот...

Македонија2 часа

Пендаровски до ЕУ: Дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска очекува одлука од Европската Унијија, а не сигнал. Тој во интервју за австрискиот весник „Die...

Дијаспора3 часа

Македонски организации во Бугарија: Ја повикуваме Софија да го запре говорот на омраза

,,За жал не може да се каже дека прифатената позиција на Владата и парламентот на Република Бугарија изненадува – таа...

Македонија4 часа

Поранешни вработени во „Охис“ на протест пред Собрание, бараат неисплатени плати

Вработени во „Охис“ ја блокираа улицата пред Собранието. Бараат исплата на 24 неисплатени плати. Велат дека протестираат секој вторник и...

Европа4 часа

(Видео) Се судрија полицијата и демонстрантите во Барселона

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона и се обиделе да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина...

Регион4 часа

Пожар во бегалски камп на Самос, се евакуираат мигрантите

Грчките власти евакуираат преполн прифатен центар за мигранти и азиланти на егејскиот остров Самос, каде избувна голем пожар по судир...

Македонија5 часа

Османи во итна посета на Луксембург и Брисел на консултации со ЕУ

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска, патува за Луксембург и Брисел на последни консултации и разговори...

Спорт15 часа

Ајакс со еколошки гест – до Лил ќе патуваат со воз наместо со авион

Холандските шампиони, Ајакс, се решија за еколошката опција за патувањето за следниот меч во Лигата на шампионите против францускиот Лил,...

Македонија18 часа

Пронајден затвореникот кој утрово им побегна на затворските чувари додека купувале сендвич

Полицијата го пронајде и уапси затвореникот кој утрово успеа да им помогне на затворските чувари додека купувале сендвич. Од МВР...

Македонија19 часа

Димитров во Брисел: Европа да ја согледа важноста и да донесе визионерска одлука

Во рамки на првиот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за првпат се обрати...

Македонија19 часа

Утре состанок на историчарите на Македонија и Бугарија, Владата останува посветена на Договорот

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и...

Топ20 часа

Маж пронајден починат покрај локален пат

Вчера напладне покрај пат во селото Рогачево, Тетовско, бил пронајден починат маж од Скопје. Се работи за лице на 67-годишна...

Македонија21 час

Бојан Јовановски повторно пренесен во болница поради проблеми со желудникот

Oбвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13, повторно е пренесен во болница поради проблеми со желудникот. Јовановски бил пренесен на...

Македонија21 час

Бактеријата мрса се шири во градинка во Кисела Вода

Бактеријата мрса, која е отпорна на антибиотици, била пронајдена кај три дечиња и кај воспитувачка во градинката „Весели цветови“ во...

Економија22 часа

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба на решението за рудникот „Иловица-Штука“

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба до Управниот суд против решението на второстепената државна комисија од 5 септември, со кое ја одби...

Македонија1 ден

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет1 ден

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ1 ден

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ1 ден

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Досие