Контакт

Свет

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

Објавено пред

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“, порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите дека се повлекуваат од службените овластувања во британското кралско семејство. Според договорот постигнат во саботата со кралицата Елизабета и високи членови на кралското семејство, тие двајца нема службено да го претставуваат монархот.

„Сакам јасно да порачам дека Меган и јас не заминуваме никаде“, истакна принцот синоќа во Лондон во говорот на добротвораната вечера во организација за помош на децата од Јужна Африка заболени од сида, чиј соосновач е и тој. „Обединетото Кралство е мој дом и место што го сакам и тоа нема да се промени“, додаде тој.

Двојката минатиот месец на „Твитер“ објави дека ќе се повлече од положбата – високи членови на кралското семејство и дека ќе настојуваат да станат финансиски независни.

„Можам да замислам што сè сте слушале и читале изминативе денови. Затоа, сакам вистината да ја чуете од мене, колку што можам да ја споделам со вас, не како принц или војвода, туку како Хари. Секогаш ќе гајам најдлабоко почитување кон баба ми, мојот врховен заповедник“, истакна Хари.

„Се надевавме дека ќе можеме да им служиме на кралицата, Комонвелтот и на моите воени здруженија, но без јавни пари. Тоа, за жал, е невозможно. Се помирив со тоа знаејќи дека нема да влијае на мене како личност, ниту на мојата одлука. Кога се венчавме со Меган, бевме возбудени, полни со надеж и подготвени да служиме. Затоа ми е многу жал што вака заврши. Мојата одлука да се повлечеме со сопругата не беше лесна“, порача тој.

Нагласи дека на одулката ѝ претходеле месеци разговор и години предизвици.

Минатата година во телевизиско интервју принцот Хари рече дека тешко им паѓа огромното медиумско внимание. Тие поведоа и судски спор против еден весник поради објава на писма што Меган му ги испратила на својот татко Томас Меркл.

„Кога пред 23 години почина мајка ми, ме земавте во заштита. Долго време внимававте на мене, но медиумите се моќни и се надевам дека еден ден нашата заедничка заемна поддршка ќе биде помоќна бидејќи ова не се однесува само на нас“, изјавил тогаш принцот Хари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Русија отвори истрага за кршење на правилата за летање по падот на Ми-8

Објавено пред

Рускиот истражен комитет соопшти денеска дека почнува кривична истрага за кршење на правилата на летање или подготовките за летање по катастрофата во која учествуваше воен хеликоптер Ми-8, пренесува „Спутник“.

„Отворена е кривична истрага за прекршок кршење на правилата за летање или подготовките за него, по катастрофата со хеликоптерот Ми-8“, се вели во соопштението.

Претходно во текот на денот, воениот хеликоптер Ми-8 падна во автономната област Чукотка на Далечниот исток од Русија додека изведуваше тренинг-лет. Четири лица загинаа во несреќата, информира руското Министерство за одбрана.

Експертите во моментот го проучуваат местото на инцидентот и ја запленуваат документација пред летот и примероци од горивото, додаде комитетот. Според првичните податоци, несреќата се случила поради технички проблеми, соопштија надлежните од регионот Чукотка, пренесува ТАСС.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Италијанците ќе добијат бонус од 500 евра за летување, но услугите на плажите ќе бидат повисоки за 20 отсто

Објавено пред

Во Италија, во август, поради правилата за ограничениот број на луѓе на плажи, ресторани и други јавни места, цената на десетдневен одмор би можела да се зголеми за 18 до 20 отсто во однос на минатата година, процени здружението за заштита на потрошувачи „Кодаконс“.

Резултатите од анкетата на јавното мислење покажуваат дека повеќе од 50 проценти од жителите на Италија не планираат летување, а од вкупниот број на оние кои ќе патуваат, 90,2 проценти од нив ќе го сторат тоа во рамките на границите на својата земја.

Се проценува дека почитувањето на мерките воведени за да се спречи ширењето на вирусот „Ковид-19“, кој тешко ја погоди Италија, ќе доведе до зголемување на цените.

Италијанската влада ги повика граѓаните ова лето да го поминат во својата земја, а како дел од пакетот мерки за ублажување на ефектите од епидемијата одредија бонус од 500 евра за семејствата со цел да им ги олеснат трошоците.

Сепак, Кодаконс процени дека чадорите, лежалките, паркингот, храната, пијалаците и другите услуги што се нудат на плажите ќе ги чинат Италијанците повеќе од порано.

Прикажи повеќе...

Европа

Британската влада го брани советникот на Џонсон, притисокот од медиумите и опозицијата не стивнува

Објавено пред

Британската влада продолжува да го брани „интегритетот“ на Доминик Камингс, најблискиот советник на премиерот, од критики дека ги прекршил карантинските мерки наметнати заради ковид-19, но притисокот на медиумите поради неговото однесување и изостанокот на извинување не стивнува.

Камингс се најде на удар на критики, откако беше откриено дека, и покрај мерките за ограничено движење, тој решил да го напушти Лондон и да вози 400 километри на северот на Англија за да го остави својот 4-годишен син кај семејството за да се грижат за него.

Тој ја објаснил својата одлука велејќи дека тој и неговата сопруга, која во тоа време била болна, не можеле да организираат соодветна грижа за нивниот син во Лондон, ако се разболат од ковид-19, па сметале дека тоа било најдобро решение.

Неговиот случај, сепак, продолжува да ги полни весниците, а неколку британски весници денес го критикуваат дека не се извинил и ниту изразил жалење за начинот на кој се однесувал, поради што најавата на владата за отворање на продавниците на 16 јуни и дополнително олеснување на рестриктивните мерки паднала во втор план.

Дури и во редовите на неговите конзервативци бараат негова оставка, која Камингс решително ја отфрлил претходниот ден.

Камингс ги игнорираше повиците за оставка, но тоа го стори министерот во шкотската влада Даглас Рос. Според него, објаснувањето на Камингс се засновало на одлуки кои не биле достапни за другите.

Премиерот Борис Џонсон го бранеше Камингс, велејќи дека однесувањето на неговиот советник е претпазливо, законско и со интегритет.

Камингс е главниот архитект на успешниот референдум од 2016 година на кој мнозинство Британци решија да ја напуштат Европската Унија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија55 минути

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови во случајот „Рекет“, обвинителката Вилма Русковска пред судот кажа дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски-Боки 13 и...

Македонија60 минути

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања тој ја отфрли можноста...

Македонија1 час

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет2 часа

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа4 часа

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Регион4 часа

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа4 часа

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што побргу да се отворат границите меѓу европските земји по затворањето...

Македонија5 часа

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската Зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата предизвикана од...

Регион5 часа

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Кога Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет16 часа

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија17 часа

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет18 часа

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Европа19 часа

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој...

Свет19 часа

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет20 часа

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа20 часа

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија23 часа

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Македонија1 ден

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет1 ден

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Досие