Контакт

Свет

Хасан Рохани: Иран одбива да влезе во воен судир со која било нација

Објавено пред

Иранскиот претседател Хасан Рохани во говорот што го емитува државната иранска телевизија изјави дека Исламската Република нема да води војна против која било нација, пренесува „Спутник“.

Рохани рече дека страните што му се противат на Иран се група неискусни политичари.

Во четвртокот два танкера за нафта наводно беа нападнати во Оманскиот Залив, во близина на Ормуската Теснина. САД побрзаа да го обвинат Иран за наводно саботирање на танкерите.

По инцидентот, американскиот претседател, Доналд Трамп, нареди распоредување на „УСС Мејсон“, разорувач од класата „Арлеј Бурк“, во областа, ефикасно проширувајќи го американското воено присуство во регионот.

САД и Иран доживеаја драматична криза во односите кога Трамп ги повлече САД од заедничкиот сеопфатен план за дејствување во 2015 година во потег што го осудија другите потписнички на договорот. Вашингтон потоа продолжи да наметнува санкции против Иран.

Една година по повлекувањето на САД, Иран објави дека делумно ќе ги прекине своите обврски од договорот.

Неодамна Организацијата за атомска енергија на Иран објави дека земјата ќе ги надмине ограничувањата за резервите на ураниум наведени во нуклеарниот договор и дека исто така може да ги надмине нивоата на резервите од тешка вода и ограничувањата во збогатувањето на ураниумот наведени во договорот.

Европа

Уапсен Колумбиец кој под перика криел половина килограм кокаин

Објавено пред

Maж од Колумбија беше уапсен на меѓународниот аеродром во Барселона, откако во неговата голема перика која ја носел на глава, бил пронајден половина килограм кокаин, соопшти денеска шпанската полиција.

По пристигнувањето од Богота, човекот го привлекол вниманието на полицијата бидејќи бил нервозен и имал голема перика под шеширот, објави „Ројтерс“.

Полицијата на главата на човекот пронашла пакет со кокаин во вредност од 30.000 евра.

Кај шверцерите на дрога не постојат ограничувања во инвентивноста при обидот да се минат контролите, се вели во соопштението на шпанската полиција.

Колумбиецот бил уапсен кон крајот на јуни.

Во 2018 година, шпанската полиција запленила повеќе од 100 килограми кокаин на аеродромот Ел Прат во Барселона.

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

Откако ја уби девојката, ги закачи морбидните фотографии на нејзиното измачувано тело на „Инстаграм“

Објавено пред

Младата интернет-ѕвезда од Њујорк беше убиена од момчето, кое на интернет ги објави страшните фотографии на нејзиното мртво тело. Ужасната сцена на социјалните мрежи стоеше повеќе од 12 часа, поради што „Инстаграм“ наиде на критика.

Фотографијата на телото на тинејџерката Бјанка Девинс (17) во неделата ја шеруваше Брендон Ендру Кларк (21) околу 6,40 часот изутрина, и покрај неа напиша: „Жал ми е, Бјанка”.

До неделата вечер, фотографијата сè уште беше активна и беше ставена зад замаглениот филтер за чувствителна содржиниа објави „Базфид њуз“. Сепак, корисниците можеа да ја гледаат сликата со кликнување на екранот, бидејќи „Инстаграм“ не сметаше дека тоа „ги прекршува нивните правила”.

Полицијата соопшти дека момчето ѝ го пресекол грлото на девојката со нож. По објавувањето на страшната фотографија на интернет, полицијата го лоцира. Тој бил пронајден во слепа улица во градот Утика.

Кога пристигнале на местото на злосторството, го нашле Кларк како се прободува со нож во вратот, пишува „Дејли стар“.

Потоа легнал преку зелената церада, под која го крил нејзиното тело, а потоа го извадил телефонот и си направил селфи лежејќи преку нејзиното мртво тело“, објави полицијата во Њујорк.

Наводно, младиот човек објавил фотографија додека полицијата била на местото на настанот.

Тие успеале да го разоружаат и да го одведат во притвор.

Кларк е обвинет за убиство од втор степен и му се закануваат 25 години затвор, ако биде осуден, објави „Њујорк пост”.

Бјанка Девинс имаше над 35.000 следбеници на социјалните мрежи. Таа и Кларк се запознале пред два месеци на „Инстаграм“.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Во Чеченија падна авион и се заби во куќа  

Објавено пред

Спортски авион падна денеска врз куќа во чеченското село Новошчедрински, соопшти за „Спутник“ републичката управа при чеченското Министерство за вонредни ситуации.

Во падот на авионот повредени се пилотот и уште три лица.

Човекот што управувал со авионот при падот си ја скршил клучната коска. Сите повредени се хоспитализирани.

Во тек е истрага за инцидентот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Брендирана гардероба, накит, часовници и уметнички предмети меѓу доказите за Боки 13

Тимот на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во соработка со Министерството за внатрешни работи во...

Македонија3 часа

Кривичниот суд му порача на Јовески, место да ги критикува судиите, да си погледне во сопствениот двор

Скопскиот Кривичен суд во соопштение до јавноста реагира на вчерашната изјава на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески дека на судиите,...

Свет3 часа

(Видео) Се урна зграда во Мумбај, над 40 затрупани

Десетици луѓе останаа затрупани по уривање четирикатница во индискиот град Мумбај. Станбената зграда во густо населеното подрачје се урнала затрупувајќи...

Свет3 часа

(Видео) Во Калифорнија експлодира куќа, има и жртви

Еден човек загина, а 15 се повредени кога експлодира куќа во Калифорнија, објави Си-ен-ен. Причина за експлозијата е оштетен гасовод....

Регион4 часа

Еден тон дрогa пронајдена во лабораторија за производство на марихуана во Република Српска

Во операцијата „Уникат“ во областа на Бања Лука полицијата на Република Српска откри голема лабораторија за производство на марихуана и...

Свет5 часа

Асанж нема да биде екстрадиран во земјите каде што му се заканува смртна казна

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, нема да биде екстрадиран во земјите во кои му се заканува смртна казна, рекол британскиот...

Македонија5 часа

Димитров: Системот почна да се бори со криминалот, сеирџиство и банално ликување не помагаат

Системот, со сите маани, почнува да се бори со криминалот, без разлика од каде доаѓа, напиша министерот за надвореши работи,...

Европа6 часа

На Алпите паднаа 30 сантиметри снег

На Матерхорн, еден од највисоките врвови на италијанските Алпи чија надморска височина е 4.478 метри, паднаа 30 сантиметри снег, кој...

Македонија14 часа

Русковска: Обвинителките засега нема да бидат изведени пред судија

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал, Вилма Русковска вели дека постоеле индиции оти Бојан Јовановски познат како Боки 13 се...

Македонија14 часа

Притвор од 30 дена и за Боки 13

Триесет дена притвор вечерва доби и првиот човек на 1ТВ и неформалниот директор на „БМЈ Медиа груп“, Бојан Јовановски, познат...

Македонија15 часа

Притвор од 30 дена за бизнисменот Зоран Милевски

Судот вечерва му изрече 30 дена притвор на бизнисменот Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, кој беше неколку часа на...

Македонија16 часа

Полицијата влезе и во домот на Катица Јанева

Полицијата вечерва влезе и во домот на специјалната обвинителка Катица Јанева, откако била издадена судска наредба за одземање на предмети....

Регион18 часа

Вучиќ по средбата со Макрон: Го молев да ни помогне за косовското прашање

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не е сонувач ниту фантазер за да мисли дека францускиот претседател, Емануел Макрон, ќе...

Македонија20 часа

Јовески поддржува ветинг по ослободителната пресуда за Латас

Првиот човек на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески, рече дека го поддржува решението за ветинг или друга форма на проверка на...

Македонија21 час

(Видео) Обвинителството со детали: Боки 13 и Милевски барале 8 милиони евра рекет од бизнисмен

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, и Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, се осомничени за примање награда за противзаконито...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Новите снимки за Нешкоски само потврдуваат како владеел Груевски

Новообјавените разговори за убиството на Мартин Нешкоски само потврдуваат како владеела претходната гарнитура и како се обиделе да скријат убиство,...

Македонија24 часа

Уапсен Боки 13

Попладнево е уапсен Бојан Јовановски – Боки 13. Неофицијално, апсењето е по барање на Обвинителството за организиран криминал. Тој попладнево...

Македонија24 часа

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка. Таа објави дека нејзината оставка ќе стане активна тогаш кога политичките партии...

Македонија1 ден

(Видео) Заев повика на лидерска средба в петок

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција повика на лидерска средба в петок во 14 часот во Клубот на пратениците. На средбата...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија1 ден

Кривичен го одби барањето на Кочан, в среда треба да се појави во затворот

Кривичниот суд во Скопје ја одби жалбата на Сеад Кочан за одложување на затворската казна од четири години и осум...

Досие