Контакт

Свет

Хезболах има складирано експлозиви во цела Европа

Објавено пред

Хезболах прошверцувал експлозиви, вклучително и амониумнитрат во Европа, каде што има мрежа од складишта, обелодени во четвртокот вечерта од висок службеник на американскиот Стејт департмент, пренесува „Нејшнел“.

Складиштата, отворени во цела Европа од 2012 година, содржат амониумнитрат – истата хемикалија што ја предизвика уништувачката експлозија на 4 август во Бејрут, во која загинаа најмалку 190, а беа ранети повеќе од 6.500.

„Денес, американската влада открива нови информации за присуството на Хезболах во Европа“, рече Нејтан Сејлс, координатор за борба против тероризмот во американскиот Стејт департмент.

„Од 2012 година Хезболах складира резерва од амониумнитрат во цела Европа транспортирајќи комплети за прва помош што ја содржат оваа супстанција. Денес може да обелоденам дека ваквите товари се префрлени преку Белгија во Франција, Грција, Италија, Шпанија и во Швајцарија“.

Амониумнитратот најчесто се користи во индустријата и во земјоделството како ѓубриво и послаб експлозив. Но, во големи количини, како што беше случај со експлозијата во пристаништето во Бејрут, тој може да предизвика пустош –  2.750 тони амониумнитрат ја предизвикаа, како што се верува, најсилната ненуклеарна експлозија во светот.

„Можам да посочам и дека се откриени или уништени значителни количества амониумнитрат во Франција, Грција и во во Италија. Имаме причини да веруваме дека оваа активност е сè уште во тек. Од 2018 година сè уште постои сомнеж дека се чува амониумнитрат во цела Европа, веројатно во Грција, Италија и во Шпанија“, рече Сејлс.

Американскиот висок службеник не откри како се добиени информациите, но се чинеше уверен дека Хезболах го чува овој материјал во цела Европа, па дури и Велика Британија.

„Ние знаеме дека Хезболах има складирано огромни количини амониумнитрат во цела Европа. САД повикаа на целосна, отворена и транспарентна и темелна истрага за експлозијата во Бејрут и се надеваме дека набргу ќе ги видиме резултатите од тоа“, рече тој.

Сејлс рече дека Хезболах ја чува супстанцијата за некој иден терористички напад.

„Го складираат ова оружје за да може да извршат големи терористички напади секогаш кога нивните господари во Техеран сметаат дека е потребно. Тое не е нешто што би го очекувале од политичка организација, туку од терористичка организација“, рече тој.

Американската влада ги повика европските влади да стават крај на правењето разлика меѓу политичкото и военото крило на Хезболах и да ја означат целата организација како терористичка група. Велика Британија, Германија, Холандија и Литванија веќе го сторија тоа, а ЕУ и Франција сè уште прават разлика меѓу двете крила.

„Продолжуваме да го сметаме Хезболах за закана не само за САД туку и за нашите европски сојузници. И затоа го обновуваме нашиот повик за повеќе земји да ја означат групата како целина и ЕУ да го прошири своето означување од 2013 година и на т.н. воено крило за да стигне до целата организација“, рече Сејлс.

Сејлс посочи дека експлозијата на 4 август во Бејрут е ужасен и жив потсетник за тоа колку може да биде смртоносен амониумнитратот. Тој ја повика либанската влада да спроведе непристрасна и транспарентна истрага за експлозијата во пристаништето.

Хезболан, либанските власти и европските влади не ги коментираа американските наводи.

Свет

Мајка и нејзините три деца извлечени од урнатините 18 часа по земјотресот во Измир

Објавено пред

Мајка и нејзините три деца биле извлечени од урнатините на една зграда во Измир под која биле заробени скоро 18 часа по силниот земјотрес во регионот на Егејското Море во кој загинаа најмалку 27 лица.

Во тек се напори за спасување на четвртото дете, пренесе „Ројтерс“.

Земјотресот уништи најмалку 20 згради во егејскиот пристанишен град Измир, каде сè уште трае операција за спасување.

Министерот за животна средина, Мурат Курум, рече дека досега биле извлечени околу стотина луѓе од урнатините.

Властите од Измир соопштија дека во земјотресот загинале 25 лица крај бреговите на западна Турција, додека две деца, момче и девојче, загинале на грчкиот остров Самос откако се срушил ѕид врз нив.

Повеќе од 800 лица се повредени во Турција.

По силниот земјотрес од 7 степени биле регистрирани околу 250 потреси.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Снимки од дрон го покажуваат ужасот по земјотресот во Измир

Објавено пред

Снимките направени со дрон го покажуваат ужасот што го остави силниот земјотрес што вчера го погоди турскиот град Измир.

Може да се видат згради претворени во купишта урнатини. Турското министерство за управување со вонредни состојби  соопшти дека и денеска траат спасувачките акции во 17 урнати или оштетени згради.

Во земјотресот загинаа најмалку 24 лица.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Словенија 1.796 новозаболени со коронавирус и 23 починати

Објавено пред

Во текот на претходниот ден, во Словенија се регистрирани 1.796 новозаразени со коронавирус, а 23 лица починаа. Процентот на позитивни лица во однос на тестираните лица е 26,78.

Вчера имаше 1.795 случаи, што е за еден случај помалку, но епидемиолозите предупредуваат дека тоа не значи дека епидемијата се намалува и дека трендот во последните денови е променет, бидејќи изменетиот протокол за тестирање се применува од средата.

Ова значи дека лекарите од примарната здравствена заштита повеќе не ги испраќаат на тестирање оние кои покажуваат знаци на болест и имаат поблаги симптоми, туку само оние со потешки форми на болеста, вработени во здравствени домови и домови за стари лица.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на Шекеринска од 27 април

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на сегашната министерка за одбрана Радмила Шекеринска на 27 април 2017 година во Собранието....

Македонија3 часа

Кафе-барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа и покрај забраната

Кафе-барот „Интермецо“ продолжил со работа и покрај забраната од 30 дена што ја изрече Општина Центар заради бучава. Градоначалникот на...

Свет3 часа

(Видео) Снимки од дрон го покажуваат ужасот по земјотресот во Измир

Снимките направени со дрон го покажуваат ужасот што го остави силниот земјотрес што вчера го погоди турскиот град Измир. Може...

Регион4 часа

Во Словенија 1.796 новозаболени со коронавирус и 23 починати

Во текот на претходниот ден, во Словенија се регистрирани 1.796 новозаразени со коронавирус, а 23 лица починаа. Процентот на позитивни...

Македонија4 часа

Мицкоски: Потребни се бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека се потребни бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички. „Образованието...

Македонија4 часа

УНИЦЕФ: Училиштата да се затворат единствено тогаш кога нема други алтернативи

Училиштата треба да бидат последни што ќе се затворат, а први што ќе се отворат, изјави Патриција ди Џовани, претставничка...

Македонија4 часа

Милевски: По 40 години, Пониква добива реконструирани ски лифтови

Владата преку Јавното претпријатие за државни патишта издвои средства да се реконструира патот за еден помасовен туризам на Пониква, а...

Регион4 часа

Во Хрватска 2.769 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 2.769 нови случаи на коронавирус, а 15 лица починаа, објави Националниот штаб...

Свет6 часа

Бројот на загинати во земјотресот во Измир се искачи на 24

Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос се искачи...

Свет20 часа

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна...

Македонија20 часа

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Свет20 часа

(Видео) Бројот на жртви во земјотресот во Турција се искачи на 14, над 400 лица се повредени

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот...

Свет22 часа

Меркел е против затворање на границите на ЕУ поради Ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека е против затворање на границите во рамките на земјите-членки на Европската Унија во услови...

Македонија22 часа

Вучиќ, Рама и Заев разговараа за обновување на иницијативата за регионална соработка

Лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија – претседателот Александар Вучиќ, премиерите Еди Рама и Зоран Заев денеска одржаа состанок...

Регион22 часа

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација...

Македонија1 ден

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија1 ден

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија1 ден

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија1 ден

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија1 ден

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Досие