Контакт

Свет

Херој од Виена сведочи за нападот: Ја впери пушката во мене

Објавено пред

Турчин кој бил ранет во терористичкиот напад во Виена за новинската агенција „Анадолија“ раскажа како за влакно избегнал смрт.

Реџеп Таип Гултекин вели дека бил со неговиот пријател во центарот на австриската престолнина кога ги слушнале истрелите. Тргнале во правец на пукотниците и виделе вооружен напаѓач како пука кон случаен минувач.

Инаку, двајцата се ММА борци со привремено живеалиште во Виена, а поради нивната храброст, станаа херои следниот ден по ужасниот терористички напад во австриската престолнина.

„ Откако ја однесов сопругата во блискиот ресторан, терористот ја впери пушката кон мене“ – се сеќава тој.

Гултекин се фрлил на земја за да ги избегне куршумите, но сепак бил ранет. Тој вели дека напаѓачот носел пушка со долги цевки. Би-би-си наведува дека напаѓачот имал автоматска пушка, пиштол и мачета.

„ Успеавме да влеземе во автомобилот на мојот пријател и отидовме во најблиската полициска станица да го пријавиме инцидентот“ – рече тој.

Гултекин рече дека подоцна видел полицаец ранет во судирот. Тој и неговиот пријател го однеле полицаецот до брзата помош бидејќи медицинските екипи не можеле да се приближат до местото поради пукањето. Тој исто така вели дека ѝ помогнал на една постара жена која се нашла таму да ја премести на безбедно место.

„Не сакав да одам во болница бидејќи раната на ногата не беше толку голема“ – рече тој, иако медицинскиот тим му понудил да го пренесе во болница.

„Не сакав да бидам товар затоа што мислев дека во пукањето ќе има многу ранети“, додаде тој.

Друг сведок на нападот за медиумите изјави дека убиецот бил вооружен со автоматско оружје.

„ Звучеше како петарди, тогаш сфативме дека се работи за истрели“ – рече сведокот, додавајќи дека напаѓачот „пукал диво со автоматско оружје“ пред да пристигне полицијата и да отвори оган, пренесе „Ал Џезира“.

Баровите и рестораните биле полни со гости во моментот на пукањето. Друг сведок, Евелин, го опиша моментот кога луѓето почнале да бегаат откако ги слушнале истрелите.

„ Одеднаш започна пукањето, најпрво не знаевме што е тоа … Потоа повторно се слушна пукање, но поблиску, па почнавме да бегаме„ – изјави таа за АП.

„Не знаевме дали трчаме во вистинската насока, наидовме на хотел и се скривме таму“, раскажа таа.

Најмалку четири лица беа убиени – двајца мажи и две жени – и 17 беа повредени во терористички напад во Виена, од кои шестмина потешко. Еден од напаѓачите е убиен, потрагата по останатите е во тек. Неколку напаѓачи со пушки синоќа околу 20 часот наведоа на шест локации во центарот на Виена, соопшти полицијата.

Портпаролот на полицијата, Харалд Серес, рече дека полицијата претпоставува дека имало најмногу четири напаѓачи, но тој посочи дека истрагата е во тек. Австрискиот министер за внатрешни работи, Карл Нехамер, синоќа објави дека е убиен еден напаѓач, кој изврши терористички напад во Виена, и дека полицијата во моментов трага по барем еден соучесник, пренесува „Танјуг“.

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека армијата била распоредена и во Виена како дел од антитерористичката операција.

Свет

Една крвна група е поотпорна на Ковид-19 од другите

Објавено пред

Голема студија направена во Канада нуди докази дека луѓето кои имаат нулта крвна група или се Rh-негативни, имаат помал ризик од заразување со коронавирус, јавува Ројтерс.

Од 225.556 Канаѓани тестирани за вирусот, оние со нулта крвна група имале 13% помал ризик од развој на тежок облик на ковид од оние со други крвни групи, наведува списанието „Anals of Internal Medisin“. Луѓето од која било крвна група, кои се Rh-негативни, исто така биле заштитени, особено ако имале нулта негативна крвна група.

Луѓето со ниско ниво на витамин Д се изложени на поголем ризик да заболат сериозно од Ковид-19, но од друга страна, високото ниво на витамин Д не го решава проблемот.Зголемувањето на нивото на витамин Д кај критично болни пациенти, имено, не го скратило престојот во болница, ниту пак ги намалило шансите да бидат префрлени на интензивна нега, илипак да бидат ставени на респиратор, утврдија лекарите во Бразил.

Научниците од Универзитетот во Пенсилванија и Универзитетот Виланова проучувале 1.409 пациенти кои имале домашна здравствена заштита, а скоро половина од нив биле помлади од 65 години.Кога биле отпуштени од болница, 80 проценти и понатака се жалеле дека остануваат без здив, повеќето пријавиле анксиозност или конфузија, а повеќе од 80 проценти биле во таква состојба што им требала помош при одење, облекување и капење. Но, по околу 32 дена домашна здравствена заштита, на 94 проценти повеќе не им била потребна помош.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција: 1.747 новоинфицирани, починаа уште 121 заразен со Ковид-19

Објавено пред

Во Грција, коронавирусот е потврден кај уште 1.747 лица, додека 121 пациент починале како резултат на болеста, пренесува агенцијата АНА.

Во моментов има 606 пациенти на апарати за дишење.Меѓу новите случаи, двајца се потврдени на граничните премини.
Од почетокот на пандемијата, во Грција се регистрирани 103.034 случаи на Ковид-19, а досега починале 2.223 лица.

Прикажи повеќе...

Свет

Протести во Техеран поради убиството на истакнат ирански научник

Објавено пред

Во Техеран денеска се одржа протест во врска со убиството на истакнатиот ирански научник и експерт за нуклеарно оружје Мохсен Фахризадех, на кој демонстрантите ги запалија знамињата на Израел и САД.

Околу стотина луѓе се собраа пред иранското Министерство за надворешни работи. Тие извикуваа пароли против САД и Израел и бараа одмазда. Беа истакнати транспаренти со написи „Ќе продолжиме со нуклеарната научна патека“, „Контролорите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) се агенти на Мосад“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Нови подводни истражувања во Охридското Езеро

Кон крајот на октомври успешно беше реализиран проектот „Подводно археолошко рекогносцирање на делови од источниот брег од Охридското Езеро“ чиј...

Свет5 часа

Една крвна група е поотпорна на Ковид-19 од другите

Голема студија направена во Канада нуди докази дека луѓето кои имаат нулта крвна група или се Rh-негативни, имаат помал ризик...

Македонија6 часа

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од...

Македонија7 часа

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на...

Регион7 часа

Ковачев: Мицкоски ја уништува европската иднина на македонските граѓани

Со своите лаги, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја уништува европската иднина на македонските граѓани. Ова за БГНЕС го изјави...

Европа8 часа

(Видео) Поплави во Сардинија, има жртви и исчезнати

Најмалку три лица починаа во поплавите во Сардинија предизвикани од силниот дожд, јавија италијанските медиуми. Две лица се водат како...

Регион10 часа

Црна Гора го протера српскиот амбасадор

Српскиот амбасадор во Црна Гора, Владимир Божовиќ e прогласен за персона нон грата и e замолен да ја напушти Црна...

Македонија11 час

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни...

Македонија12 часа

(Видео) Мицкоски: Навестувам дека Зоран Заев подготвува нов национален пораз

Заев станува изолиран со тесна клика на платеници и клиентелисти и во лична битка за задржување на фотелјата, наместо во...

Спорт13 часа

ФИБА го одложи натпреварот Македонија-Италија

Македонската кошаркарска репрезентација нема да го одигра првиот натпревар, во „балонот“ во Талин, против Италија. Дуелот кој требаше да започне...

Европа14 часа

Англија бесплатно ќе дели витамин Д како превентивна мерка против Ковид-19

Англиските власти објавија дека ќе понудат бесплатна испорака на витамин Д за околу 2,7 милиони граѓани кои припаѓаат на ризичните...

Македонија15 часа

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила мерки за заштита поради загадениот воздух

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила препораките и мерките во случај на неколкудневен надминат праг на ПМ10 честички...

Свет16 часа

Во Хонгконг запленети дијаманти со вредност од 700.000 евра

Царината во Хонгконг заплени повеќе од 160 дијаманти во вредност од околу 700.000 евра. Дијамантите се запленети од камион на...

Свет17 часа

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се опoравиле од Ковид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале,...

Македонија17 часа

Охридскиот градоначалник со осуда за оштетувањето на споменикот во чест на загинатите бугарски туристи

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати јавна осуда поради оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги...

Свет1 ден

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ на протести во повеќе градови: „Време е Заев да поднесе оставка“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва со автомобили одржа протести во неколку градови во државата поради ставовите на премиерот Зоран Заев, изнесени во...

Македонија1 ден

(Видео) Димитров: Не отстапуваме од македонскиот јазик и идентитет

Бугарија поради македонскиот јазик и македонската историја одлучи да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ. Во интервју за сараевската...

Македонија1 ден

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија1 ден

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Досие