Контакт

Европа

Холандија воведува целосно затворање по 19 часот

Објавено пред

Холандија ќе биде првата западноевропска земја што ќе воведе делумно затворање на земјата. Рестриктивните мерки ќе стапат во сила претстојниот викенд, соопшти денеска холандскиот јавен сервис НОС.

Кафулињата, рестораните и продавниците за непрехранбени производи ќе мора да затворат до 19 часот најмалку три недели почнувајќи од утре, соопшти ИСО, цитирајќи владини извори.

Луѓето ќе бидат повикани да работат од дома колку што можат, а на спортските настани во наредните недели ќе нема публика, додаде „Ројтерс“.

Училиштата, кината и театрите ќе останат отворени. Привремената влада на Марк Руте до вечерва ќе донесе одлука за новите мерки и ќе ја соопшти на прес-конференција закажана за 19 часот.

Бројот на заразени од коронавирус рапидно се зголеми по укинувањето на физичката дистанција на крајот на септември, па во четвртокот за 24 часа беше постигнат рекорден број заболени од речиси 16.300.

Во Холандија речиси 85 отсто од полнолетните граѓани примиле две дози, а бустер-дозите досега се одобрени само за мала група луѓе – лица со намален имунитет и лица постари од 80 години.

Минатиот месец речиси 55 отсто од пациентите во холандските болници и приближно 70 отсто на интензивна нега биле невакцинирани или делумно вакцинирани, покажуваат податоците на Холандскиот институт за здравје.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Само 14 отсто од Европејците сакаат да се вратат во канцеларија по пандемијата

Објавено пред

Само 14 отсто од Европејците сакаат да се вратат во канцеларија по пандемијата од 9 до 17 часот, а повеќе од половина од анкетираните велат дека се попродуктивни додека работат од дома, покажуваaт најнови истражувања.

Според нив „хибридната работа“, мешавина од работа од дома и канцеларија има и свои недостатоци, а повеќе од една четвртина од испитаниците веруваат дека работат постојано или работат до доцна во ноќта.

Со прашалникот биле опфатени 14.000 луѓе ширум Европа.

Според Евростат, во 2020 година, околу 12 отсто од вработените во Европската Унија работеле од дома, во споредба со 5 отсто од нив пред пандемијата.

„Работодавците сега мора внимателно да размислат како ќе одговорат на предизвиците на модерниот хибриден живот“, вели потпретседателот на „Самсунг“, Бенџамин Браун.

Две третини од Европејците изјавиле дека направиле или планираат да направат адаптации во домот за да го олеснат хибридниот живот и дека на пример, уредиле домашни канцеларии, додека 41 процент одлучиле да се преселат.

Исто така, 51 процент од испитаниците се изјасниле дека технологијата, односно алармите и разните апликации им олеснуваат да поставуваат граници меѓу работата и приватниот живот.

„Технологијата веројатно ќе го следи нашето ментално здравје и среќа, како и физичкото здравје, а паметните уреди ќе станат наши асистенти“, рече Меик Викинг, извршен директор на данскиот институт за истражување на среќата.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Tепачка во турскиот парламент

Објавено пред

Синоќешната расправа за буџетот во турскиот парламент завршила со тепачка меѓу пратениците, јавуваат медиумите во регионот.

Имено, додека се расправало за буџетот на Министерството за внатрешни работи, дошло до тепачка меѓу пратениците на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) и главната опозициска Републиканска народна партија (ЦХП).

Пратеникот од Бурса од редовите на ЦХП му се обратил на министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу и го прашал за Сезгин Баран Коркмаз, бизнисмен кој моментално е во затвор во Австрија, кој се соочува со бројни обвиненија во Турција и САД, вклучително и перење пари, поткуп и измама.

Шефот на опозицискиот лидер на ЦХП, Еркан Ајдин, го прашал Сојлу: „Зошто се качивте во авионот на Сезгин Баран Коркмаз? Вашата слика е објавена. Рековте дека нема друг авион. Ќе му кажете на претседателот“.

Како одговор на ова, министерот Сојлу како што пишуваат регионалните медиуми рекол: „Лажеш, измамник си.

Ајдин му возвратил, што уште повеќе го налутило Сојлу.

Интервенирајќи меѓу двајцата, заменик-претседателот на парламентарната група на ЦХП и потпретседателот на ЦХП, Вели Агбаба, се обидел да ги смири страстите.

Но, во расправата се вклучиле повеќе пратеници. По остра вербална расправа пратениците станале. Најпрво дошло до меѓусебно пцуење на пратениците, по што следела тепачка со тупаници.

Поради инцидентот седницата потоа била прекината.

Прикажи повеќе...

Европа

Австрија го укинува карантинот, но не и за невакцинираните

Објавено пред

Австрија ќе дозволи повторно отворање на голем број активности, од продавници и театри до ресторани и фризери, кога ќе го укине карантинот, објави владата во средата, но многу федерални провинции остануваат претпазливи и постепено ќе се отвораат.

Невакцинираните ќе останат во карантин, потврди новиот канцелар Карл Нехамер.

„За сите невакцинирани погодени од фактот дека се во карантин, постои јасна понуда: можете да излезете ако ја искористите можноста да се вакцинирате“, рече Нехамер, додавајќи дека целта е да се охрабрат што е можно повеќе луѓе. да ја прими првата доза.

Одлуката на владата значи преминување од униформни мерки на национално ниво кон конкретни за девет провинции. За работите да бидат уште поконфузни, брзото отворање ги вклучува западните провинции Форарлберг и Тирол, кои имаат највисока инциденца на Ковид-19 во земјата, соодветно.

„Некои провинции ќе дејствуваат постепено со текот на времето, а Бургенланд, Форарлберг и Тирол веднаш ќе донесат национална одлука“, рече тиролскиот гувернер Гинтер Платер на заедничката прес-конференција со канцеларот Карл Нехамер и министерот за здравство Волфганг Муекштајн.

Форарлберг и Тирол се алпски австриски сојузни покраини кои во голема мера зависат од зимскиот туризам. Хотелите низ Австрија беа затворени поради заклучувањето, иако скијачките патеки останаа отворени.
Австрија затвори пред две недели поради рекорден број случаи на коронавирус. Инфекциите во меѓувреме се намалија, но бројот на пациенти на интензивна нега продолжува да расте.

Владата вети дека карантинот нема да трае подолго од 20 дена, а тој период истекува во недела.

Горна Австрија, која долго време беше најтешко погодена од пандемијата и се граничи со Германија и Чешка, останува затворена до 17 декември.

Главниот град Виена ќе дозволи само отворање на кафулиња и ресторани, една недела по укинувањето на карантинот, а сите продавници и божикни саеми ќе бидат отворени во понеделник.

Австриските медиуми јавуваат дека уште три сојузни покраини ќе го сторат истото и ќе отворат само хотели и ресторани во петок, на 17 декември.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ25 минути

Автомобил пропадна во езерцето во Градскиот парк во Скопје

Автомобил „пежо 206“ паднал во езерце во Градскиот парк во Скопје. Фотографиите се објавени на Фејсбук групата „Ние сме од...

Свет2 часа

Aкутната фаза на пандемијата со коронавирус ќе заврши во 2022, предвидува Бил Гејтс

Акутната фаза на пандемијата на коронавирус ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на Мајкрософт Бил Гејтс на својот блог,...

Македонија17 часа

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија17 часа

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет20 часа

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа22 часа

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет22 часа

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа23 часа

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет23 часа

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет23 часа

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет23 часа

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет24 часа

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа2 дена

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа2 дена

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија2 дена

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа2 дена

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија2 дена

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија2 дена

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија2 дена

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија2 дена

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Досие