Контакт

Свет

Холандија и официјално си го смени името

Објавено пред

Холандските власти донесоа одлука да се укине името Холандија и од сега државата да се нарекува Нидерланд.

Одлуката да се отфрли Холандија од употреба е донесена со цел промена на имиџот на таа земја. Министерстватата, универзитетите, амбасадите и компаниите од овој месец ќе го користат името Нидерланд.

Властите се надеваат дека оваа промена ќе привлече повеќе туристи во другите делови на земјата бидејќи главниот град Амстердам, како и Харлем и Хаг, не се во состојба да се справат со големиот број туристи.

Земјата има 12 провинции, од кои само две во својот назив го содржат зборот Холандија.

Официјалното име на земјата е Кралството Нидерланд, а зборот Нидерланд е составен од зборот neder, што во германските јазици значи „ниско“, и land, што значи „земја“. Буквален превод на официјалното име на оваа земја ќе биде Кралство на Ниските Земји.

Меѓу првите употреби на Нидерланд во поголема промотивна кампања ќе биде на натпреварот за песна на Евровизија во 2020 година, чиј домаќин ќе биде Ротердам. Нидерланд исто така ќе се користи на сите материјали поврзани со Олимписките игри во 2020 година во Токио.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Прва оставка поради експлозијата во Бејрут

Објавено пред

Министерката за информации на Либан, Манал Абдел Самад најави денеска дека поднесува оставка од функцијата.

Ова е прва оставка на еден владин претставник во Либан, по разорната експлозија која предизвика лутина кај народот поради невнимание на надлежните.

„ По огромната катастрофа во Бејрут поднесувам оставка. Им се извинувам на Либанците, не можевме да ги исполниме нивните очекувања“ рекла министерката во кусо телевизиско обраќање.

Либанскиот христијански маронитски патријарх, Бехар Бутрос ал-Раи ја повикал владата да поднесе оставка ако не може да го измени начинот на кој владее со земјата и да и` помогне да закрепне од експлозијата.

Во експлозијата загинаа речиси 160 луѓе, 6000 се повредени, а десетина се исчезнати.

Претседателот на христијанската опозициска партија Катаеб, Сами Џемаил рекол дека тројца пратеници од таа партија одлучиле да поднесат оставка поради катастрората што ја погоди земјата и ги повика сите чесни членови на Парламентот исто така да постапат и да помогнат „во раќањето на новиот Либан“.

Висок претствник од таа партија загина во експлозијата.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Пукање во Филаделфија: Повредени шестмина, меѓу кои и бремена жена

Објавено пред

Во пукање на Филаделфија, ранети се три жени на возраст од 18, 24 и 59 години, од кои едната била бремена и тројца тинејџери на возраст од 17 и 18 години.

Сите повредени се хоспитализирани и се во стабилна состојба, соопшти полицијата.

Од почетокот на оваа година во Филаделфија од огнено оружје ранети се најмалку 98 малолетници, па градската управа основала група за спречување на насилство со задача да се застане на патот на постојаните вооружении судири меѓу малолетници, кои станале жален заштитен знак на овој град.

„ Градот е девастиран од насилството и користењето на огнено оружје. Нашата заедница нема да дозволи такви изливи на беззаконие и одлучен сум да ја применат правдата за поединци кои сакаат да нанесат штета на Филаделфија“ изјави шефот на полицијата, Даниел Аутло.

Полицијата не ги уапсила синоќешните напаѓачи ниту го запленила оружјето од кое било пукано.

Прикажи повеќе...

Регион

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Објавено пред

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна Грција. Според информациите, десетина луѓе се заробени во нивните домови и автомобили.

Полицијата соопшти дека брачен пар, на возраст од 86 и 85 години, утрово се најдени во бессознание во нивниот поплавен дом во приморското село Политика, на околу 100 километри северно од Атина. Бебето е пронајдено во приземен стан во истото село.

Локалниот градоначалник изјавил дека бебето и неговото семејство не биле од тоа место и дека тука биле на одмор.

Голем број луѓе во селото се качиле на покривот од зграда, па пожарникарите испратиле хеликоптер за спасување во таа област.

Силен дожд ноќеска почна да врне, а пожарникарите одговориле на повеќе од 50 пожари предизвикани од удари од гром.

Откорнати се многу дрвја и паднати на патиштата, поради што бројни туристи се блокирани во кампови во оваа област. Како што пренесуваат грчките медиуми, две реки се излеале и ги поплавиле патиштата. Властите ангажирале повеќе од 100 пожарникари и два хеликоптери во евакуацијата на заробени луѓе.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија3 часа

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет3 часа

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија5 часа

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет5 часа

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет6 часа

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Свет6 часа

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција,...

Свет6 часа

Пронајдена црната кутија од преполовениот авион во Индија

Истражителите ја пронајдоа црната кутија од авионот кој во петокот се излизга од пистата и се преполови на аеродромот во...

Свет19 часа

(Видео) Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут

Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против владата, пренесуваат светските медиуми. Претходно денеска...

Свет21 час

Британските медицински работници на протест, бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протестираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната макотрпна...

Македонија21 час

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Свет22 часа

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Свет24 часа

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи...

Македонија1 ден

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Свет1 ден

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во...

Регион1 ден

Косовскиот политичар Беџет Пацоли пријавил имот вреден стотици милиони евра

Поранешниот претседател на Косово и лидер на Алијанса за ново Косово, Беџет Пацоли, пријавил во Агенцијата за борба против корупцијата...

Македонија1 ден

Медицински техничар од Шведска еден месец ќе помага на Инфективната клиника

Ханс Јорген Михаел Селберг е медицински техничар од Шведска којшто пристигна во нашата држава на 4 август преку европскиот механизам...

Македонија1 ден

Во Скопје се роди бебе во „водена обвивка“ – редок феномен што се случува еднаш во 80 илјади породувања

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, наделава се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен...

Топ1 ден

Жени од Македонија, Албанија и Косово пронајдени во угостителски објект, сопственикот осомничен за трговија со луѓе

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот...

Македонија1 ден

Казнети 378 лица за неносење маска

Полицијата казнила 378 лица за неносење заштитна маска во текот на изминатиот ден. „Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година)...

Досие