Контакт

Свет

Холандски научници: Аерозагадувањето може да влијае на пораст на заразени од коронавирус

Објавено пред

Постојат докази дека загадувањето на воздухот ја влошува состојбата со коронавирусот и влијае на зголемувањето на бројот на заразени лица и стапката на смртност, се вели во анализа спроведена во Холандија.

Истражувањето што го пренесува „Гардијан“ покажува дека долгорочната изложеност на луѓе на честички од загадување ја зголемува можноста за заразување со Ковид-19 за приближно 10 проценти и ја зголемува смртноста од оваа болест за 15 проценти.

Холандските истражувачи зедоа предвид повеќе од 20 други фактори, вклучувајќи ја просечната густина на населението на едно место, возраста на населението, големината на домаќинствата, занимањата на луѓето и дебелината.

Постојат докази од поголемите градови во Европа, САД и Кина дека загадениот воздух ги влошува ефектите на коронавирусот врз луѓето. Истражувањето покажува дека е големо загадувањето и во руралните области каде мештаните интензивно се занимаваат со сточарство, па оттука ова истражување ја исклучува идејата дека загадувањето влијае само врз урбаното население, кое станува поподложно на вируси поради дејството на штетните честички.

Научниците предупредуваат дека е важно уште подлабоко да се разбере врската помеѓу загадувањето и коронавирусот, така што луѓето ќе знаат како да се справат со новите бранови во иднина.

Веќе е познато дека загадениот воздух предизвикува респираторни и срцеви заболувања кои ги прават луѓето поранливи, а со тоа и повеќе подложни на Ковид-19, велат научниците.

„Користејќи детални податоци, наоѓаме убедливи докази за врската помеѓу загадувањето на воздухот, особено концентрацијата на ситните честички и влошувањето на епидемијата на коронавирус“, заклучија истражувачите.

Регион

Во Словенија украден камион со 1,2 тона мед

Објавено пред

Непознати лица украле камион со 1,2 тона мед и килограм пчелин полен во близина на граничниот премин Фернетичи со Италија, соопшти словенечката полиција.

Кражбата ја пријавил возач, романски државјанин, кој видел дека камионот не е таму кога се вратил од кратката пауза на бензинската пумпа во Фернетичи, пренесува СТА.

Тој рече дека крадците однеле стока во вредност од 60.000 евра.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватски морнар повреден во експлозијата во Бејрут, се чувствува добро по операцијата

Објавено пред

Хрватски државјанин е повреден во експлозијата на магацините на амониум нитрат во Бејрут, соопшти Министерството за надворешни работи и европски работи (МВЕП).

„Во моментот на експлозијата, во Бејрут имало 11 хрватски морнари, од кои едниот е полесно повреден. Засега нема официјални податоци дека некој од хрватските граѓани смртно настрадал“, одговори МВЕ.

Станува збор за морнарот Бранко Перошевиќ, кого го оперирале и е добро, како и другите 10 морнари од бродот „Сити оф Рома“.
Готвачот од Славонија кој бил подложен на операција на раката и ногата упатил порака на благодарност до лекарите, болничкиот персонал и почесниот конзул во Бејрут, пренесува ХРТ.

„Сè е коректно и се чувствувам подобро. Мојата операција траеше четири часа и помина добро“, рече Перошевиќ.

Транспортниот брод „Сити оф Рома“ е специјализиран за превоз на возила и впловил во пристаништето во Бејрут шест часа пред експлозијата. Бродот, кој требало да се продаде наскоро, претрпе значителна штета и во тек е процена на штетата.

Поради воведување вонредна состојба во Бејрут, враќањето на хрватските морнари планирано за 11 август е продолжено до 21 август.

Прикажи повеќе...

Свет

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Објавено пред

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува „Дојче веле“.

Поради тоа, земјата воведе задолжително тестирање, кое почнува да важи од утре, во спротивно ќе следуваат големи парични казни.

Најголемиот германски аеродром во Франкфурт на Мајна добро е подготвен за тестирања, кои ги најави сојузниот министер за здравство, Јенс Шпан. Деветнаесет кабини за тестирање се подготвени на аеродромот веќе неколку недели. Патниците во нив досега можеа доброволно да се тестираат доколку пристигнале од некои од ризичните земји. Сега тоа ќе биде задолжително.

„Пандемијата не е готова“, изјави Шпан.

Тој стравува дека кон крајот на летниот распуст во многу германски сојузни покраини, со враќањето на туристите од ризични области, бројот на заразени дополнително ќе почне да расте.

Актуелните бројки се вознемирувачки. Институтот „Роберт Кох“ соопшти дека во средата се регистрирани 1.045 новозаразени. Толку заразени во еден ден немало од мај и тоа би можело да биде почеток на нов бран.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет1 час

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет1 час

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет2 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули, виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само околу половина од заболените и излекуваните...

Свет3 часа

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет4 часа

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет5 часа

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион16 часа

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет16 часа

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет18 часа

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет19 часа

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија21 час

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Македонија22 часа

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Регион23 часа

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија24 часа

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Македонија1 ден

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија1 ден

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за април, мај,...

Свет1 ден

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет1 ден

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет1 ден

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Досие