Контакт

Свет

Хомеопатка од Америка продавала лажни апчиња што доживотно штитат од коронавирус

Објавено пред

Хомеопатка од Калифорнија е обвинета за продажба на лажни сертификати за вакцинација и неефикасни апчиња за имунизација против Ковид-19. Таа била уапсена и била обвинета за две дела за медицинска измама.

Лекарката Џули А. Мази се соочува со 20 години затвор и стотици илјади долари глоба за делото, пренесуваат регионалните медиуми.

Мази продавала апчиња за имунизација за цена од 243 долари. Таа тврдела дека содржат многу мала количина коронавирус, што предизвикува имунолошки одговор и обезбедува доживотен имунитет на Ковид-19.

За да ги убеди клиентите да ги купат апчињата, таа им кажувала дека вакцините одобрени во САД содржат отровни состојки. Таа исто така им нудела хомеопатски лекови за детски болести и лажно тврдела дека тие ќе придонесат за имунизација, пишуваат американските гласила.

Хомеопатката на својата веб-страница вели дека има докторат на Националниот универзитет за природна медицина во Портланд и е образована за „традиционални медицински науки“ и „антички и модерни модалитети“, кои користат природни лекови. Таа наведува дека нуди и услуги на класична хомеопатија, создадена во Германија пред повеќе од 200 години.

Австралискиот национален совет за здравствени и медицински истражувања во 2015 година изјави дека нема многу докази дека хомеопатијата е ефикасна во лекувањето болести и дека многу концепти во хомеопатијата не се во согласност со основните научни концепти.

Властите почнаа истрага против Мази откога некои од оштетените лица поднеле жалба во април велејќи дека роднините од неа купиле апчиња за имунизација против Ковид-19 и дека поради тоа не отишле да се вакцинираат против коронавирусот. Покрај таблетите, Мази им давала и картички за вакцинација против Ковид-19, на кои пишувало дека ја примиле вакцината на „Модерна“.

Сè уште не е познато точно колку луѓе ги купиле таблетите за имунизација, но властите дознале дека Мази преку компанија за дигитално плаќање од јануари 2020 година до мај 2021 година добила повеќе од 200.000 американски долари, пренесуваат агенциите.

Свет

СЗО порача засега да не се дава трета доза вакцина, САД не прифаќаат

Објавено пред

Белата куќа го отфрли повикот на СЗО за мораториум на третата доза на вакцина продив Ковид-19, велејќи дека Соединетите држави не треба да избираат помеѓу давање трета доза од вакцината на своите граѓани и донирање на вакцини на трети земји.

„Тоа е погрешна алтернатива“, рече Џен Псаки, портпаролка на Белата куќа, коментирајќи го повикот кој СЗО го упати претходно.

„Сметаме дека можеме да ги направиме и двете и не мора да избираме помеѓу дополнително вакцинирање на Американците, што патем уште не е официјално предвидено, и помагање на сиромашните земји“, рече таа.

Псаки потсети дека САД веќе дистрибуирале повеќе од 100 милиони дози вакцини на посиромашните земји, што е повеќе од донациите од сите други земји заедно.

Соединетите држави уште немаат донесено одлука за дополнителна вакцинација, а Германија и Израел одлучија да го сторат тоа, пред се за постарите граѓани.

СЗО во средата повика да се стави крај на ревакцинацијата со трета доза, барем до крајот на септември, за да им се дадат повеќе вакцини на посиромашните земји.

Прикажи повеќе...

Европа

Пожарите во Грција не стивнуваат, населението се евакуира, огнената стихија уништи куќи

Објавено пред

ЕУ испрати помош за Грција и другите земји од Југоисточна Европа, кои се борат со големи пожари.

Помошта дојде еден ден откако во пожар изгореа повеќе од 100 куќи и деловни објекти во близина на грчката престолнина Атина.

Со чамци беше извршена евакуација на луѓето на островот Евија поради обилниот чад поради шумските пожари, тројца пожарникари беа повредени, а пожарникарите на другите места се бореа да ги задржат пламените јазици.

Речиси 85 луѓе беа однесени на плажа и евакуирани со пет чамци, а околу 150 куќи беа уништени на островот.

100-ина пожарникари, со седум хеликоптери и противпожарни авиони, се бореа со пожарот, соопштија претставници на цивилната заштита.

Шефот на Цивилната заштита, Никос Хардалијас, рече дека во последните 24 часа избувнале 118 пожари и предупреди дека може да дојдат уште полоши денови за пожарникарите што работат под голем притисок.

„Вложуваме титански напори на многу полиња. Според нашите прогнози, утре исто така се очекува да биде тежок ден. Најтешкиот дел е пред нас, следниве денови и недели ќе бидат уште потешки. Нашата клучна цел е да ги заштитиме човечките животи“, изјави тој пред новинарите, пишува „Катимерини“.

Прикажи повеќе...

Свет

Од луѓето Ковид-19 премина на животните, 40 проценти од дивите елени во САД добиле коронавирус

Објавено пред

Научниците открија дека ковид-19 од луѓето преминал на диви елени во некои делови на Соединетите Американски Држави.

Имено, тие открија антитела за САРС-КоВ-2 во 40 проценти од елените со бела опашка на североисток од земјата, пренесува „Science Alert“.

Само во Мичиген, 67 проценти од дивите елени имале имунолошки маркери на коронавирус во крвта.

Ова е првиот доказ за широка изложеност на „Ковид-19“ во дивиот свет.

Иако здравствената состојба на ниту еден од елените не е влошена, присуството на специфични антитела во крвта покажува дека тие неодамна го надминале вирусот.

Научниците стравуваат дека популацијата на диви елени може да биде добра основа за развој и мутација на Ковид-19, која потоа подоцна би можела да им се врати на луѓето, но со потешки последици врз нашето тело отколку порано.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Владата прогласи кризна состојба во траење од 30 дена заради зголемената појава на пожари

Владата на денешната 95-та седница, која се одржа изутринава донесе Одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна...

Топ1 час

72-годишен битолчанец извршил полов напад врз десетгодишно девојче

Маж од Битола на возраст од 72 години е осомничен дека сторил полов напад врз дете кое не наполнило 14...

Топ2 часа

Татко ја малтретирал својата ќерка, ја удирал со тупаници, и се заканувал на сопругата дека ќе ја убие

38-годишен жител од Брвеница, татко и сопруг е осомничен за малтретирање на својата ќерка и за семејно насилство над неговите...

Македонија2 часа

Активни пожари во битолскиот, струмичкиот, кумановскиот и штипскиот регион

Активни пожари има во битолскиот, струмичкиот, кумановскиот и штипскиот регион соопштија од Центарот за управување со кризи. Според објавата на...

Европа3 часа

Пожарите во Грција не стивнуваат, населението се евакуира, огнената стихија уништи куќи

ЕУ испрати помош за Грција и другите земји од Југоисточна Европа, кои се борат со големи пожари. Помошта дојде еден...

Македонија3 часа

Ангелов: Пет хеликоптери го гаснат пожарот кај Пехчево, ако дозволат условите, ќе емитувам во живо

Пет хеликоптери, три српски и два македонски, полетаа од скопскиот аеродром кон Пехчевскиот Регион, соопшти утрово директорот на Центарот за...

Македонија4 часа

Владата ќе го разгледува предлогот за воведување кризна состојба во државата поради пожарите

Владата, денеска, во 8.30 часот треба да одржи седница за предлогот на Управувачкиот комитет за воведување кризна состојба во траење...

Македонија16 часа

Стојанче Ангелов од вршител на должност стана директор на ЦУК

Владата на денешната 94 седница донесе одлуки во однос на повеќе кадровски решенија. Така, Стојанче Ангелов кој досега беше вршител...

Македонија18 часа

Награди од по 10.000 денари за пожарникарите кои го гаснеа пожарот кај Кочани

Владата на седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината....

Македонија18 часа

Албански државјанин приведен за подметнување на пожар, има осомничен и за оној во Старо Нагоричане

Попладнево од страна на полициски службеници од полициското одделение Галате уапсен е 32-годишен албански државјанин со иницијали Л.А, кој илегално...

Македонија20 часа

Владата ја разреши директорката на инспекторатот за животна средина

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од...

Македонија22 часа

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ1 ден

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион1 ден

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Европа1 ден

(Видео) Две загинати лица и десетици повредени во судир на два воза во Чешка

Две лица загинаа, седум се во критична состојба а 31 лице се повредени во судир на два патнички воза во...

Македонија1 ден

Македонија е во портокалова фаза – да се почитуваат мерките за заштита од топлотниот бран, порачуваат надлежните

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавците, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во центрите за социјална работа...

Македонија1 ден

Две дози вакцина во државата примиле 401.336 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 920.442...

Регион1 ден

(Видео) Грчките пожарникари цела ноќ се бореа со пожарите, гори и предградие на Атина

Вкупно 81 пожар избувнаа во Грција во последните 24 часа, а пожарникарите сѐ уште се борат со 40 од нив, кои...

Свет1 ден

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар може само вакцинирани

Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и во театар без потврда за вакцинација, изјави...

Топ2 дена

Скопјанец ја тепал мајка си, но таа не сакала да го пријави – повредена излегла од болница и починала

Полицијата уапсила 36-годишен скопјанец откако започнала истрага по пријава дека во близина на градската општа болница „8 Септември“ почината била...

Досие