Контакт

Свет

Хрватска предупредува дека 60.000 мигранти се подготвени да влезат во ЕУ

Објавено пред

Хрватската влада го алармира остатокот од Европската Унија со тврдењето дека балканската мигрантска рута во блиска иднина може повторно да се отвори и дека 60.000 мигранти се подготвени да влезат во европскиот блок. Хрватското Министерство за внатрешни работи предупреди дека мигрантите може да се обидат да пробијат нов пат низ балканските држави што ќе минува низ Грција до Албанија, потоа Црна Гора, Босна и низ Хрватска.

Министерството потоа ја повика ЕУ да обезбеди помош во зајакнувањето на заедничката надворешна граница за да се спречи потенцијалната хуманитарна криза, пишува „Ил џорнале“.

Процената за 60.000 мигранти доаѓа од словенечката полиција, која вели дека има многу мигранти што моментно се наоѓаат помеѓу Грција и Албанија и бараат безбеден пат за влез во Европската Унија.

Во првите четири месеци од 2018 година има значителен пораст во бројот на мигранти што се обиделе да ја преминат хрватската граница со Словенија. Во одреден временски период 1.266 мигранти се обиделе да ја преминат границата, што е зголемување од 280 отсто во споредба со минатата година. Заедно со речиси 60.000 мигранти, кои  веќе се на Балканот, бројот на мигранти што преминуваат од Турција во Грција исто така драматично се зголемил оваа година.

Димитрис Мавридес, градоначалник на Орестијада, град на грчко-турската копнена граница, предупреди: „Нашите приемни капацитети се преплавени и ситуацијата е речиси надвор од контрола. Многу повеќе мигранти доаѓаат отколку што всушност се регистрираат“.

Друг важен фактор што има потенцијал да предизвика нова мигрантска криза е неодамнешниот предлог на грчката влада да им се дозволи на мигрантите што се наоѓаат на островите во Егејското Море слободно да патуваат до копното. Предлогот доаѓа кога невладините организации и другите групи ја притиснаа владата поради сериозниот проблем со пренатрупаност на островите, што доведе до насилство во неколку случаи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Ѓукановиќ и официјално ја презеде функцијата претседател на Црна Гора

Објавено пред

Од

Мило Ѓукановиќ денеска во Цетиње положи заклетва и официјално ја презеде функцијата претседател на Црна Гора. „Се колнам со мојата чест на Уставот на Црна Гора дека должноста претседател на Црна Гора ќе ја извршувам совесно и одговорно за доброто на сите граѓани на нашата татковина. Како претседател на државата ќе се посветам на чувањето на независноста и суверенитетот на Црна Гора и нејзината афирмација како граѓанска, демократска, еколошка и држава на социјална правда, заснована на владеење на правото“, истакна Ѓукановиќ во заклетвата.

Црногорската опозиција ја бојкотираше инаугурацијата на Ѓукановиќ, кој на функцијата го замени партискиот колега Филип Вујановиќ. Освен пратениците во црногорскиот pарламент, на свечената седница присуствуваа и највисоки поранешни и сегашни државни функционери и челници на државни институции. На седницата беа поканети и членови на Владата, верски лидери, ректори на универзитети, членови на дипломатскиот кор, нерезидентни амбасадори, воени аташеа и претставници на меѓународни организации.

Ѓукановиќ (56) освои скоро 54 отсто од гласовите на претседателските избори на 15 март, избегнувајќи втор круг. Ѓукановиќ стана најмладиот премиер на Европа во 1991 година на возраст од 29 години.

Прикажи повеќе...

Свет

Бројот на мртви од ебола во Конго се зголеми на 26

Објавено пред

Од

Уште едно лице почина од ебола во Конго, со што бројот на мртви од епидемијата се зголеми на 26, соопшти денеска тамошното министерството за здравство.

Министерството соопшти дека се потврдени четири нови случаи на инфекција. Од почетокот на мај, кога епидемијата избувна во северозападниот дел на Конго, забележани се 46 можни случаи на ебола, од кои 21 се веќе сигурно потврдени, а кај четири лица постојат сериозни показатели дека станува збор за тој вирус.

Претседателот на Конго, Џозеф Кабила и неговата влада вчера се согласија да ги зголемат средствата за итна реакција против еболата, кои сега изнесуваат повеќе од четири милиони долари. Владата одлучи да даде бесплатна здравствена заштита во погодените области и да обезбеди посебна грижа за сите жртви од ебола и нивните роднини.

Ширењето на смртоносниот вирус од руралните области кон градот Мбандака со повеќе од еден милион жители, ги зголеми стравувањата за епидемија во густо населените урбани области. Со цел да се ​​запре епидемијата ќе се користи нова експериментална вакцина, која се уште е во фаза на тестирање, но се покажа како ефикасна при епидемијата во Западна Африка, пред неколку години.

Вакцинацијата се очекува да започне следнава недела. Во Конго има повеќе од 4.000 дози од вакцината, а на пат кон земјата се дополнителни количини од овој експериментален лек.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Ердоган пристигна во Сараево, поддржувачи доаѓаат од сите страни

Објавено пред

Од

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, пристигна за Сараево, каде што ќе присуствува во работна посета. Претходно, во Сараево стигнаа и првите автобуси со турски државјани кои ќе присуствуваат на денешниот митинг што ќе го одржи турскиот претседател.

Станува збор за Турци од Западна Европа, главно од Германија и Холандија. Тие се првите гости во Сараево од очекуваните 15.000 за кои е најавено дека ќе присуствуваат на митингот.

Нивното доаѓање го обезбедуваат полициски тимови на Министерството за внатрешни работи на кантонот Сараево, вклучително и специјални единици. На сараевските улици од рано утрово се присутни зголемен број на полицајци, кои се распредени низ целиот град.

Полициските службеници ги обезбедуваат крстосниците на главните градски улици како и автобуските и трамвајски постојки, но и просторот околу државните институции.

Министерството за внатрешни работи на кантонот Сараево изјави дека на терен ќе бидат ангажирани доволен број на полицајци и дека организаторите на јавнот собир во салата „Зетра“ ги презеле сите наложени мерки за безбедност. Безбедносните мерки во Сараево се зголемени на највисоко ниво, особено по информациите кои се појавија за наводна закана за атентат врз Ердоган.

Ердоган во Сараево ќе одржи предизборен митинг по повод предвремените избори во Турција закажани за 24 јуни.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во четврток нова средба за името со медијаторот Нимиц во Њујорк

Во четврток и петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што информира...

Македонија2 часа

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија3 часа

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Македонија7 часа

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија9 часа

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија1 ден

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија1 ден

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија1 ден

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија1 ден

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија1 ден

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет1 ден

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет1 ден

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Економија2 дена

(Видео) Тасева обвини дека проблемот во „Фени“ е поголем од оној во „Скопје 2014“, бара државните институции да го испитаат

Стечајната судијка на „Фени“ направила формална повреда на Законот за стечај оти не го отфрлила планот за реорганизација на комбинатот...

Култура2 дена

Петиција против пазарењето со културата – Не шуткајте нè во невидливи ќошиња

Интензивни реакции на социјалните мрежи по шпекулациите дека Владата преговара со Беса за ресорот култура. Оваа информација не ја потврдија...

Македонија2 дена

Грујевски и Бошкоски нема да бидат екстрадирани, одлучи Врховниот суд во Атина

Горан Грујевски и Никола Бошкоски нема да бидат екстрадирани во Македонија за да им се суди за децениското нелегално прислушување. Врховниот...

Македонија2 дена

Од Владата не коментираат за Република Илинденска Македонија

Република Илинденска Македонија неофицијално е последниот предлог за решение на спорот за името за кој вчера во Софија дискутирале премиерите...

Македонија2 дена

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

Името Илинденска Македонија (што означува два историски настана од 1903 и 1945 година), според информациите што доаѓаат од страна на...

Македонија2 дена

Јанушев: Итна лидерска средба за името, Заев да каже кои се опциите што ги договорил со Ципрас

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека изминатите денови неколкупати јавно побарале од премиерот Заев одржување лидерска средба во врска со името, но...

Македонија2 дена

Каракачанов: Едно од можните решенија е Илинденска Македонија

Илинденска Македонија е едно од можните имиња за Македонија кое било договорено вчера меѓу премиерите на Македонија и Грција. Слушнав...

Досие