Контакт

Свет

ХРВ: Ученичките во Сенегал се сексуално злоупотребувани од професорите во замена за подобри оценки

Објавено пред

Не е познат точниот број на сексуални злоупотреби од страна на професори врз ученички во училиштата во Сенегал, вели најновиот извештај на организацијата „Хјуман рајтс воч“. Според извештајот, и покрај мерките што ги презела владата за заштита на децата од злоупотреба и екплоатација, сепак бројот е застрашувачки.

Голем е бројот на ученички кои забремениле како резултат на сексуални врски со професор, кој потоа негирал дека имал каква било врска со ученичката. ХРВ додава дека тие девојки потоа го прекинуваат образованието поради бременоста.

Голем дел од девојките кои биле малолетни во моментот кога биле изложени на секс со професор рекле дека професорите ги натерале на секс во замена за подобри оценки, храна, мобилни телефони и нова облека.

Директорите на училиштата, според податоците, ги прикривале обвинувањата против вработените за да ја сочуваат репутацијата на училиштето, но и поради страв дека ќе го загубат персоналот.

Инаку, законот, воведен во 2013 година, предвидува казна затвор од 10 години за професор кој имал сексуална врска со ученик.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Три питбула растргнале девојче додека си играло на улица

Објавено пред

Деветгодишната Ема Хернандез почина во Детроит во понеделникот, откако била нападната  од три питбула.

Девојчето си играло на улица, а откако се случил нападот, сведоците се обиделе да и ’помогнат. Едниот дури пукал кон кучињата.

„Фрлив тула на едно куче“, изјавил еден од очевидците, Едвард Круз, за „Си-ен-ен“.

Сосетката Дебора Голден, која  исто така живее во соседството,  ги слушнала криковите на девојчето. Откако ги видела трагите на каснување на вратот, таа и нејзиниот татко се обиделе да ја реанимираат.

За жал, Ема починала на патот кон болницата.

Сопственикот на кучето (33) е во притвор, но полицијата не го навела неговото име ниту го обвинила за нешто. Неговите кучиња биле однесени во Центарот за заштита и контрола на животните во Детроит каде што најверојатно ќе бидат евтанизирани.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Силен град уби повеќе од 11.000 птици во САД

Објавено пред

Силен град што ги погоди областите северозападно од Билингс, најголемиот град на американската држава Монтана, уби повеќе од 11.000 птици на 11 август.

Според соопштението за медиумите, биологот Џастин По проценува дека околу една четвртина од птиците на езерото се повредени или убиени.

Околу пет проценти од преживеаните патки и една третина од живите пеликани / корморани „покажуваат некои знаци на повреда или моторно оштетување“, објави „Вашингтон пост“.

„Ова не е невообичаено за нас, но обично се случува во јуни“, објасни метеорологот Шон Палмквист, велејќи дека температурата била под очекуваното за тој период од годината минатата недела, така што натпросечната влажност и силниот ветер предизвикале бура.

Постојат индикации дека градот најпрво започнал да паѓа во близина на езерото и веројатно птиците не го предосетиле.

Прикажи повеќе...

Свет

Берни Сандерс претстави капитален план за борба против климатските промени

Објавено пред

Демократскиот претседателски кандидат, Берни Сандерс, ја промовираше својата стратегија за климатски промени вредна 16,3 милијарди долари за време на турнејата низ северна Калифорнија.

Според планот, Сандерс би иницирал деценија на т.н. Green New Deal, 10-годишна федерална мобилизација која климатските промени би ги земала предвид во секоја политичка акција, од миграцијата до надворешната политика, со ветување дека од ваквиот начин на дејствување ќе произлезат 20 милиони работни места.

САД целата електрична енергија би ја произведувале од обновливи извори до 2030 година, односно би постигнале целосна „декрабонизација“ до 2050 година.

„Масовно ќе инвестираме во енергијата од ветрот, соларната и другите видови на одржлива енергија“, изјави Сандерс пред насобраната толпа од околу 5.000 луѓе, која со воодушевување го поздрави.

Сандерс во говорот ги обвини нафтените компании дека се подготвени да ја уништат планетата за нивните краткорочни профити.

„Не можеме да го свртиме грбот пред оваа криза“, рече тој. „Ние мора да го водиме целиот свет во нова енергетска насока“, додаде Сандерс.

Неговата стратегија опфаќа десетици стратешки планови за Соединетите држави бескомпромисно да ги напуштат фосилните горива при производството на електрична енергија, во транспортот и во градежниот сектор.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа46 минути

Германија ги зголемува залихите со таблети јод во случај на нуклеарен инцидент

Германските власти го зголемуваат снабдувањето со таблети јод коишто ќе можат да им помогнат на граѓаните во случај на нуклеарен...

Свет1 час

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат низ Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Регион2 часа

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите час и половина ги спасувале децата

Поради дефект се заглави рингишпилот ,,Скај флаер” во Биоград во Далмација, по што пожарникарите час и половина ги спасувале децата...

Свет2 часа

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш на Твитер соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена излегол од притвор, откако...

Свет3 часа

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија13 часа

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија15 часа

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа18 часа

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ22 часа

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ23 часа

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија24 часа

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија1 ден

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија1 ден

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет1 ден

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија1 ден

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа1 ден

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија2 дена

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион2 дена

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија2 дена

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Досие