Контакт

Свет

„Хјуман рајтс воч“: Нагло влошување на човековите права во Либан

Објавено пред

Човековите права во Либан бележат најдрастично влошување во последните неколку децении, покажа најнов извештај на „Хјуман рајтс воч“ (ХРВ).

Стапката на сиромаштија на земјата се зголеми двојно во 2020 година како резултат на невидената економска криза, пандемијата на коронавирус и експлозијата на пристаништето во Бејрут на 4 август.

„Со секој изминат ден, животот на граѓаните, мигрантите и бегалците во Либан станува сè понеподнослив“, велу Аја Мајзуб, истражувач на ХРВ за Либан.

Колапсот на валутата на Либан, надополнет со рапидното зголемување на цените на храната и стоките, ја десеткуваше можноста на луѓето да си ги дозволат основни потреби, вклучувајќи храна, засолниште и здравствена заштита, се вели во извештајот.

Утврдено е дека маргинализираните заедници, вклучително и семејствата со ниски примања, лицата со попреченост, мигрантите, бегалците и ЛГБТК-лицата, биле непропорционално погодени од пандемијата. Утврдено е дека 88 отсто од сириските бегалци во Либан живеат во екстремна сиромаштија.

ХРВ обвинува многу проблеми се предизвикани од владата на Либан, која, како што тврди извештајот, не успеала да развие навремен, робустен или координиран план за помош за проблемите на земјата.

„Политичката елита сè уште се договара околу тоа како да се подели смалениот плен за да се збогати додека ја осиромашува земјата“, рече Мајзуб.

Владата не им ги исплатила на болниците средствата што им ги должи, со што се намалува можноста на медицинскиот персонал да одговори на пандемијата на коронавирус. Неисплаќањето на болниците и падот на валутата во земјата ги спречи медицинските центри да увезат доволно лекови за да ги задоволат потребите на населението.

Либанските власти, се додава во извештајот, не успеаја да ги заштитат жените и девојчињата од насилство и од дискриминација. Владата, исто така, потфрли во својата обврска да ги заштити домашните мигрантски работници, кои во Либан се повеќе од 250.000.

Новиот договор за работници-мигранти, кој би го заменил долгокритикуваниот систем „кафала“, беше суспендиран на крајот на октомври. Новиот договор ќе ги кодифицираше правата на странските работници, кои се исклучени од законите за работни односи во Либан.

Судот соопшти дека е донесена одлука за запирање на планираното спроведување на договорот затоа што може да му нанесе огромна штета на секторот за регрутирање работници.

ХРВ исто така ги осуди либанските власти за нивната прекумерна употреба на сила против антивладините демонстранти и континуираните напади врз слободата на говорот.

Свет

Ковакс ќе испорача 1,8 милијарди вакцини во 92 посиромашни земји во текот на годината

Објавено пред

Системот за дистрибуција на вакцини Ковакс планира да испорача 1,8 милијарди дози на посиромашните земји оваа година и очекува побогатите земји да ги исполнат своите обврски во таа насока во втората половина на годината.

Нашите предвидувања покажуваат дека треба да ги исполниме барањата за вакцина поставени од самофинансирачки членови на системот во втората половина на 2021 година, рекоа од Алијансата за вакцини ГАВИ во име на Ковакс.

Ковакс, кој е дизајниран да им овозможи на сите еднаков пристап до вакцините против Ковид-19, а кој заеднички го водат Алијансата за вакцини ГАВИ, Светската здравствена организација и други, рече дека 1,8 милијарди дози ќе бидат доставени до 92 земји кои ги исполнуваат условите и дека тоа би одговарало на приближно 27 проценти од покриеноста на населението во тие земји.

Прикажи повеќе...

Свет

Тројца загинати во експлозија на морнаричката академија на Либија

Објавено пред

Три лица загинаа кога избувна пожар проследен со експлозија во магацин за муниција на морнаричката академија во регионот Јанзур, западно од либискиот главен град Триполи.

Италијанската новинска агенција „Нова“ го цитираше либискиот офицер Али Ал-Калиди, кој рече дека командантот на Воената академија, бригадниот генерал Ахмед Ајуб, и бригадниот Салем Абу Салах, како и уште едно лице, загинале во експлозијата.

Експлозијата ранила уште петмина други и предизвикала материјална штета. Либиската влада на национален договор (ГНА) не објави никакво соопштение за причините за експлозијата.

Експлозијата се случи неколку часа по посетата на началникот на ГШ на силите на ГНА, генерал-потполковник Мохамед ал-Хадад, во седиштето на академијата.

Академијата се наоѓа на 11 км од во седиштето на Мисијата за поддршка на ОН на Либија, во регионот Јанзур.

Прикажи повеќе...

Европа

Холандија првпат по Втората светска војна воведува полициски час

Објавено пред

Холандскиот премиер во заминување, Марк Руте, изјави дека сака да го спречи третиот бран на коронавирусот поради што ќе се воведе полициски час од 20.30 до 4.30 часот наутро. Ова е првпат по Втората светска војна, холандската влада да предложи полициски час.

Руте рече дека полицискиот час ќе биде воведен веднаш штом одлуката биде одобрена во парламентот, пренесува холандската телевизија „Нос“. Тој додаде дека за време на полицискиот час движењето на луѓето на улица ќе биде целосно забрането, со некои исклучоци, како што се работа или прошетка на кучиња. Казната за кршење на полицискиот час ќе биде 95 евра.

Руте исто така рече дека забраната за летови кон Велика Британија, Јужна Африка и Јужна Америка ќе биде воведена од сабота.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија1 час

Обвинение за двајцата насилници кои во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници кои во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија2 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Согласно неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец, се бележи стабилизација на епидемијата во земјата, велат од...

Европа2 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет3 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија4 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет15 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет16 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет18 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија18 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт19 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија19 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија20 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет21 час

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија21 час

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија21 час

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет1 ден

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет1 ден

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ1 ден

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Досие