Контакт

Свет

ЦИА: Иран сака да ја убие американската амбасадорка во Јужна Африка

Објавено пред

Иран размислува за обид за атентат врз американската амбасадорка во Јужна Африка како претпочитан метод на Иран за одмазда за убиството на генералот Касем Сулејмани во јануари, пренесува „Политико“ цитирајќи повеќе извори на разузнавачки служби на САД и документот на ЦИА за глобални закани.

Иако во тоа време Техеран возврати со истрелување ракети врз базите на американската армија во Ирак, американските жртви беа мали, а повеќето израелски и американски разузнавачки служби тогаш изјавија дека веројатно ќе има нови обиди за одмазда.

„Политико“ вели дека американските власти биле свесни за општата закана против амбасадорката Лана Маркс (66) од пролетта. Маркс положи заклетва како амбасадор на САД минатиот октомври. Но, разузнавачките информации за заканата кон неа станаа поконкретни во последните неколку недели, се вели во извештајот, истакнувајќи дека иранската амбасада во Преторија е вклучена во заговорот.

Овој заговор сè уште не е конкретизиран, а Техеран разгледува и други опции за одмазда, стои во извештајот.

Директивата на разузнавачката заедница позната како Duty to Warm бара од американските разузнавачки агенции да ја известат потенцијалната жртва ако разузнавачките информации укажуваат дека нејзиниот живот може да биде во опасност. Ако се таргетирани претставници на американската влада, во нивните брифинзи и безбедносно планирање се додаваат и веродостојни закани. Маркс е информирана, а заканата е внесена во Светскиот разузнавачки преглед на ЦИА.

Иран со децении оперира со тајни мрежи во Јужна Африка, а „Ал џезира“ и „Гардијан“ известуваа за неговата тајна мрежа во 2015 година.

Изворите на „Политико“ велат дека Маркс може да биде цел и поради нејзината наводна блискост со Трамп и поради намалените безбедносни мерки во споредба со Европа, иако Иран таму извршуваше операции во минатото. Нападот на европска почва во овој момент може да ја поткопа и поддршката на ЕУ за позицијата на Иран во нуклеарниот ќор-сокак со САД.

Свет

СЗО ѝ заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирус

Објавено пред

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при научно-истражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа во фаза 3 на испитувања кај околу 2.000 луѓе во светот, пренесува „Спутник“.

„СЗО многу ги цени напорите што ги презеде Руската Федерација за развој на вакцина против Ковид-19, имено ‘спутник V’. Уште еднаш сакам да ѝ се заблагодарам на Русија за одличните напори да создаде безбедна и ефективна вакцина“, изјави регионалниот директор за Европа на СЗО, Ханс Клуге, по состанокот со рускиот министер за здравство, Михаил Мурашко.

Тој исто така истакна дека Русија му помогнала да обезбеди помош за земјите од Централна Азија среде пандемијата и генерално ја покажала својата посветеност на глобалната солидарност.

Москва веќе има добиено барања за една милијарда дози вакцина од најмалку 20 земји, но властите посочија дека Русија мора прво да им се погрижи за своите граѓани.

Руското Министерство за здравство потврди дека лекот ги поминал сите потребни контроли и докажано е дека е способен да гради имунитет против вирусот најмалку две години.

Прикажи повеќе...

Европа

Шведска го сузби коронавирусот: Ја платија цената, но можеби завршија со епидемијата

Објавено пред

Еден од водечките дански епидемиолози Ким Снепен процени дека епидемијата на коронавирус во Шведска можеби е сузбиена, иако имунитетот на населението сè уште е под 60 проценти.

„Постојат индиции дека Швеѓаните се здобиле со ниво на имунитет на болеста, што заедно со другите мерки е доволно за да се сузбие инфекцијата“, за „Политикен“ изјави Снепен, професор на Институтот „Нилс Бор“ во Копенхаген.

Минатата недела Шведска дневно регистрираше 23 случаи на инфекција со коронавирус на милион луѓе, во споредба со 61 случај во Данска.
Снепен призна дека Шведска има многу повисока стапка на смртност отколку Данска, бидејќи речиси 5.900 луѓе починале во Шведска и 635 во Данска.

„Тоа е цената што ја платија, но позитивната страна е што можеби сега завршија со епидемијата“, истакна Снепен.

Шведска, чиј пристап без заклучување да се постигне имунитет на стадото е критикуван од медицински експерти и политичари, има нешто повеќе од 88.000 потврдени случаи на коронавирус, додека Данска има речиси 29.000 потврдени случаи на инфекција, но сега бележи зголемување на бројот на заболени.

Сепак, други епидемиолози предупредуваат дека не може да се исклучи ризикот од зголемување на бројот на заразени во Шведска.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија 30 новозаразени со Ковид-19, двајца починати

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во Србија се потврдени 30 нови случаи на коронавирус. Две лица починаа од последици на Ковид-19.

Тестирани се 5.275 лица.

На апарати за дишење се приклучени 23 пациенти.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 минута

СЗО ѝ заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирус

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при научно-истражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија35 минути

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија1 час

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија2 часа

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија3 часа

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија4 часа

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа6 часа

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Економија6 часа

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата да ги усвои...

Македонија6 часа

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет7 часа

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Македонија8 часа

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет20 часа

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија22 часа

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија1 ден

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Регион1 ден

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија1 ден

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија1 ден

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија1 ден

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура1 ден

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Економија1 ден

СДСМ: Владата помага со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки

Владата им помага на граѓаните и стопанството со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки, велат од СДСМ преку...

Досие