Контакт

Свет

Чавушоглу: Анкара би можела да иницира нова операција во Сирија

Објавено пред

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека Анкара ќе поведе нова воена операција на североистокот во Сирија доколку областа не се исчисти од терористи.

Тој рече дека САД и Русија не го направиле она што требало за договорот со кој беше сопрена турската операција во Сирија минатиот месец, пренесе „Ројтерс“.

Според тој договор, курдските сили би требало да бидат оддалечени од североистокот во Сирија, која се граничи со Турција.

„Ако не добиеме резултат, ќе го направиме она што е неопходно“, изјави Чавушоглу.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Германски историчар тврди: Тајните служби сѐ уште убиваат каде ќе стигнат

Објавено пред

Германскиот историчарот Кристофер Нејринг во интервју за „Дојче веле“ тврди дека оперативци ангажирани од држави како САД, Русија или Израел често убиваат лица кои ги таргетирале како непријателски цели во странство, истакнувајќи дека Европа исто така е погодена од застрашувачки бран убиства, кои, како што вели тој, се извршени од тајни служби, а на кои не им се гледа крајот.

Како причина за ова, Нејринг го наведува распадот на меѓународниот поредок.

„Суперсилите САД, Русија и Кина добиваат конкуренција во новите регионални сили како што се Иран или Саудиска Арабија. Тонот станува сѐ поостар, а средствата побрутални“, вели историчарот, која има докторат на тема тајни служби и е директор на германскиот музеј за шпионажа во Берлин.

Нејринг кој минатата година објави книга под наслов „77 најголеми митови за шпионажата“, потсетува дека на почетокот од оваа година американски беспилотни летала го убија иранскиот генерал Касем Сулејмани и дека чеченскиoт емигрант Зелимкан Кангошвили, наводно, бил убиен од руски агент на тајните служби во Берлин минатата година. Од 2018 година, пак, познато е убиството на новинарот Џамал Кашоги, кој во конзулат во Истанбул го изврши саудиската тајна служба.

Јасно е, тврди тој, дека државите веќе долго време практикуваат убиства на несакани личности.

„Русија, Израел или САД во последниве 30 години редовно посегнуваат кон ваков начин на ликвидација. Но, во Европа, по завршувањето на Студената војна, долго време беше мирно. Се чини дека тој период заврши“, проценува Нејринг, а пренесува „Танјуг“.

Според него, тајните убиства и напади имаат различни позадини: операциите како онаа на САД против иранскиот генерал или акциите на израелската тајна служба против Хамас и Хезболах се насочени кон воени непријатели.

Целта, додава тој, е да се спречат идни напади, без ризик од војна.

Како сосема друг вид на елиминација историчарот ги наведува нападите од одмазда. Меѓу нив тој ги вклучува примерите со убиството на Зелимкан Кангошвили и Џамал Кашоги, како и нападот врз поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал во Велика Британија или пак атентатите врз на нацистички злосторници.

„Намерата во овој случај е да се казнат конкретни активности, да се замолчат критичарите и да се испрати симболично предупредување“, вели Нејринг, а како потенцијални жртви на ваквите напади ги наведува воените непријатели, политичките дисиденти и поранешни членови на тајните служби кои оддале доверливи информации.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Австралија по пожарите се бори и со поплави

Објавено пред

Силни грмежи и обилни врнежи од дожд утрово зафатија делови од источното крајбрежје на Австралија, затворајќи дел од главните патишта поради поплавување. Во исто време, делови од Австралија, каде немаше врнежи од дожд, трае борбата со околу 100 пожари во кои досега загинаа 29 лица, уништени се повеќе од 2,5 илјади куќи и запалена е површина со големина на Германија.
       
Државите Викторија, Нов Јужен Велс и Квинсленд кои се најпогодени од сушата и пожарите, сега се борат со обилни врнежи од дожд и поплави. Патиштата во Квинсленд се затворени, како и многу паркови и туристички атракции, а некои станбени области се поплавени.
        
Во делови на Нов Јужен Велс за време на бурата имало прекин на електрична енергија, а официјалните лица соопштија дека обилните дождови би можеле да помогнат да се стават под контрола 75 пожари, пренесува Ројтерс. Десетици пожари сè уште горат во Викторија, но наредбата за евакуација во планинските делови е укината.
       

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Објавено пред

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад од антивладини демонстранти, јави новинската агенција Анадолија.

Поголема група демонстранти се собрала пред театарот, откако на социјалните медиуми е објавена информацијата дека Макрон се наоѓа во зградата.

Најавениот план на владата за реформи на пензискиот систем во Франција предизвика протести и штрајкови кои траат од 5 декември минатата година.Администрацијата на Макрон со новиот план се залага висината на пензијата да се пресметува врз основа на висината на платата што вработениот ја добивал во текот на целата кариера, а не врз основа на платите од последните пет години од работната кариера.Синдикатите тврдат дека тоа ќе резултира со значително пониски пензии за идните пензионери.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија34 минути

Дежурни инспекциски екипи утврдуваат зошто е црвена водата на реката Серава

Министерството за животна средина информира дека екипи излегле на терен за да спроведат вонреден инспекциски надзор по течението на реката...

Македонија3 часа

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет3 часа

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ3 часа

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија5 часа

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет6 часа

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура6 часа

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија8 часа

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија8 часа

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет9 часа

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт9 часа

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет9 часа

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет22 часа

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа1 ден

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Европа1 ден

Папата за првпат назначи жена на висока позиција во Ватикан

За првпат една жена ќе има висока позиција во Ватикан, бидејќи папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, ја назначи Франческа...

Свет1 ден

Еден милион морски птици умреле над Тихиот Океан

Дури еден милион морски птици умреле над Пацификот за помалку од 12 месеци, а експертите велат дека е виновна топлата...

Регион1 ден

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ1 ден

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Досие