Контакт

Свет

Чавушоглу: Турција сака да соработува со Саудиска Арабија во истрагата за исчезнатиот новинар

Објавено пред

Истрагата за исчезнатиот саудиски новинар, Џамал Кашоги, продолжува и Турција сака да соработува со Саудиска Арабија, изјави турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, пренесуваат турските медиуми.

„Турција сака да соработува со Ријад за случајот со исчезнатиот новинар, но Саудијците треба да одговорат на ист начин. Турција ќе му даде јасна слика на светот кога ќе го испита случајот“, изјави Чавушоглу.

Џамал Кашоги исчезна на 2 октомври кога последен пат го посетил конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Чавушоглу и Лавров разговараа телефонски за ситуацијата во Сирија

Објавено пред

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу и неговиот руски колега, Сергеј Лавров разговараа телефонски за ситуацијата во Сирија, изјави за „ТАСС“ извор од турското министерство за надворешни работи.

„Нашиот министер имаше телефонски разговор со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. Разговараа за ситуацијата во Сирија, особено за Идлиб“, изјави неименуваниот извор.

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган на состанок во Сочи на 17 септември се договорија да формираат 15-20 километри широка демилитализирана зона долж линијата за контакт во Идлиб.

Анкара, меѓутоа, бараше дополнително време пред покренување на заедничките патроли, бидејќи не беше во состојба да ја осигура безбедноста.

Турската агенција Анадолија на 8 март извести дека вооружените сили на двете земји почнале да патролираат во Идлиб во согласност со договорот постигнат со Русија.

Прикажи повеќе...

Свет

Најмалку 43 лица загинаа во напади во Сирија

Објавено пред

Во напади во Идлиб загинаа најмалку 43 луѓе, а ранети се повеќе од 100 лица, соопшти Сириската организација за човекови права со седиште во Лондон.

Триесет и седум цивили загинале во нападите во кои е погоден пазар и области во градот Марет-ал-Нуман во провинцијата Идлиб, а шест во напади од воздух во соседниот град Саркиб.

Руското Министерство за одбрана демантираше дека нивни авиони ги извршиле нападите. Претходно, Сириската организација за човекови права соопшти дека најверојатно руски или сириски авиони ги извршиле нападите

Прикажи повеќе...

Свет

Напад со автомобил бомба во Сомалија, десетици мртви

Објавено пред

Седумнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 25 се повредени во напaд со автомобил бомба во Могадишу.

Нападот бил извршен во близина на контролен пункт на главниот пат кон меѓународниот аеродром, а одговорноста ја презеде Ал Шабаб, африканското крило на Ал каеда.

Возилото се упатило кон влез на хотел по што бил активиран експлозивот во него.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

Инспекторот Илиевски поднесе прекршочна пријава за ректорот и тетовскиот универзитет

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски, поднесе прекршочна пријава во тетовскиот Основен суд, за Државниот универзитет во Тетово и за ректорот, Вулнет...

Македонија2 часа

Жбогар е уверен дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со...

Македонија2 часа

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес...

Македонија4 часа

Заев на одмор во Охрид и Грција, Шекеринска во Скандинавија, Царовска во Турција

Премиерот Зоран Заев со семејството ќе замине на одмор по празникот 2 Август, Илинден, во Охрид и во Грција, министерката...

Македонија5 часа

Хелсиншки комитет: Рекорден број дела од омраза во 2018 година, негативниот тренд продолжува и годинава

Во периодот од 2013 до крајот на 2018 година Хелсиншкиот комитет евидентирал 508 инциденти сторени поради омраза, беше соопштено на денешната прес-конференција по повод Европскиот...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија7 часа

Кривичниот суд вторпат го одби барањето на Кочан за одложување на казната

Кривичниот суд по вторпат го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан, осуден во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, да...

Свет8 часа

Итна седница на британската Влада, се бара безбедна пловидба во Заливот

Британската Влада свика итна седница на која ќе се расправа за одговорот што треба да се испрати на Иран, по...

Свет9 часа

Иран уапси 17 шпиони на ЦИА, некои се осудени на смрт

Иран уапси 17 шпиони кои работеле за Централната разузнавачка служба на САД (ЦИА), а некои од нив се осудени на...

Свет9 часа

(Видео) Масакр во луксузно одморалиште, убиени 5 лица, а 6 се повредени

Вооружен напаѓач уби петмина мажи и рани уште шест лица во популарен бар во мексиканскиот град Акапулко, што е уште...

Свет9 часа

Иран ѝ се закани на Велика Британија со ескалација на тензиите во Заливот

Со оглед дека британските официјални претставници одбиваат да ја исклучат можноста за воведување санкции кон Техеран, иранскиот амбасадор во Велика...

Свет10 часа

Израел почна да урива палестински згради

Израелските работни тимови почнаа да уриваат десетина илегално изградени палестински згради во источниот дел на Ерусалим. Денешното уривање ја прекинува...

Свет10 часа

Зеленски ѝ понуди сојуз на рок-ѕвезда

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, чија партија убедливо води на предвремените парламентарни избори со 43,9 отсто од гласовите, според излезните анкети,...

Македонија21 час

Голем пожар во Едриличарскиот клуб во Струга

Голем пожар избувна попладнево во бараките на Едриличарскиот клуб во Струга што се наоѓа кај „Машката плажа“ во градот. За...

Македонија22 часа

Спасовски: МВР без налог од судот не може да знае каде е Јанева

МВР без налог од судот или обвинителството не може да знае каде е Катица Јанева. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски,...

Регион24 часа

Мицотакис ја претстави владината програма, на соседите им порача дека соработката ќе го одреди нивниот пат кон ЕУ

Грчкиот премиер, Киријакос Мицотакис денеска во грчкиот Парламент ја претстави владината програма, во рамки на  тридневната расправа за добивање доверба на...

Македонија1 ден

Запленет глисерот на Зоран Кичеец

Запленетиот глисер во Охрид, е во сопственост на второосомничениот во случајот „Рекет“, Зоран Милевски познат како Зоки Кичеец, потврдуваат од...

Македонија1 ден

„Анима мунди“: Познат е сторителот кој свирепо уби куче во Стојаково, бараме најстрога казна

Монструозниот чин на кој сведоци беа жителите на селото Стојаково во Богданци, кога куче беше запалено со бензин е пријавен...

Македонија1 ден

(Видео) Жителите на Аеродром против центар за зависници, бараат тие да се лечат на периферијата

Жители на скопската населба Аеродром излегоа на протест, по иницијативата за преместување на зависниците од центарот во Кисела Вода, во...

Свет1 ден

(Видео) Иран објави снимка од заземањето на британскиот танкер

Иранската револуционерна гарда објави видеоснимки за кои тврдат дека ги покажуваат моментите кога нејзините припадници го заробиле британскиот танкер „Стена...

Свет1 ден

Шест лица починаа поради жешкото време во САД

Најмалку шест лица го загубиле животот поради рекордно високите температури во САД, објави „Гласот на Америка“. Според властите, жртвите се...

Досие