Контакт

Свет

Четворица мртви во нападот во воената база на Флорида

Објавено пред

Четири лица, вклучувајќи го и осомничениот напаѓач, се убиени денеска во военопоморската база Пенсакола, во американската сојузна држава Флорида, јавуваат американските медиуми.

Од канцеларијата на шерифот првично беше јавено дека во поморската база сè уште се наоѓа активен стрелец, а неколку минути подоцна беше соопштено дека полицијата го ликвидирала напаѓачот.

Покрај напаѓачот, убиени се уште три лица, соопшти морнарицата, без да даде детали за идентитетот на жртвите, пренесе „Ројтерс“.

Како што се наведува, повредени се најмалку единаесет лица.

Ова е втор смртоносен напад со огнено оружје во американските воени бази неделава. Портпаролот на Белата куќа соопшти дека американскиот претседател, Доналд Трамп, е информиран за инцидентот и дека ја следи ситуацијата.

Во базата Пенсакола се вработени повеќе од 16.000 војници и 7.400 цивилен персонал, а тука се наоѓа и Националниот музеј на морнаричката авијација, која е популарна регионална туристичка атракција.

Свет

Египет: Холанѓанец се обидел да пренесе дрога со авион

Објавено пред

Патник од Холандија бил уапсен на аеродромот во Каиро поради обид да пренесе дрога во багаж, соопштија египетските власти.

Патникот, кој пристигнал од Амстердам, бил запрен и при претрес на неговиот багаж биле откриени околу 60 грама три различни психоактивни дроги.

Од египетската царинска управа известуваат дека тој имал хашиш, мет и екстази во багажот, како и 60 таблети забранет лек против болки, пренесува АП.

Идентитетот на уапсениот патник не е откриен.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Москва и понатаму стигаат закани за поставени бомби

Објавено пред

Специјалните полициски служби итно вршат увид во пет училишта, детска болница и породилно одделение во Москва, како и дванаесет окружни судови, по анонимни предупредувања за бомби објавени во тие згради.

„Сè уште стигнуваат закани за поставени бомби низ Москва“, изјави извор од службите за итни случаи за „ТАСС“.

Како што е соопштено, во моментот се проверуваат осум локации и во потрагата се вклучени специјални единици и кучиња трагачи.

„Заканите за бомби продолжуваат да пристигнуваат во судовите во Москва. Непознато лице пријавило дека во окружниот суд Коптевски бил ставен експлозивен материјал и во тек е безбедносна проверка“, пренесува „ТАСС“.

И неколку окружни судови во Санкт Петербург добија слични закани утрово и во тек е евакуација.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија ги покани земјите од НАТО на „Армиските игри 2020“

Објавено пред

Руското Министерство за одбрана покани 90 земји, вклучително и членки на НАТО, да учествуваат на Меѓународните армиски игри во 2020 година, рече министерот Сергеј Шојгу на состанокот на Организацискиот комитет на еден од најголемите воени спортски натпревари.

Тој истакна дека смотрата треба да се одржи помеѓу 23 август и 5 септември.

„Поканите се испратени во 90 земји, вклучувајќи ги и членките на Северноатлантскиот пакт“, рече Шојгу.

Тој кажа дека повеќе од 20.000 војници од 40 земји учествувале на овие игри во изминатите пет години, пренесува ТАСС.

Шојгу додаде дека во 2020 година се очекуваат 250 тимови со вкупно 6.000 луѓе.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка откако наводно пијан со неговиот брат учествувал во демолирање на кинески...

Свет2 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија3 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет14 часа

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет15 часа

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион16 часа

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија18 часа

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа19 часа

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија20 часа

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија20 часа

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија22 часа

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ22 часа

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет23 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија1 ден

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет1 ден

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија1 ден

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион1 ден

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет1 ден

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија2 дена

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Досие