Контакт

Свет

Четири деца го загубија животот во пожар во Тексас

Објавено пред

Четири деца загинаа во пожар што избувна во куќа во Тексас, соопштија властите во сојузната американска држава.

Канцеларијата на окружниот шериф објави дека властите одговориле на повикот за помош веднаш по добиената пријава, но не успеале да ги спасат дечињата.

Пожарот се случил во западниот дел на градот Лубок во Тексас. Полицијата ги испитува причините за пожарот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

12 деца загинаа во напад во Сирија

Објавено пред

Во напад на меѓународната коалиција, која ја предводат САД, на упориштата на Исламската држава во сириската покраина Дејр ел Зора погинаа 23 цивили, а многу поголем е бројот на ранети, објави сириската агенција САНА.

Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон истовремено објави дека во нападот погинале 18 цивили, од кои 12 се деца.

Меѓународната коалиција од 10 септември со воздушни напади им помага на курдските сили од тоа подрачје да ги истиснат борците на Исламската држава.

Прикажи повеќе...

Европа

Нова регулатива на Европскиот парламент – ако возот доцни, ви се враќаат парите

Објавено пред

Со мнозинство гласови на пратениците, Европскиот парламент донесе Уредба за правата на патниците во железничкиот сообраќај. Според неа, доколку возот доцни од 60 до 90 минути, патниците имаат браво да бараат да им се врати 50 отсто од износот кој што го платиле за картата. Ако возоот доцни од 1,5 до 2 часа – се враќа 75 отсто од надоместокот, а за доцнење повеќе од 2 часа патникот има право да бара целосно рефундирање на средствата.

Патниците овие права ќе можат да ги остварат дури и ако доцнењето е предизвикано од лошите временски услови. Предлогот ги обврзува железниците да обезбедат простор за велосипеди, но и да го информираат патниците за сите нивни права.

Прикажи повеќе...

Свет

Илјада Чеси побараа оставка од премиерот Бабиш

Објавено пред

Повеќе од илјада граѓани на Чешка се собраа во Прага барајќи оставка од премиерот Андреј Бабиш поради скандал во врска со злоупотреба на средства од Европската Унија.

Бабиш се соочува со обвиненија кои тој ги негира,  дека злоупотребил субвенции од ЕУ за фарма што ја префрлил на членови на семејството, вклучувајќи го и синот, пренесе АП.

Притисокот падна врз Бабиш оваа недела уште повеќе, кога неговиот син за еден информативен портал изјави дека бил намерно држен на Крим за да избегне сослушување по повод овој случај.

Бабиш ги негира наводите, наведувајќи дека неговиот син, кој живее во Швајцарија, е ментално е заостанат, а таму престојувал доброволно.

Нови протести се најавени и за утре.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа28 минути

Нова регулатива на Европскиот парламент – ако возот доцни, ви се враќаат парите

Со мнозинство гласови на пратениците, Европскиот парламент донесе Уредба за правата на патниците во железничкиот сообраќај. Според неа, доколку возот...

Македонија12 часа

Црногорската полиција: Груевски влезе во Црна Гора и ја напушти истиот ден

Црногорската полиција објави соопштение по информацијата дека експремиерот Никола Груевски на патот кон Унгарија поминал низ Албанија, по што влегол...

Македонија13 часа

(Видео) Демонстрантите спречени да дојдат до домот на Елизабета Канческа-Милевска

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска,...

Македонија14 часа

Албанската полиција потврди дека Груевски поминал низ Албанија при бегството во Будимпешта

Полицијата во Албанија за албанската телевизија „Топ ченал“ ги потврди информациите дека експремиерот Никола Груевски преку албанската граница заминал за...

Македонија16 часа

Директорите на ученичките и студентските домови бараат повеќе пари од државата

Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива...

Македонија17 часа

Стејт департмент: Груевски да ја отслужи казната во својата земја

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја,...

Македонија17 часа

(Видео) Марковски: Одговорност да се бара од МВР, СЈО и од судот

МВР, СЈО и судот, ова се трие институции од кои треба да се бара одговорност за бегството на експремиерот Никола...

Македонија17 часа

Во битката со аерозагадувањето приоритет се домаќинствата и транспортот

Со двегодишен план и стратегија за справување со аерозагадувањето и дополнителни 1,5 милион евра за интервентни мерки за две години...

Македонија20 часа

Како се организирало бегството на Груевски – под истрага и полицајци во МВР

Две истраги во моментот се водат во Министерството за внатрешни работи за да се утврди како било организирано бегството на...

Македонија20 часа

(Видео) Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници

Досега е прибрана документација на повеќе од 400 страници, со која македонското Министерство за правда ќе бара екстрадиција на Никола...

Македонија20 часа

Обвинителството: Постојат сомнежи дека службени лица му помогнале на Груевски нелегално да излезе од Македонија

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас за бегството на поранешниот премиер Никола...

Македонија20 часа

Невладините организации укажаа на сите пропусти на истражните органи за бегството на Груевски

Петнаесетина невладини организации, меѓу кои и Хелсиншкиот комитет, „Цивил“, Македонското здружение на младите правници, „Евротинк“, МОФ, „Транспаренси интернешнл“ и „Транспарентност...

Македонија20 часа

(Видео) Орбан за азилот на Груевски: Прашајте ги правниците зошто не е во транзитен центар

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, запрашан од „24.ху“: „Како може криминалец од Македонија илегално да влезе во Унгарија и зошто не...

Крвав четврток21 час

Вибер-контакт на Мукоски на 27 април: „Шеќерка мене остајте ми ја, отворајте ги вратите“

Од вибер-групата, каде што членуваат некои од пратениците и членови на ВМРО-ДПМНЕ, преку која се организирале граѓаните да дојдат во...

Крвав четврток21 час

Јанакиески до Мукоски на 27 април: Алал вера за денес, брат

Од СМС и вибер-пораките за 27 април, кои Јавното обвинителство денеска ги презентира на рочиштето за крвавиот четврток во комуникацијата...

Македонија22 часа

Министер од кабинетот на Орбан: Груевски побарал азил преку амбасада на Унгарија

Министерот Гергели Гулијаш од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, потврди дека Груевски дал изјава во унгарска амбасада, каде што...

Европа23 часа

Британскиот министер за брегзитот поднесе оставка

Британскиот министер за брегзитот, Доминик Раб, денеска поднесе оставка во знак на протест поради договорот на премиерката Тереза Меј за...

Македонија24 часа

Српска „Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Провладиниот белградски весник „Политика“ во денешното издание на насловната страница објавува текст во кој се тврди дека Груевски во Унгарија...

Македонија24 часа

Бугарското Министерство за правда: На Груевски не му е издаден бугарски пасош

Никола Груевски не е бугарски државјанин и нема поднесено документи за издавање бугарски пасош, соопшти бугарското Министерство за правда по...

Македонија1 ден

Рот за бегството на Груевски: Унгарија ги отвори границите за мигрантите, неверојатно

Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, доцна вечерва на својот твитер-профил напиша...

Досие