Контакт

Свет

Четири лица починаа во Кина од корона вирусот

Објавено пред

Во Кина досега од новиот тип корона вирус инфицирани се над 200 лица, а четири лица починале.

Најмногу заразени има во провинцијата Вухан, каде што беше регистриран и првиот случај, но вирусот е проширен и надвор од неа.

Здравствените власти во Кина соопштија вчера дека епидемијата се шири од човек на човек, што зголемува можност инфекцијата да се шири побргу и на поголемо подрачје.

Засега не постои вакцина за овој вирус.

Светската здравствена организација испрати директиви до болниците во светот за да се спречи и контролира инфекцијата.

Свет

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Објавено пред

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите на неговата земја со САД и Австралија, која го откажа мега-договорот за француските подморници и избра да изгради нуклеарни, а регионот се плаши од можноста дека со ваквиот чекор ќе биде поттикната трка во вооружувањето.

Австралија, Велика Британија и САД во средата објавија формирање на трилатералната безбедносна алијанса „Аукус“, поради зајакнување на одбранбената соработка во Индо-Пацификот, која предвидува флота од нуклеарни подморници што Австралија ќе ги изгради со помош на САД.

Како резултат на таа одлука, Канбера се откажа од договор вреден 40 милијарди долари со француска компанија која требаше да изгради флота од подморници, на што Париз жестоко реагираше и ги повлече своите амбасадори, пренесоа медиумите во светот.

„Факт е дека за првпат во историјата на американско-француските односи го отповикавме нашиот амбасадор на консултации“, изјави францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан.

„Овие настани го покажуваат интензитетот на кризата што постои денес меѓу двете земји, но и Австралија“, додаде францускиот министер за надворешни работи.

„Имаше лицемерие, презир и лаги – не можете така да се однесувате во сојуз“, рече Ле Дриан.

Претседателот Емануел Макрон не разговарал со американскиот колега Џо Бајден за прашањето за подморниците, рече тој.

Договорите за изградба на подморници Канбера и Париз беа потпишани во 2016 година, како дел од договорот за стратешко партнерство меѓу двете земји.

Ле Дриан уште еднаш направи паралела помеѓу постапките на актуелниот американски лидер со непредвидливото однесување на поранешниот републикански претседател Доналд Трамп.

„Овие брутални, еднострани и непредвидливи одлуки силно ме потсетуваат на она што го направи Трамп“, рече Ле Дриан.

Пред да се врати во Париз, францускиот амбасадор во Австралија, Жан Пјер Тебо, одлуката на Канбера да ги набави подморниците ја нарече „огромна“ грешка, бидејќи тоа „не е договор, туку партнерство базирано на доверба, меѓусебно разбирање и искреност“.

Новото трипартитно партнерство беше критикувано и од Кина, најголемата сила во Индо-Пацификот, а премиерот реагираше, предвидувајќи дека тоа ќе ја поттикне регионалната трка за вооружување.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Ерупцијата на вулканот во Исланд спектакл за туристите кои го опседнуваат островот

Објавено пред

Денеска се навршуваат шест месеци од ерупцијата на вулканот што ги фасцинира набљудувачите во близина на главниот град на Исланд, Рејкјавик, јавуваат локалните медиуми.

Првата лава почна да излегува од кратерот на вулканот „Фаградалсфјал“ на 19 март оваа година.

Повеќемесечниот спектакл, кој варира од бавен проток на лава до подраматична ерупција на грутки, е голема туристичка атракција што досега привлече повеќе од 300.000 посетители.

Вулканот се наоѓа на полуостровот Рејкјанес, југозападно од главниот град. Тоа е шеста вулканска ерупција во Исланд во последните 20 години, но најдолга во половина век.

„Шест месеци е прилично долга ерупција“, вели вулканологот Торвалдур Тордарсон.

Сепак, количината на исфрлена лава досега, 143 милиони кубни метри, не е ни блиску до рекордот.

„Ерупцијата е посебна во однос на релативно бавниот и стабилен проток на лава“, објасни геофизичарот Халдор Геирсон.

Прикажи повеќе...

Свет

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Објавено пред

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира на засилување на напорите за борба против климатските промени и пандемијата со Ковид-19.

Соединетите Американски Држави се обидоа да ги одвратат светските лидери да не доаѓаат во Њујорк, во обид да спречат сесијата на Генералното собрание на ОН да стане место од каде ќе се шири заразата, иако претседателот Џозеф Бајден лично ќе се обрати на собранието.

ОН воведоа т.н систем на делови, што значи дека секој што влегува во собраниската сала мора да се изјасни дали е вакциниран, но не мора да покажува доказ за вакцинација.

Меѓутоа, овој систем ќе пропадне на самиот почеток кога во салата на ОН ќе влезе претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, кој е скептичен во врска со вакцините и кој минатата недела изјави дека не му треба вакцинација бидејќи веќе има стекнато имунитет од прележаниот коронавирус, анализираат светските медиуми.

Властите во Њујорк поставија комбе пред зградата на Обединетите нации за да обезбедат бесплатно тестирање и бесплатна вакцинација со една доза вакцина на „Џонсон и Џонсон“.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, посочи на „драматичната нееднаквост“ во пристапот до вакцините и потврди дека е за глобален план за вакцинација со кој ќе се вакцинираат 70% од светската популација до првата половина на следната година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет1 час

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Свет2 часа

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија14 часа

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ16 часа

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет17 часа

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија17 часа

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија18 часа

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет21 час

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ23 часа

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет1 ден

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија2 дена

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија2 дена

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија2 дена

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија2 дена

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија2 дена

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија2 дена

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија2 дена

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија2 дена

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија2 дена

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Досие